Administrativni nivoi

A što se tiče Beograda, budući da on formalno nije okrug, nego “jedino mesto u Srbiji bez okruga”, mogli bismo samo njega da označimo sa sedmicom a ostale okruge šesticom.

To bi bilo klasično tagovanje za renderer. Niti je OSM Default jedini renderer na svetu, niti je na njemu prikaz administrativnih granica zakucan za vjeki vjekov. Rendereri treba da se prilagode podacima (sve dok su oni sintaksno i logički ispravni i u skladu s dokumentacijom), a ne obratno.

Nemam stav povodom Beograda, i 6 i 7 imaju opravdanje.

Ako već nisi ubaci proveru pa nemoj menjati relacije koje već imaju admin_level kako treba.

https://www.openstreetmap.org/changeset/68308822 je changeset. Proverite, recite ako nešto ne valja, da odmah menjamo ili vraćamo. Ako treba još nešto… :wink:

Bravo! :slight_smile:

Momci, evo da nas pohvalim, pojavio se problem, smislili smo kako da ga rešimo i rešili smo ga zajedničkim naporima u kratkom roku.

Svaka čast!

I da nam ne bude poslednje i da nam bude češće :slight_smile:

Pa, ne sasvim. Slažem se da ne treba unositi sintaksno ili na bilo koji način pogrešne podatke, ali ovo nije pogrešno, budući da je

admin_level

donekle stvar dogovora, i nemaju sve države iste standarde.

Ali nije da se ne slažem.

Samo imam jedan problem: mislim da su tri identične relacije za Beograd malo previše.

Opet kažem, Beograd nije okrug, Beograd je mesto koje ne pripada nijednom okrugu. To je de jure. Premda, de facto Beograd igra ulogu okruga, tako da tu nisam ni za ni protiv.

S druge strane, onaj multipolygon mislim da ničemu ne služi. Pre svega, to nije urbana već administrativna teritorija Beograda.

Jedna definicija Beograda obuhvata “naselje” Beograd, poput ovog, i nevezana je za granice opština (znam da je pravilo ne kopirati druge mape, ali ne predlažem da mi preslikamo ovo, nego samo želim da objasnim na šta mislim). Slična stvar piše na Vikipediji:

Druga definicija obuhvata striktno gradske (ne prigradske) opštine, tj. one koje u potpunosti ili delom pripadaju samom Beogradu (ne računajući ostala sela i varoši, poput Barajeva i Mladenovca). I o tome piše na Vikipediji (pogledajte opštine označene kao urban).

Stoga, predlažem da koristimo ili jednu od te dve definicije, ili da ni ne koristimo tu relaciju.

Možda bi trebalo da imamo zasebni “thread” za relaciju Beograda, jer je ovo jedna skroz druga priča.

Još jedna stvar i neću više da vas smaram :slight_smile:

Molim vas dodajte relacije mesnih zajednica kao subarea u relacije opština. To bi bilo veoma korisno.

Ne znam što bi smo se mi sa tim zamarali. Fakat je da u administraciji Begorad nekad iam ulogu grada, nekad okruga a nekad regiona. Na mapi to treba tako da bude regulsiano zato što ak oneko renderuje kakvu administrativnu mapu, njemu može trebati nešto od toga.

JEste bezveze što treba u bazi da budu tri relaciej koje su identične po svemu osim po admin?level i nazivu ali šta možemo.Nisu predvideli da jedna relacija može da se upotrebi za više nivoa.

To dobro, ne smeta, ali više me brine ovaj drugi deo mog komentara. Ne znam šta će nam ta treća relacija koja ni nema admin_level. Tj, može biti korisna, ali ne bi trebalo da bude identična, jer administrativne i urbane granice Beograda nisu iste.

Мислиш на приградске општине? Не постоје у дефиницијама. Не треба њима да се бавимо. Коме буде требало нек смисли како ће.

Pa u tom slučaju mislim da nam ni ne treba relacija (mislim na onu koja nije označena kao boundary).

No, nije to mnogo bitno. Mislim da smo sad obavili dobar posao.

Jedino što (po mom mišljenju) fali, jeste da dodamo MZ kao subarea u svoje opštine (kao u Novom Beogradu).

Najbolje bi bilo otvoriti novu temu na forumu sa uputstvom šta i kako treba da se sređuje na relacijama administrativnih granica i da se u njoj ljudi koji to rade dogovaraju i upućuju.

Evo par stvari koje sam uočio, koje treba ispraviti:

  • Fale podela Niša na opštine - Palilula, Pantelej, Medijana, Crveni Krst, Niška Banja su opštine u Nišu (Niš je trenutno admin_level 7, a mislim da treba da postane kao Beograd 6 ili ostane 7, a da ove opštine postanu 8). Da li neko ko ima veštine i znanja može da iscrta ove opštine, ili da mi da hint-ove za najbolji način da se to uradi?
  • Vranjska banja je admin_level 9 i Vranje (admin_level 7) trenutno obuhvata i Vranjsku Banju, ali RGZ kaže da je Vranjska Banja isto opština, kao i Vranje. To mogu i sam da izmenim (izdvojim Vranjsku Banju kao zasebnu opštinu), ima li neko nešto protiv?

Niš je grad a to je level 7. On pripada Nišavskom okrugu, koji je znatno veći od Niša.

Beograd je specifičan što je on ujedno i grad i okrug. E sad, podešen mu jelevel 6 a ne ilevel 7 i to dovodi i do zabuna a i onemogućava da se ispravno izvuku opdaci (kao je sad Beodrad će moći da se iz mape izdvoji samo kao okrug pa ako neko rpavi mapu gde su mu bitni gradovi ostaće kratak).

Opštine su level 8.

Ako imaš podatke kako da namestiš granice ošpština, samo teraj.

Mislim da su ove godine proglašene neke dve tri nove opštine a neke su i ukinute.

https://openstreetmap.rs/kartografisanje-administrativnih-granica-na-mapi-srbije/

Pozdrav,
Kad se sad pogleda https://osm-boundaries.com/, Srbija se “crveni”. Imamo lepo admin level 4 (pokrajine), ali imamo i census na admin levelu 4. Sve je ovo ok. Međutim, onda imamo census na levelu 5. I to je ok. A onda imamo okruge (level 6) koje su ispod censusa level 5, a meni to deluje pogrešno. Stavio bih okruge da budu ispod admin pokrajina (level 4).

Da probam vizuelno, umesto ovoga:

Srbija
|- Centralna Srbija (level 4, administrative)
|  |- (prazno)
|  Srbija - jug (level 4, census)
|- |- Južna i istočna Srbija (level 5, census)
|- |- |- Podunavski upravni okrug (level 6, administrative)
|- |- ...
|- Vojvodina (level 4, administrative)
|- ...
|- Region Vojvodine (level 4, census)
|- ...

da bude nešto ovako:

Srbija
|- Centralna Srbija (level 4, administrative)
|- |- Podunavski upravni okrug (level 6, administrative)
|  Srbija - jug (level 4, census)
|- Južna i istočna Srbija (level 5, census)
|- Vojvodina (level 4, administrative)
|- ...
|- Region Vojvodine (level 4, census)
|- ...

tj. da:

  • ispod Srbije budu administrativni i census leveli 4.
  • ispod census levela 4 da budu census leveli 5 (nemamo dubljecensuse ispod levela 5)
  • ispod administrative levela 4 da budu administrative leveli 6
  • usput bih izbacio predele izuzetnih odlika i nacionalne parkove koji stoje ispod ovih granica, nešto mi to nema smisla?

P.S. Okruzi u Vojvodini su već na pola (pola je ispod admin levela 4, pola je ispod censusa levela 4)

Definiši “ispod”. Da li misliš na subarea rolu? Ako je tako, slažem se da statistički regioni nisu zapravo deo nikakve formalne hijerarhije, i najbolje ih je izbaciti da budu nekako sa strane, ili eventualno subarea Srbije.

Da, “subarea”!

Ispravio sam sad šta sam našao, ali sam usput primetio i da ovaj sajt koji sam linkovao greši. U svakom slučaju, sad imamo:

  • admin level 4 (pokrajine) ispod admin level 2 (srbija)
  • census level 4 (NUTS1) ispod admin level 2
  • admin level 6 (okruzi) ispod admin level 4
  • censul level 5 (NUTS2) ispod census level 4
  • (ovo nemamo trenutno) census level 6 (NUTS3) ispod census level 5
  • admin level 7 i 8 (gradovi i opštine) ispod admin level 6