OpenStreetMap Forum

The Free Wiki World Map

You are not logged in.

#1 2019-03-14 21:51:01

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22

Propozycja automatycznej edycji: usunięcie associatedStreet w Krakowie

Proponuję usunięcie 340 relacji typu associatedStreet w Krakowie jako duplikujące adresy w postaci tagów i utrudniające edytowanie.

overpass link: http://overpass-turbo.eu/s/H0p

Zainspirowałem się  https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tal … in_Germany

#2 2019-03-14 22:38:14

RicoElectrico
Member
From: Trójmiasto
Registered: 2012-07-01

Re: Propozycja automatycznej edycji: usunięcie associatedStreet w Krakowie

Jestem na tak. W teorii associatedStreet to dobry pomysł (nie ma możliwości powstania mrówek), ale relacje uprzykrzają życie tym, którzy ich nie rozumieją (rozumiejącym czasem też lol )

Ja proponuję potem wziąć na tapet tag addr:interpolation niemający w Polsce racji bytu z powodu istnienia w gminnych bazach o wiele dokładniejszych adresów punktowych.

#3 2019-03-16 23:27:00

wambacher
Member
From: Schlangenbad/Wambach, Germany
Registered: 2009-12-16
Website

Hi,

there are a lot of activities in germany. see https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=65510

sorry, long thread and german of course.

and see https://wambachers-osm.website/associatedStreet 

You should activate layers "Associated Streets" and/or "Associated Houses" to see data. Update is about every 2 hours exept late night.

And switch to overlay "Openstreetmap.org Grayscale" too.

Have fun

walter

Last edited by wambacher (2019-03-17 00:08:14)

#4 2019-03-19 14:59:49

rmikke
Moderator
From: Warszawa
Registered: 2014-11-14
Website

Ja jestem przeciw.

AssociatedStreet duplikuje proste tagowanie, więc niczego nie utrudnia. W najgorszym wypadku jakieś adresy nie będą włączone do relacji. I łatwiej będzie w przyszłości dodać adresy do istniejących relacji, niż robić wszystko od nowa.

A relacje są przyszłością. Np. są jedyną sensowną metodą pokazywania (kiedyś w przyszłości, kiedy się Nominatim poprawi, albo będziemy mieć lepszy silnik do wyszukiwania) ulicy jako całości, a nie listy fragmentów i niech sobie użytkownik zgaduje, w który kliknąć i jak zobaczyć całość. Dla mnie wywalanie relacji na dłuższą metę położy OpenStreetMap. Z wyszukiwarką, pokazującą jakieś zjazdy z rond nigdy nie zdobędziemy popularności.

#5 2019-03-20 13:57:19

maraf24
Member
From: Wrocław
Registered: 2015-03-07

Czy ktoś o te relacje w Krakowie aktualnie dba? Dodaje do nich nowe adresy, tworzy nowe relacje dla ulic, które ich nie mają, poprawia błędy?
Jeśli jakość danych w tych relacjach jest zła i nie ma chętnego na ich utrzymywanie to lepiej usunąć.

W przeciwnym przypadku trudno mi znaleźć powód uzasadniający usunięcie - wszak sam typ relacji nie jest przestarzały. Kraków nie jest też jedynym miejscem z nimi, najbliżej dużo ich jest w Oświęcimiu. Ogólem w Polsce jest ich 1611, a tylko 340 w Krakowie.

#6 2019-03-21 08:15:59

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30

W Krakowie usuwać. Zbyteczne. Bardzo nieaktualne i przestarzałe. Jeśli są to nie nie zawierają wszystkich obiektów na danej ulicy.

PS. Zgłosić głosowanie na Wiki usunięcia ich w całej Polsce. -> Talk:Pl:Relation:associatedStreet https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tal … atedStreet

Last edited by Władysław Komorek (2019-03-21 08:21:15)

#7 2019-03-21 23:41:43

Mateusz Konieczny
Member

maraf24 wrote:

Czy ktoś o te relacje w Krakowie aktualnie dba? Dodaje do nich nowe adresy, tworzy nowe relacje dla ulic, które ich nie mają, poprawia błędy?
Jeśli jakość danych w tych relacjach jest zła i nie ma chętnego na ich utrzymywanie to lepiej usunąć.

W przeciwnym przypadku trudno mi znaleźć powód uzasadniający usunięcie - wszak sam typ relacji nie jest przestarzały. Kraków nie jest też jedynym miejscem z nimi, najbliżej dużo ich jest w Oświęcimiu. Ogólem w Polsce jest ich 1611, a tylko 340 w Krakowie.

Z szybkiego zerknięcia na ostatnio zmieniane relacje http://overpass-turbo.eu/s/HdY - wszystkie zmiany wyglądają na skutki edycji dróg/budynków będących ich elementami z kompletnym zignorowaniem relacji. Ale to do sprawdzenia.

Last edited by Mateusz Konieczny (2019-03-21 23:45:51)

#8 2019-03-21 23:45:39

Mateusz Konieczny
Member

rmikke wrote:

Ja jestem przeciw.

AssociatedStreet duplikuje proste tagowanie, więc niczego nie utrudnia.

Utrudniają edycje dróg o budynków które są do nich włączone.

To czy jest to wystarczający powód to już kwestia opini, ale na pewno w jakimś stopniu utrudniają. I akurat ta edycja jest spowodowana irytacją tym że muszę z tymi relacjami się użerać.

rmikke wrote:

A relacje są przyszłością.

Raczej przeszłością. Użycie w porównaniu do tagów spada, Niemcy właśnie zabierają się za ich likwidacje u siebie.

rmikke wrote:

Dla mnie wywalanie relacji na dłuższą metę położy OpenStreetMap. Z wyszukiwarką, pokazującą jakieś zjazdy z rond nigdy nie zdobędziemy popularności.

Nie jestem co do tego przekonany. Teraz jedynie drobna część dróg je ma.

#9 2019-03-22 09:53:36

rmikke
Moderator
From: Warszawa
Registered: 2014-11-14
Website

Mateusz Konieczny wrote:

Utrudniają edycje dróg o budynków które są do nich włączone.

Ale to znaczy jak utrudniają? Przy założeniu, że hak z relacją, relację będziemy naprawiać, kiedy nabierze to sensu?

Mateusz Konieczny wrote:

Nie jestem co do tego przekonany. Teraz jedynie drobna część dróg je ma.

Tak, i nawet dla tej drobnej części nie ma to większego sensu w tej chwili, bo Nominatim je olewa. Ale IMHO to nie jest powód, żeby usuwać relacje, tylko żeby poprawić wyszukiwarkę. Tam podobno brakuje programistów...

Jestem głęboko przekonany, że kiedy wyszukiwarka będzie wyłapywać associatedStreet i pokazywać w ten sposób całe ulice i to się rozejdzie, to te relacje szybko zyskają na popularności. Na razie to i ja się tym chwilę pobawiłem, po czym stwierdziłem że skoro wyszukiwarka i tak to olewa, to na razie nie będę się wysilać. NA RAZIE.

Board footer