W ID też się da ale jest zdecydowanie więcej zabawy.
Wybierasz wpierw skrajne węzły którymi „stykają” się dwa obszary. Wybierasz pierwszy i klikasz prawym myszy=>Split way, klikasz drugi i tak samo.
ID utworzy teraz relacje z rolami outer. Zaznaczasz pierwszą wyodrębnioną linię i usuwasz rolę outer, następnie usuwasz linię, podobnie z drugą „wspólną” dotąd linią.
W ten sposób utworzyłeś dwie „niepełne” relacje. Zaznaczasz teraz pozostałe linie dotąd dwóch odrębnych obszarów i dajesz prawym myszy=> Merge.
Teraz ID utworzy relację multipolygon z zewnętrznymi liniami dotychczasowych obszarów w roli outer. Teoretycznie możesz tak to pozostawić, choć będzie to trochę nieeleganckie.
Zatem najlepiej przerobić ten „sztuczny” multipolygon w „normalny” landuse.
W tym celu wchodzisz w nowo-utworzoną relację (klikając w dowolny fragment obrysu) i w zakładce All relations klikasz (w tym przypadku) „Residential Area” zeby wyedytować relację. W zakładce All members usuwasz linie z rolami outer. Wraz z usunięciem ostatniej ID skasuje też relację. Teraz obrys zmienia się w „gołą” linię którą musisz kliknąć i w zakładce All tags wybrac landuse = residential.
Podsumowując – w JOSM o wiele, wiele szybciej…
Kiedyś namiętnie edytowałem w Potlatchu, bo nie mogłem załapać obsługi JOSMa. Odkąd wdrożyłem się w JOSMa + pluginy, to wiem, że warto jest się przemóc i nauczyć się JOSMa. Po powyższym opisie działania iD wiem już, że iD może mi pomagać tylko przy drobnych edycjach, dodawaniu POI, proste zmiany kształtów . Te nieco bardziej zaawansowane zmiany koniecznie trzeba wykonywać w JOSMie (chyba, że jest jeszcze inna godna konkurencja dla JOSM?).
Tak, do większych edycji i do sprzątania danych JOSM jest niezastąpiony.
Z konkurecji jest jeszcze Vespucci i StreetComplete - ale nie do dużych edycji a do edytowania na komóce (oba) i do prostego edytowania wybranych tematów (StreetComplete)
Da się czymś wyznaczyć trasę i dostać listę odcinków?
Chcę stworzyć z trasy tymczasową relację, wykorzystać ją w overpassie i skasować. Tak konkretnie w tym przypadku chcę wyciągnąć listę gmin, przez które trasa przebiega.
No niestety, eksportuje listę punktów, a ja chcę listę obiektów z bazy.
Z drugiej strony, w sumie z listą punktów też mógłbym sobie poradzić, hmmm… Tylko musiałbym ją jakoś sprytnie przetrzebić do sensownej liczby punktów.
EDIT1: O, ale on te punkty sprytnie wybiera, chyba same połączenia odcinków, wyszło mi poniżej 300 sztuk. Overpass by to chyba łyknął, tylko za to nie wiem, w jakiej odległości od siebie są punkty, czyli nie wiem jaki promień dobrać, żeby wyłapać wszystkie przecinane granice gmin.
EDIT2: Podaje również długości odcinków i tu trochę chała, bo najdłuższy ma ponad 17km. Czyli musiałbym dać promień wyszukiwania dać rzędu 9km, a to już prawie na mur-beton wyszuka jakies granice nieprzecinające trasy.
Wpierw wysyłasz obrazek na któryś z serwisów hostingowych, np. imgbb.com (względnie mały żeby nie zajął od razu pół strony na forum).
Po uploadzie wybierasz z menu „Kody do osadzenia” HTML full linked i spisujesz lokalizację obrazka.
Na forum używasz tego adresu z wraz z przyciskiem IMG, który dodaje automatycznie znaczniki w nawiasach kwadratowych (adres obrazka musi się znaleźć między nimi).
Ja zwykle korzystam z pokazywarki, albo wrzucam obrazek gdziekolwiek, gdzie nikomu nie przeszkadza, prawym guzikiem myszy “Skopiuj adres obrazka” i to wstawiam w w znaczniki IMG.
Ale… Gdzie Wyście wykopali oryginalne pytanie, bo przewijam ten wątek i nie widzę…
Jak poprawnie otagować buspasy (zwykły wyłączony pas na jezdni z napisem “BUS”)? bus:lanes, lanes:bus, czy busway? Przyznam szczerze, że po przeczytaniu wikipedii nie mam pojęcia jaka jest różnica między nimi. Dodatkowo w jaki sposób otagować pas, na którym samochody mają skręcić w prawo, a autobusy mają zezwoloną jazdę prosto, jak w tym przypadku? Koniec końców nie ma tu de facto buspasa, bo osobówki też mogą tu wjechać, tylko muszą skręcić…
Dodatkowe pytanie. Czy w takim w tym przypadku, który podałem można dać bus:lanes=yes|yes|designated i vehicle:lanes=yes|yes|yes, jako, że samochody mogą użyć tego pasa do skrętu, czy vehicle:lanes jest wtedy w ogóle niepotrzebne i nawigacje będą wiedziały o co chodzi?
vehicle:lanes=yes|yes|yes dla nawigacji jest niepotrzebne, ale inny mapujący, gdy tego tagu nie ma, może się zastanawiać, czy ktoś nie zapomniał tu dać vehicle:lanes=yes|yes|no.