Pytania dot. komunikacji publicznej

  1. ZTM nic takiego nie twierdzi, napisali tylko że na ich stronie najpierw wyszukuje się ZESPÓŁ przystankowy, a potem dopiero jest dostęp do poszczególnych przystanków (czy “słupków”).

  2. Na przystankach widnieje nazwa z numerem, czyli taką mamy “ground truth”.

  3. Zmiana systemu nazywania przystanków, bo tak będzie lepiej wyglądać na openbusmap to mapowanie pod aplikację - unikamy tego. Nie tylko dlatego, że to mapowanie pod render, ale co w jednej aplikacji będzie wyglądać lepiej, w innej może wyglądać gorzej. To nie są dane, które można sobie modyfikować na potrzeby konkretnej aplikacji.

  4. Dopiero co w wątku obok było zgłaszane, że brak tych numerków na Śląsku utrudnia życie niewidomym, korzystającym z aplikacji opartych na naszych danych i pytanie jak to rozwiązać bez sztucznego dodawania numerów przystanków do nazwy.

Krótko mówiąc - nie, nie zmieniajmy nazw przystanków w Warszawie.

Taki klucz wszak istnieje, jest opisany i używany: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:local_ref
i nawet w tym wątku był wspomniany w 2015.

Zostawmy local_ref w name - to nie będzie mapowanie pod render?

Brak numerków w name utrudnia życie niewidomym, więc je zostawmy - to nie jest mapowanie pod render?

Nie, ponieważ takie właśnie nazwy widnieją w Warszawie na przystankach.

Nie, ponieważ takie właśnie nazwy widnieją w Warszawie na przystankach.

Zasada, że napis na obiekcie to jego nazwa ma obowiązywać tylko przystanki czy też każde POI?
Np. przy aptekach Apteka Przyjazna to już nie name="Przyjazna " ale name=“Apteka Przyjazna”;
przy sklepach name=“Sklep ogólnospożywczy”, name=“Auto-cześci - osobowe i dostawcze - wszystkie marki” - to są prawidłowe nazwy?

Jeszcze zadałem pytanie wprost czy numer wchodzi do nazwy przystanku. Pewnie znowu trzeba czekać parę tygodni na odpowiedź :smiley:

Jeśli uznać że Apteka to również część nazwy własnej to… why not?

Pewnie nie, podobnie jak niepoprawne byłoby zamiast name=Szkoła Podstawowa nr 3 imienia Jana Kochanowskiego
name=Podstawowa
ref=3
note=imienia Jana Kochanowskiego

I jeśli nawet odpowiedzą że nie to co - będziesz przetagowywał wszystkie przystanki w Warszawie ? :confused:
Ja podzielam zdanie rmikke że w przypadku Warszawy nie zmieniamy nazw przystanków i to nie tylko z racji na to że te numery są wszędzie wyraźnie widoczne na tabliczkach przystankowych i rozkładach ale przede wszystkim dlatego że takie nazwy funkcjonują od dawien dawna w powszechnej świadomości tubylców co skromnie mogę potwierdzić jako że swego czasu kilka miesięcy mieszkałem i dojeżdżałem do pracy komunikacja miejską w stolicy – a konkretnie linią 116 w kierunku Chomiczówka :wink:

Co z tego wynika dla local_ref? Czy można dodać ten tag dla każego przystanku w Warszawie? Czy te numery na końcu nazw to jednak nie jest local_ref i nie wolno ich tam wpisać?

Jeśli to do czegoś potrzebne, to czemu nie, można wpisać. Ja tylko protestuję przeciw usuwaniu tych numerów z nazw, ponieważ one w tych nazwach od dawna funkcjonują i się przydają.

Chodzi o to że Warszawa stworzyła precedens i jak pisała osoba która mnie poddenerwowała dlaczego nie u nas skoro tam tak jest.
Nie chce zmieniać nazw przystanków w Warszawie chodzi mi tylko o to żeby nie było takich sytuacji że ktoś zmienia nazwy przystanków w całej Polsce bo tak jest gdzieś tam.
I w sumie racja, jak mail przyjdzie zachowam sobie jego treść dla siebie :smiley: Chyba że numer będzie częścią przystanku :smiley:

Ty może nie chcesz, ale inni już się ustawiali w blokach startowych…

rmikke dobrze wytłumaczył. Numer przystanku w nazwie jest ważny i powinien być, bo określa on konkretny przystanek. A że - biorąc za przykład Warszawę i jej ZTM - istnieją przystanki o takiej samej nazwie, ale różnych numerach, które usytuowane są dla różnych kierunków jazdy, po różnych stronach ulicy, więc umieszczanie numerów jest zasadne. I np. taki przystanek o nazwie Dw. Wileński 04 położony jest przy Alei Solidarności w stronę Targówka i zatrzymują się na nim zupełnie inne pojazdy linni, niż na przystanku Dw. Wileński 08, ktory jest położony przy ulicy Targowej i jest dla odmiany przystankiem tramwajowym. Samych przystanków o nazwie Dw. Wileński (z numerem w nazwie) jest 10, ale ich numery wcale nie lecą od (0)1 do 10 [link].

Wydaje mi się że równolegle można dodawać tagi:

  • short_name=Dw. Wileński
  • ref=04

To może się przydać do automatycznego przetwarzania (np. grupowania jak w mapce transportowej, choć w tym stylu pewnie trzeba by dodać odpowiedni kod).

W OSM nie umieszczamy w nazwie różnych ważnych informacji, tylko nazwę. Inaczej mielibyśmy pełno dróg z nazwami jak “droga gruntowa”
lub “szlak zielony”.

Zasadne to jest dla użytkowników papierowych rozkładów jazdy, którzy w ten sposób mogą zlokalizować prawidłowy przystanek.

Dla osób korzystających z danych o komunikacji w OSM te numery są opcjonalne - można się bez nich doskonale obejść.
Jeśli ktoś chce skorzystać z jakiejś linii, to w jej relacji będzie miał dokładnie jeden przystanek o tej nazwie oraz będzie tam wskazana jego dokładna lokalizacja. Obecność lub nie numeru przystanku w nazwie tego nie zmieni.
Numer ten może być jednak przydatny - ale tylko dla weryfikacji aktualności danych osm. local_ref do tego też się nadaje.

alt_name=Dw. Wileński
local_ref=04

Zasadniczo racja, temniemniej “Dw. Wileński 04” funkcjonuje jako nazwa.

A tu się nie zgodzę. Jeśli mam się przy Dworcu Wileńskim przesiąść, to BARDZO istona jest informacja, czy dalej jadę z tego samego przystanku, czy muszę zapieprzać na skos przez duże skrzyżowanie na przystanek w innym kierunku. Albo na inny, co bardzo łątwo sprawdzić, mając w nazwie zidentyfikowany konkretny przystanek, a nie całą grupę.

Obejrzyj sobie, ile przystanków w Warszawie nazywałoby się “Dworzec Centralny”, jak są rozrzucone po okolicy i wyobraź sobie, że wiesz tylko tyle, że odjeżdżasz “spod Dworca Centralnego”, har har har.

Jedynym prawidłowym argumentem za umieszczeniem tego w name jest istnienie takiego właśnie napisu w terenie. Jak rozumiem, tak właśnie jest.

To zależy od używanych narzędzi. Jeśli masz takie, które wyświetla tylko name i nie zna local_ref, to tak, lepiej mieć to w name. Ja się z tym zgadzam, ale to jednak jest argumentacja “pod render”.

Bo to zależy od scenariusza. W moim zakładam pełną cyfrowość - czyli że użytkownik korzysta z nawigacji korzyzstającej z wszystkich danych z OSM i GPSa - wówczas kwestia nazw przystanków jest nieistotna. Użytkownik jest prowadzony “za rękę” przez nawigację.

Przy użyciu hybrydowym - znasz nazwę i chcesz ją np. wzrokowo odnaleźć na mapce wyrenderowanej z danych osm - istotne robi się to, co zostało wyrenderowane. I gdy mapa nie uwzględniła local_ref to robi się problem.
Nadal jest to problem w renderze, a nie w osm, ale oczywiście nie zmuszam nikogo do poświęceń, i jeśli nie ma narzędzi korzystających z local_ref to tak - wsadźmy go do name bez względu na to, czy jest to oficjalnie w nazwie przystanku czy nie.

Jak to jest z oznakowaniem przystanków? Widzę że niektórzy znakują je public_transport=platform (które nie mają reprezentacji graficznej) a niektórzy highway=bus_stop (ma ikonę). Przy planowaniu wycieczek w terenie jest to bardzo pomocna informacja. Czy jest możliwość aby jakiś automat zmodyfikował na obszarze całej Polski te tagi tak aby miały ikonę?

Mają lub nie - zależy od mapy. W Osmandzie trzeba włączyć opcję w ustawieniach,

Osobiście używam highway=bus_stop bo alternatywa jest bardziej skomplikowana a nie ma zauważalnych dla mnie zalet

Przy okazji, przystanki autobusowe tagowane z użyciem public_transport=platform powinny też mieć bus=yes

Co do potencjalnej edycji botem - czy sa przypadki że public_transport=platform z bus=yes ma osobne ale bliskie highway=bus_stop?

EDYCJA: potencjalnie mogę zrobić taką edycję - ale na początek trzeba by przejrzeć dane z http://overpass-turbo.eu/s/IHC Czy wystarczy odrzucić obiekty z pobliskim highway=bus_stop czy problem jest bardziej skomplikowany?

Zaletą alternatywy jest obsługa w ostatnim Osmandzie do wyznaczania trasy, oraz weryfikacja na OSM Inspector.

Tego się nie da wykluczyć, choćby dlatego, że zdarzają się public_transport=platform na obszarze. Wtedy highway=bus_stop jeśli jest, jest obok.

W wersji niepełnej jest to dość proste do zrobienia. Zaproponowane w https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=748017#p748017