Stowarzyszenie OSM Polska

W domyślnym 16.

To, że pozawala się ludziom korzystać z powolnych, nie zawsze wczytujących się kafelków, nie oznacza, że jest to dobre rozwiązanie dla tego typu stron. Do tego stwierdzenia “OpenStreetMap data is free for everyone to use. Our tile servers are not.”, “access may still be blocked without prior notice”, nie zachęcają, ani nie powodują, że użytkownicy tych kafelków czyją się mile widziani.

Im w zupełności wystarczą wklejane mapy Google’a, które wciąż nic nie kosztują. Albo statyczny obrazek.

Problem z wciaż licznymi niedziałającymi mapami googla na stronach ma nieco inne, prozaiczne wytłumaczenie - najpierw trzeba odkryć, że coś jest nie tak z mapami (czyli czasem odwiedzić swoją stronę firmową), a potem zapłacić za zrobienie zmian. Serwer z kafelkami OSM na to nie pomoże.

To jest mało precyzyjne sformułowanie. Samo przechowywanie danych, czy nawet generowanie nowego zestawu raz na tydzień nie jest specjalnie kosztowne. Prawdziwy koszt to zdolność udostępniania tego na dużą skalę - to znaczy dużej liczbie użytkowników w każdej chwili. Przykładowo jak masz 1 GB danych i korzysta z tego 10 osób w każdej sekundzie, to generuje to ruch 10 GB/s i musisz mieć odpowiedni serwer i łącze, które to uciągnie Ale jak masz 1000 takich osób to już masz 1000 GB /s - i to jest zupełnie inna bajka, choć baza, którą udostępniasz jest taka sama.

Moje pytanie wynikało z planów jendruska do namawiania ludzi na swój serwer kafelków i promowania switch2osm. A moim zdaniem bardziej zauważalna byłaby akcja “use osm”. Z bardzo łatwo osadzalną mapą OSM z darmowymi i szybkimi kafelkami. Taką do zastosowań drobnych przedsiębiorców i z poważniejszą gwarancją niż “access may still be blocked without prior notice”.

Już teraz zapytanie “mapa na stronę” prowadzi do strony stowarzyszenia. Dużo ta podstrona ma odwiedzin? Tam (albo wykupując oddzielną domenę) można by napisać prawdziwy poradnik, a nie zbieraninę linków. Dodając jeszcze “porównywarkę” jak dana okolica wygląda w Google Maps, a jak bardziej szczegółowo w OSM, można by kogoś faktycznie namówić. Ale to tylko luźny pomysł. Bo może jednak ciekawszym spożytkowaniem energii byłoby zorganizowani konfliktogennego konkursu :wink:

@Polimerek - tylko, że pojedyncza sesja kogoś korzystającego z mapy, to nie jest gigabajt danych. Okaże się, że w dzisiejszych czasach koszt deklaracji, że zapewniamy “za darmo” każdej jednoosobowej działalności kafelki w celu pokazania na stronie gdzie się ich DG znajduje, jest tak śmiesznie niski, że powinno się to zrobić. Nie wiem czy to się da zrobić na bazie Digital Ocean, ale tam storage 250 GB z 1TB transferu i CDNem kosztuje $5 miesięcznie. Moim zdaniem to śmiesznie mało za bardzo dużo serwowanych mapek. Ale wychodzi z dyskusji, że nikt nie wie ile taka mapa Polski zajmuje, więc to tylko zgadywanie :wink:

Powierzchnia Polski to 225 milionów kafli i by je wszystkie trzymać do 19 poziomu włącznie potrzebowałbyś 1TB.

Czyli przy zoom 16 byłoby to 15GB, to chyba niewiele.

Gorzej z planem renderowania wszystkiego na nowo raz dziennie. 28 milionów kafelków - wychodzi z 325 kafelków na sekundę, a to dość spore obciążenie.

To czy to będzie raz na dobę, raz w tygodniu, czy może uzależnione of faktycznego użycia jest szczegółem. Piszę o tym wszystkim, bo uważam, że organizacja czegoś takiego byłaby mądrzejszym sposobem poświęcania czasu dla OSM. Z drugiej strony może to zbyt ambitny projekt, biorąc pod uwagę chociażby to, że nie udaje się aktualizować strony stowarzyszenia :wink:

Przypominam, że są do dyspozycji ulotki o OSM w formie wizytówek.
Jeżeli ktoś by potrzebował do promowania projektu to proszę o kontakt - podeślemy.
https://i.imgur.com/QJFCCT7.jpg
https://i.imgur.com/OauBu63.jpg

W czerwcu br. w Poznaniu odbędzie się II spotkanie użytkowników Qgis.
Skontaktowałam się z organizatorami w sprawie warsztatów i wytycznych dla prelekcji.
Jak uzyskam jakieś informacje to od razu dam znać.
A tymczasem zachęcam do przemyśleń kto z jakim tematem chciałby przyjechać.
Mogę pomóc w znalezieniu fajnego noclegu.
Będzie też okazja do spotkania :slight_smile:
http://www.qgis.pl/spotkania/2019/

Po rozmowie z Michałem Drożdżem, który trzyma pieczę merytoryczną nad spotkaniem Qgis, mamy zarezerwowany czas na jedno wystąpienie. Tematyka ściśle związana z Qgis - np. OSM w Qgis, wtyczka Quick OSM etc.
Mamy też możliwość zorganizowania warsztatów - jest sala dla 20 osób i tu już nie musimy trzymać się ściśle tematyki qgisowej, może to być szkolenie z edycji mapy.
Dajcie znać kto chętny.

A tak zupełnie na marginesie to domena http://sotm-pl.eu/ już w ogóle nie działa.

O, fajnie, że jest nowy rzut wizytówek. Ja mam jeszcze starą wersję wizytówki, przesłaną mi przez Zbigniewa Czernika, które kolportowałem wśród nieobeznanych z tematem OSM i w ramach propagowania samego projektu. Odezwę się za jakiś czas po kolejną partię. Mam tylko taką uwagę natury językowej: na tej stronie wizytówki - https://imgur.com/QJFCCT7 w ostatnim zdaniu jest napisane: “Dowiesz się także jak skontaktować się z koordynatorem regionalnym, który pomoże w pierwszych edycjach oraz jak dodać notatki dla innych edytorów”. To “jak dodać notatki dla innych edytorów” zmieniłbym na: “jak przekazywać uwagi dla innych edytujących mapę OSM/innym edytującym mapę OSM”. Tak będzie eleganciej.

@Krystek, dzięki za konstruktywną uwagę. Zmienimy to zdanie przy kolejnych wydrukach. Na razie mamy jedną partię już wydrukowaną i te możemy udostępnić w tej formie. Odezwij się jak będziesz potrzebował.

To ja zamawiam 100 szt. I czy konto Stowarzyszenia jest już aktywne ? Wyślę datek ,Pozdrawiam

Ulotki wysłane :slight_smile: A konto jeszcze chwilka, jeszcze momencik… urząd przekłada nasze papiery już trzeci miesiąc…

To może ja słówko…
Odzywam się raczej rzadko więc możecie mieć wrażenie że nic nie robimy… nie mniej nic bardziej błędnego - zarząd spotyka się co tydzień we czwartek na Skype, na każdy tydzień wyznaczamy sobie nowa zadania i rozliczamy realizację poprzednich, każde spotkanie to przynajmniej godzina… Ale nie o tym chciałem pisać…
Wszyscy wiemy kto jest aktualnie Głównym Geodetą Kraju i jakie ma poglądy na otwieranie danych przestrzennych, dlatego napisałem do Pana Ministra z prośbą o spotkanie. Odpowiedź otrzymałem prawie natychmiast i już jesteśmy umówieni. W związku z powyższym pytanie do Was - czy macie jakieś pytania do GGK? Może jakieś tematy, które warto poruszyć?

OmaoOmamoOmamo,
a dobra, mogę robić za wariata.

Nie wiem czy nie za wysokie progi, ale może mógłby spowodować jakiś ruch w kwestii strugi Zyzoga, która wpada do Wiśniówki, a ta z kolei do Zyzogi?


Obrazek jest z Overpassa, ale oficjalne dane są właśnie takie.

Przeforumułowałbym problem szerzej - Taki punkt z mojej strony padł na Skype: często oficjalne dane jak PRNG mają babole (np. pozamieniane miejscami wsie), ale nie wiadomo czy próba zgłaszania ich KSNG nie pójdzie w /dev/null. Z tego co wiem, to Głowy Geodeta Kraju ogłosił jakiś konkurs na zgłaszanie błędów w adresacji, więc pewnie jest dobra wola.

  1. Może będzie miał wpływ na Kraków.
    Od lat, mimo wielu listów, nie chcą udostępnić nam swoich danych (WMS).
    Kraków jest chyba jednym dużym miastem w Polsce który nie chce współpracować z nami.
    Jeśli, czasami, udało nam się dostać do ich danych, to zaraz blokowali je lub zmieniali domenę.
  2. Coś na temat “emuia”. Znikło, lub zmieniono domenę, Czy możemy mieć dostęp do tych danych?
  3. Dane udostępniane z “Wrota Mazowsza” są złej jakości (zbyt grube linie).

Generalnie, to wolny dostęp do aktualnych o dobrej rezolucji danych na terenie całej Polski dla maperów z społeczności OSM .