Zasada, że napis na obiekcie to jego nazwa ma obowiązywać tylko przystanki czy też każde POI?
Np. przy aptekach Apteka Przyjazna to już nie name="Przyjazna " ale name=“Apteka Przyjazna”;
przy sklepach name=“Sklep ogólnospożywczy”, name=“Auto-cześci - osobowe i dostawcze - wszystkie marki” - to są prawidłowe nazwy?
Jeśli uznać że Apteka to również część nazwy własnej to… why not?
Pewnie nie, podobnie jak niepoprawne byłoby zamiast name=Szkoła Podstawowa nr 3 imienia Jana Kochanowskiego
name=Podstawowa
ref=3
note=imienia Jana Kochanowskiego
I jeśli nawet odpowiedzą że nie to co - będziesz przetagowywał wszystkie przystanki w Warszawie ?
Ja podzielam zdanie rmikke że w przypadku Warszawy nie zmieniamy nazw przystanków i to nie tylko z racji na to że te numery są wszędzie wyraźnie widoczne na tabliczkach przystankowych i rozkładach ale przede wszystkim dlatego że takie nazwy funkcjonują od dawien dawna w powszechnej świadomości tubylców co skromnie mogę potwierdzić jako że swego czasu kilka miesięcy mieszkałem i dojeżdżałem do pracy komunikacja miejską w stolicy – a konkretnie linią 116 w kierunku Chomiczówka
Co z tego wynika dla local_ref? Czy można dodać ten tag dla każego przystanku w Warszawie? Czy te numery na końcu nazw to jednak nie jest local_ref i nie wolno ich tam wpisać?
Jeśli to do czegoś potrzebne, to czemu nie, można wpisać. Ja tylko protestuję przeciw usuwaniu tych numerów z nazw, ponieważ one w tych nazwach od dawna funkcjonują i się przydają.
Chodzi o to że Warszawa stworzyła precedens i jak pisała osoba która mnie poddenerwowała dlaczego nie u nas skoro tam tak jest.
Nie chce zmieniać nazw przystanków w Warszawie chodzi mi tylko o to żeby nie było takich sytuacji że ktoś zmienia nazwy przystanków w całej Polsce bo tak jest gdzieś tam.
I w sumie racja, jak mail przyjdzie zachowam sobie jego treść dla siebie Chyba że numer będzie częścią przystanku
rmikke dobrze wytłumaczył. Numer przystanku w nazwie jest ważny i powinien być, bo określa on konkretny przystanek. A że - biorąc za przykład Warszawę i jej ZTM - istnieją przystanki o takiej samej nazwie, ale różnych numerach, które usytuowane są dla różnych kierunków jazdy, po różnych stronach ulicy, więc umieszczanie numerów jest zasadne. I np. taki przystanek o nazwie Dw. Wileński 04 położony jest przy Alei Solidarności w stronę Targówka i zatrzymują się na nim zupełnie inne pojazdy linni, niż na przystanku Dw. Wileński 08, ktory jest położony przy ulicy Targowej i jest dla odmiany przystankiem tramwajowym. Samych przystanków o nazwie Dw. Wileński (z numerem w nazwie) jest 10, ale ich numery wcale nie lecą od (0)1 do 10 [link].
To może się przydać do automatycznego przetwarzania (np. grupowania jak w mapce transportowej, choć w tym stylu pewnie trzeba by dodać odpowiedni kod).
W OSM nie umieszczamy w nazwie różnych ważnych informacji, tylko nazwę. Inaczej mielibyśmy pełno dróg z nazwami jak “droga gruntowa”
lub “szlak zielony”.
Zasadne to jest dla użytkowników papierowych rozkładów jazdy, którzy w ten sposób mogą zlokalizować prawidłowy przystanek.
Dla osób korzystających z danych o komunikacji w OSM te numery są opcjonalne - można się bez nich doskonale obejść.
Jeśli ktoś chce skorzystać z jakiejś linii, to w jej relacji będzie miał dokładnie jeden przystanek o tej nazwie oraz będzie tam wskazana jego dokładna lokalizacja. Obecność lub nie numeru przystanku w nazwie tego nie zmieni.
Numer ten może być jednak przydatny - ale tylko dla weryfikacji aktualności danych osm. local_ref do tego też się nadaje.
Zasadniczo racja, temniemniej “Dw. Wileński 04” funkcjonuje jako nazwa.
A tu się nie zgodzę. Jeśli mam się przy Dworcu Wileńskim przesiąść, to BARDZO istona jest informacja, czy dalej jadę z tego samego przystanku, czy muszę zapieprzać na skos przez duże skrzyżowanie na przystanek w innym kierunku. Albo na inny, co bardzo łątwo sprawdzić, mając w nazwie zidentyfikowany konkretny przystanek, a nie całą grupę.
Obejrzyj sobie, ile przystanków w Warszawie nazywałoby się “Dworzec Centralny”, jak są rozrzucone po okolicy i wyobraź sobie, że wiesz tylko tyle, że odjeżdżasz “spod Dworca Centralnego”, har har har.
Jedynym prawidłowym argumentem za umieszczeniem tego w name jest istnienie takiego właśnie napisu w terenie. Jak rozumiem, tak właśnie jest.
To zależy od używanych narzędzi. Jeśli masz takie, które wyświetla tylko name i nie zna local_ref, to tak, lepiej mieć to w name. Ja się z tym zgadzam, ale to jednak jest argumentacja “pod render”.
Bo to zależy od scenariusza. W moim zakładam pełną cyfrowość - czyli że użytkownik korzysta z nawigacji korzyzstającej z wszystkich danych z OSM i GPSa - wówczas kwestia nazw przystanków jest nieistotna. Użytkownik jest prowadzony “za rękę” przez nawigację.
Przy użyciu hybrydowym - znasz nazwę i chcesz ją np. wzrokowo odnaleźć na mapce wyrenderowanej z danych osm - istotne robi się to, co zostało wyrenderowane. I gdy mapa nie uwzględniła local_ref to robi się problem.
Nadal jest to problem w renderze, a nie w osm, ale oczywiście nie zmuszam nikogo do poświęceń, i jeśli nie ma narzędzi korzystających z local_ref to tak - wsadźmy go do name bez względu na to, czy jest to oficjalnie w nazwie przystanku czy nie.
Jak to jest z oznakowaniem przystanków? Widzę że niektórzy znakują je public_transport=platform (które nie mają reprezentacji graficznej) a niektórzy highway=bus_stop (ma ikonę). Przy planowaniu wycieczek w terenie jest to bardzo pomocna informacja. Czy jest możliwość aby jakiś automat zmodyfikował na obszarze całej Polski te tagi tak aby miały ikonę?
Osobiście używam highway=bus_stop bo alternatywa jest bardziej skomplikowana a nie ma zauważalnych dla mnie zalet
Przy okazji, przystanki autobusowe tagowane z użyciem public_transport=platform powinny też mieć bus=yes
Co do potencjalnej edycji botem - czy sa przypadki że public_transport=platform z bus=yes ma osobne ale bliskie highway=bus_stop?
EDYCJA: potencjalnie mogę zrobić taką edycję - ale na początek trzeba by przejrzeć dane z http://overpass-turbo.eu/s/IHC Czy wystarczy odrzucić obiekty z pobliskim highway=bus_stop czy problem jest bardziej skomplikowany?
W Poznaniu takie zmiany starałem się wycofywać na bieżąco, jednak w całym kraju zostało jeszcze około 1500 (wzrost o około 1000 od kiedy ID zaczął sugerować zmiany) takich elementów, warto byłoby je w /jakiś/ sposób wycofać.
Początkowo chciałem zaproponować automatyczną edycję highway=footway na highway=platform, ale pomijałoby to perony tramwajowe i kolejowe (które powinny dostać railway=platform).
Znalazłem też oprogramowanie do synchronizacji danych między bazą danych a osm “gtfs-osm-sync” https://github.com/CUTR-at-USF/gtfs-osm-sync
Udało mi się to zainstalować i odpalić bazę danych (niestety dla ZTM Metropolia duża baza się wysypuje, działa tylko podzielona, duża ma 180MB mała około 10MB. )
Dla Warszawy baza działa.
W programie można synchronizować dane przystanków między bazą osm a gtfs.
Są też opcje od tras ale mi nie działają chyba, nie wszystkie trasy program widzi i na razie nie wiem czy w ogóle da się trasy jakoś przenosić na osm.
Pytanie czy ktoś się bawił już w GTFS. Może są jakieś inne programy na linuksie do tych baz danych.
Wygląda na to że GTFS to powszechny standard i pewnie duża część polskich miast udostępnia takie dane, jak by okiełznać to do naszych potrzeb skorzystała by cała Polska.
A już ideałem by było gdyby poszczególne ZTMy miały interes w aktualizacji tych danych na osm Mając dobre narzędzia do aktualizacji danych osm staje się kuszący, i tak wiele z nich już daje podkład osm.