Šele sedaj sem pogledal, nimam nastavljenega obvestila, če je sploh
Sicer je na blogu opisano, kaj je kakšna datoteka. .txt datoteko so za navigacije iGO/Primo.
txt datoteka
X,Y,TYPE,SPEED,DirType,Direction
x,y, so koordinate
type = vrsta radarja, 1 je “običajen” stacionarni
dirtype = kot, stopinje, torej iz katere smeri meri
direction = opis
slo-specs.gpx vsebuje poleg Trojanskega sekcijskega radarja še ostale nove predvidene lokacije, zato “novih” v .txt datoteki ni, ker še ne obstajajo
gpx datoteke so sicer radarji narejeni v Garmin/Mapsource programu v formatu gpx
.gpi datoteka pa je že kreirana baza radarjev, posebej za navigacije Garmin (copy-paste).
p.s.
sem danes naložil aktualne za Slovenijo in Hrvaško v openstreet preko gps sledi in sicer v formatu .gpx, pri vsakem piše kakšna je omejitev, OSM sicer imen, kot sem jih poimenoval, ne pokaže enako na zemljevidu, pod name pa je v redu (GATSO…)
Gpx “uvozi” v OSM, ki si jih naredili tule https://www.openstreetmap.org/user/Snečer/traces/
se ne bodo poznali nikjer. Ta funkcionalnost je namenjena zbiranju GPS sledi, ki so v pomoč kot podlaga pri vrisovanju elementov (cest, poti…) v OSM zemljevid.
Ja, saj vem, da če naložiš, ne pomeni to vnosa v bazo. Vseeno pa jih vsi vidijo? in jih lahko vsak doda na zemljevid.
Skratka, moram iti od točke do točke in pogledati, če ni že vnešena oziroma jo popraviti. Škoda, da ni vsaj neke tabele (kot to ima here map creator) za te vnešene točke, da bi samo klikal od ene do druge.
In drugo vprašanje, to pa je verjetno za eksperte. Kje videti vse te fiksne radarje, ki so trenutno vnešeni, da se uredijo, ker pred časom, ko sem to gledal, je bilo veliko nepravilnih vnosov (nekaj sem jih po Mariboru izbrisal, ker tam nimamo nobenega več)
saj to niti ni tako slabo, kar si spisal, da lahko vidim vsaj, kje so vsi pri nas (sem še 4 neobstoječe-preostale v Mariboru ravno izbrisal)
jaz vidim “svoje” uvožene .gpx fajle, pač mislil sem da je tudi kakšna “tabela” kot ima here creator, ampak to zadošča, bolj me je zanimalo, kje se vidijo vse vnešeni, da lahko uskladimo bazo
si bom že vzel čas in vnesel in popravil vse naše, seveda brez tistih, ki so šele predvideni
idealno bi bilo, da bi videl vse vnešene in vse moje, bi bilo lažje urejanje oz. usklajevanje
Nekaj novih radarjev, ki sem jih pogledal pa stoji ob cesti, ne pa na cesti, kjer meri hitrost.
Npr: https://www.openstreetmap.org/node/6407517247
na Celovški cesti bi po tej logiki moral stati na vsakem od obeh cestišč, ali pa bi ta radar med cestiščema moral dati v relacijo skupaj s cestiščema.
Na ta način navigacije lahko razberejo kdaj se bo voznikova pot srečala z radarjem in ga na to opozorijo.
Popraviti je potrebno tako da bodisi:
a) točko s tagom highway=speed_camera postaviti na cesto - v primeru Celovške, ki ima v OSM dve ločeni vozišči (v OSM dve “enosmerni cesti”) in radar meri v obe smeri je potrebno vrisati dve točki - eno na vsakem vozišču ali
b) radarje postaviti na točno mesto kje so in jih potem z enforcement relacijo povezati na cesto na kateri se vozijo vozila, ki jim merijo hitrost.
Me ni se zdi prva varianta bolj enostavna in je bolj uporabljena v OSM (38000 točk proti 16000 relacij) in je s tem tudi več možnosti da jo bodo navigacije prav razumele.
Pri kompleksnejših sekcijskih radarjih pa brez relacije ne bo šlo (vendar bi v tem primeru vseeno točko dal v relacijo IN na vozišče, da je več možnosti, da jo navigacija razume.
Sem bolj nov v OSM sistemu, zato se še ne znajdem oz niti vsega tega ne razumem.
Če prav razumem, je potem bolje pustiti radar na cesti, čeprav je dejansko ob cesti na drogu, v primeru, ko pa je dvopasovnica, kjer radar meri v obe smeri pa je potrebno postaviti pač dva, na vsak pas enega.
Torej vse narediti po verziji a) in jih nastaviti na cesto, pri dvopasovnicah pa dodati (primer Celovška)
b) varianta je sicer najbolj natančna, vendar iz vidika uporabnosti ni prednosti.
V glavnem, sedaj imamo vnešene vse stacionarne, ki obstajajo v Sloveniji (škatle, ker radarje selijo). Verjetno so na zemljevidu še kakšni “ostanki”, točke, ki so drugače označene, nekaj sem jih med vnašanjem opazil in odstranil.
p.s.
Za sekcijski radar (na Trojanah, ki itak ne deluje zaradi težac s certifikatom) pa moram še ugotoviti, kako se to točno nastavi oziroma kako se točki “povežeta”.
Ja, radarje na cestah z več vozišči, ki merijo v obeh smereh (Celovška, Roška…) bo potrebno podvojiti (vsak radar na svojem vozišču) - Teh še nisem nič spreminjal.
Je že kdo poskušal pridobiti uradne sezname vseh kamer po ZDIJZ?
Naslovili bi lahko DRSC, DARS, občine, medobčinska redarstva…
Seznam verjetno ne bi vseboval koordinat, ampak bi bolj opisno podajal položaj kamer (“Regionalna cesta X pred križiščem z lokalno cesto Y v smeri proti Z”), kar bi lahko predstavljalo dobro osnovo za nadaljne delo.
Si upam trditi, da je ta baza, ki jo vzdržujem najboljša, če pogledam razne Blitzer, scdb, cyclops (komercialne) imajo polno napak in neobstoječih točk, tega noben očitno ne preverja.
Ja, se strinjam - ročno skrbno vzdrževana baza je najboljša. Preseneča pa me, da imamo tako različne koncentracije kar mi daje misliti, da nimamo vseh, zato bi na področjih brez kamer lahko vprašali občine (po emailu je najhitreje), potem pa njihove informacije preverili na terenu ali na slikah (OpenStreetCam ali Mapillary).