Proste wycofanie tych zmian to usunięcie danych, które są z jednej strony oficjalne, z drugiej zaś niekoniecznie widoczne w terenie. Prędzej czy później ktoś (mniej lub bardziej doświadzcony) może zacząć ręcznie/pojedynczo edytować, i narobić bałaganu.
Najrozsądniejszym wydaje mi się zostawienie numerów jak są. Pokusiłbym się o zmianę note na np. "Od Stycznia przez 3-4 miesiące obowiązuje podwójna (trzycyfrowa i dwucyfrowa-bez jedynki) numeracja linii autobusowych) " i w note:source link do komunikatu ZTM. To powinno powstrzymać przed próbą zmian numeracji i jednocześnie wystarczająco informować użytkowników.
Kurde właśnie patrzę a tu ktoś pozmieniał kilka nazw przystanków w Sosnowcu, skasował “ref” i dołożył numery do nazw przystanków Sprawdzam co to za typ i widzę że ma 35 edycji, to zabieram się za przywracanie ref. Ale że u nas skasowali KZK GOP i powołali ZTM to spojrzałem do Katowic jak tam oznaczają nowego przewoźnika i oczom nie wierzę tam wszyscy kasują ref i dodają do nazwy przystanku
Na niektórych naniosłem ref, nawet co ciekawe pisał do mnie w tej sprawie kolega niewidomego, pytał jak zrobić żeby przystanki o tej samej nazwie były w kilku miejscach właśnie z ref. Jakimś sposobem niewidomy używa osm
Po mailu do ZTM Metropolia zmienili już na stronie i teraz w osobnej linijce pokazuje numer platformy.
Ale że ktoś kto dodawał te numery do nazwy mnie poddenerwował napisałem też do ZTM Warszawa i tak jak myślałem tam też numer słupka nie jest częścią nazwy Ale nie chcą zmienić na stronie
Skoro Warszawski ZTM twierdzi (chociaż dla mnie nie wynika to wprost z przedstawionego maila), że numer słupka nie jest częścią nazwy przystanku, jestem za tym żeby numery słupków przenieść z name do klucza local_ref (wyświetla je styl transportu publicznego na osm.org).
Tym samym na openbusmap.org ładniej zrenderują się zespoły przystankowe (żółta poświata łącząca przystanki o tej samej nazwie), a na http://overpass-api.de sensu nabiorą tablice przebiegu trasy.
ZTM nic takiego nie twierdzi, napisali tylko że na ich stronie najpierw wyszukuje się ZESPÓŁ przystankowy, a potem dopiero jest dostęp do poszczególnych przystanków (czy “słupków”).
Na przystankach widnieje nazwa z numerem, czyli taką mamy “ground truth”.
Zmiana systemu nazywania przystanków, bo tak będzie lepiej wyglądać na openbusmap to mapowanie pod aplikację - unikamy tego. Nie tylko dlatego, że to mapowanie pod render, ale co w jednej aplikacji będzie wyglądać lepiej, w innej może wyglądać gorzej. To nie są dane, które można sobie modyfikować na potrzeby konkretnej aplikacji.
Dopiero co w wątku obok było zgłaszane, że brak tych numerków na Śląsku utrudnia życie niewidomym, korzystającym z aplikacji opartych na naszych danych i pytanie jak to rozwiązać bez sztucznego dodawania numerów przystanków do nazwy.
Krótko mówiąc - nie, nie zmieniajmy nazw przystanków w Warszawie.
Zasada, że napis na obiekcie to jego nazwa ma obowiązywać tylko przystanki czy też każde POI?
Np. przy aptekach Apteka Przyjazna to już nie name="Przyjazna " ale name=“Apteka Przyjazna”;
przy sklepach name=“Sklep ogólnospożywczy”, name=“Auto-cześci - osobowe i dostawcze - wszystkie marki” - to są prawidłowe nazwy?
Jeśli uznać że Apteka to również część nazwy własnej to… why not?
Pewnie nie, podobnie jak niepoprawne byłoby zamiast name=Szkoła Podstawowa nr 3 imienia Jana Kochanowskiego
name=Podstawowa
ref=3
note=imienia Jana Kochanowskiego
I jeśli nawet odpowiedzą że nie to co - będziesz przetagowywał wszystkie przystanki w Warszawie ?
Ja podzielam zdanie rmikke że w przypadku Warszawy nie zmieniamy nazw przystanków i to nie tylko z racji na to że te numery są wszędzie wyraźnie widoczne na tabliczkach przystankowych i rozkładach ale przede wszystkim dlatego że takie nazwy funkcjonują od dawien dawna w powszechnej świadomości tubylców co skromnie mogę potwierdzić jako że swego czasu kilka miesięcy mieszkałem i dojeżdżałem do pracy komunikacja miejską w stolicy – a konkretnie linią 116 w kierunku Chomiczówka
Co z tego wynika dla local_ref? Czy można dodać ten tag dla każego przystanku w Warszawie? Czy te numery na końcu nazw to jednak nie jest local_ref i nie wolno ich tam wpisać?
Jeśli to do czegoś potrzebne, to czemu nie, można wpisać. Ja tylko protestuję przeciw usuwaniu tych numerów z nazw, ponieważ one w tych nazwach od dawna funkcjonują i się przydają.
Chodzi o to że Warszawa stworzyła precedens i jak pisała osoba która mnie poddenerwowała dlaczego nie u nas skoro tam tak jest.
Nie chce zmieniać nazw przystanków w Warszawie chodzi mi tylko o to żeby nie było takich sytuacji że ktoś zmienia nazwy przystanków w całej Polsce bo tak jest gdzieś tam.
I w sumie racja, jak mail przyjdzie zachowam sobie jego treść dla siebie Chyba że numer będzie częścią przystanku
rmikke dobrze wytłumaczył. Numer przystanku w nazwie jest ważny i powinien być, bo określa on konkretny przystanek. A że - biorąc za przykład Warszawę i jej ZTM - istnieją przystanki o takiej samej nazwie, ale różnych numerach, które usytuowane są dla różnych kierunków jazdy, po różnych stronach ulicy, więc umieszczanie numerów jest zasadne. I np. taki przystanek o nazwie Dw. Wileński 04 położony jest przy Alei Solidarności w stronę Targówka i zatrzymują się na nim zupełnie inne pojazdy linni, niż na przystanku Dw. Wileński 08, ktory jest położony przy ulicy Targowej i jest dla odmiany przystankiem tramwajowym. Samych przystanków o nazwie Dw. Wileński (z numerem w nazwie) jest 10, ale ich numery wcale nie lecą od (0)1 do 10 [link].
To może się przydać do automatycznego przetwarzania (np. grupowania jak w mapce transportowej, choć w tym stylu pewnie trzeba by dodać odpowiedni kod).
W OSM nie umieszczamy w nazwie różnych ważnych informacji, tylko nazwę. Inaczej mielibyśmy pełno dróg z nazwami jak “droga gruntowa”
lub “szlak zielony”.
Zasadne to jest dla użytkowników papierowych rozkładów jazdy, którzy w ten sposób mogą zlokalizować prawidłowy przystanek.
Dla osób korzystających z danych o komunikacji w OSM te numery są opcjonalne - można się bez nich doskonale obejść.
Jeśli ktoś chce skorzystać z jakiejś linii, to w jej relacji będzie miał dokładnie jeden przystanek o tej nazwie oraz będzie tam wskazana jego dokładna lokalizacja. Obecność lub nie numeru przystanku w nazwie tego nie zmieni.
Numer ten może być jednak przydatny - ale tylko dla weryfikacji aktualności danych osm. local_ref do tego też się nadaje.