Śnieżnicki park krajobrazowy - import z UMP - jak poprawić

Śnieżnicki PK (patrz okolice Złotego Stoku) jest delikatnie mówiąc kiepsko wyrysowany. W związku z tym mam pytania:

  1. Czy wiecie czy gdzieś są dostępne darmo lepsze dane niż UMP - żeby zaimportować

  2. Jak poprawić ?- chodzi o to, że park jest ograniczony granicą państwową, ale jest wyrysowany jakby jej nie było. Jak “przykleić” granice parku i państwową do siebie ? jak to się robi, żeby nie popsuć?

Jakby kogoś ciekawiło, to mapa “oficjalna” jest tu:
http://www.dzpk.pl/addhtml/mapy_parkow/mapa_snieznik_zrodlo.jpg

Zdałem sobie też sprawę, że bez źródłowych danych w zasadzie nie da się tworu takiego jak park narodowy czy krajobrazowy wykreślić.
Ponieważ mapa UMP nie opiera się na danych źródłowych…bo zawiera błedy…to pytanie na jakich danych się opiera…na mapie, która jest objęta copyrightem lub licencją…

Pozostaje tylko wystąpić z pismem do dyrekcji tego parku (i innych także) o udostępnienie danych na stronie www.

Może gdzieś już są te dane wystawione?

tak czy owak proszę o pomoc w “przyklejaniu do granicy”.

Moje przyklejanie do ścieżek wygląda tak:

  1. zaznaczam punkt, który chcę przykleić i punkt, do którego chcę przykleić
  2. klikam “merge”
  3. poprawiam pozycję (prawie zawsze się rozsuwa)
  4. powtarzam dla wszystkich punktów, do których chcę przykleić
  5. usuwam punkty nieprzyklejone

Hmm, zakładając, że granica państwa jest rzeczą stałą i granicę parku powinno się przesuwać to robiłbym to inaczej:

  • chwytam punkt z granicy parku
  • naciskam CTRL
  • ciągnę punkt z granicy parku i puszczam przy najbliższym punkcie granicy państwa - zostanie przyciągnięty

A tak w ogóle to wydaje mi się, że powinno zostać to zrobione za pomocą relacji - utworzyć relację granicy parku i dodać do niej kawałek granicy państwa, a południową część granicy parku usunąć.

Dzięki Zbigniew, muszę w końcu zmęczyć jak się robi relacje.

Ale sam już nie wiem co zrobić z nim jak o całością
W tej chwili ten park jest otagowany natural=wood - jak zwykły las tyle, że z nazwą.
czy nie powinien być boundary=national_park?

Co sądzicie o legalności danych - czy nie należy go po prostu wyciąć?

Nie ukrywam, że bardzo mnie drażni, bo mi szpeci mapę - wyjątkowo kanciasto narysowany :),
a nie mam skąd wziąść lepszych danych na ten moment.

Może zwrócić się do Ministerstwa Środowiska…
Zauważyłem że niedawno uruchomili mapę z parkami → http://mapa.ekoportal.pl/ (WMS naniesiony na mapy Google)

Nie mogłem się powstrzymać i przerobiłem ŚPK na relacje.
Przy okazji widzę, że nie chce się wyrenderować nazwa parku - podejrzewam, że coś się pozmieniało w Mapniku. Znaczy, renderuje się, ale małymi literkami jak nazwa miejscowości - kiedyś było inaczej/ładniej.

W okolicach Lądka Zdroju czeskie lasy nachodzą na nasze, ale nie chciało mi się już tego poprawiać :slight_smile:

OK, a ja wyciągnałem wartwę WMSa

WMS plugin ->rectified image:

http://mapa.ekoportal.pl/gis/serwisy/EkoagregatChronione/MapServer/WMSServer?service=wms&version=1.1.1&request=GetMap&Layers=2&Styles=default&SRS=EPSG:4326&format=image/jpeg&transparent=FALSE&

Jest tylko pytanie, na ile rysowanie na tej podstawie jest legalne…
W sumie SĄ to dane publicznie dostępne i nie obarczone copyrightem (nigdzie nie widziałem).

Jako ciekawostkę powiem Wam, że ekoportal pierwotnie korzystał z OSM - zakomentowali w źródłach…

Zbigniew - Dzięki - teraz ja naciągne ŚPK na to z ekoportalu

No tak, i teraz widać, że granice parku to częściowo granica kraju, a częściowo drogi - np. 46, a częściowo inne…

W pl wszystko jest domyslnie objete copyrightem chyba ze autor zaznaczyl inaczej

(A tak na prawde to wszystko jest objete copyrightem, nawet jesli autor tego nie chce. Ale autor moze dawac ludziom rozne prawa… jesli nic nie pisze to znaczy tyle samo co “all rights reserved”)

A przy okazji, skoro w dane z UMP sa niedokladne to chyba znaczy ze sa recznie rysowane czyli legalne. Moze te czeskie obrysy lasow sa dokladniejsze i nalezaloby na nich robic relacje?

Albo ministerstwo srodowiska albo ta europejska agencja, ma na swojej stronie do sciagniecia obrysy parkow narodowych ale nie pamietam juz na jakich warunkach.

@Tomasz: Z tego co się orientuję, to kawałek parku jest jeszcze powyżej Lądka Zdroju, czyli trzeba by to jeszcze poprawić, np. dodając ten kawałek lasu do relacji. No i trzeba by te czeskie lasy posprzątać (chociaż z drugiej strony są dokładniej narysowane niż to z UMP, więc jeśli jakoś pokrywają się z parkiem to można by je rozdzielić po granicy i użyć. Wszystko rozbija się o brak wyraźnej i dostępnej granicy Parku).

Zbigniew, ten park ma jeszcze inne polygony - poniżej Lądka są tej największe.

Dlaczego tereny leśne chcesz rozdzielać po granicy? Są lepiej narysowane (bo z ortofoto), a nasze dodałem jako ich kontynuację.

Włącz sobie WMSa tego co przesłałem powyżej - tam masz dokładną granicę - także otuliny, choć tej nie mapujemy.

Zmieniłem tagi - na boudnary=national_park, gdyż teren parku to nie wyłącznie las.