Do Poznaniaków i okolicy :-)

Niedługo (połowa Marca) dobiegnie końca przebudowa ul. Św. Marcin na odcinku Gwarna-Ratajczaka. W ramach przebudowy jezdnia została zwężona (fizycznie jeden pas w każdą stronę). Jednocześnie na tym odcinku obowiązywać będzie strefa zamieszkania (znaki D-40; highway=living_street), co ma przyczynić się do wyeliminowania tranzytu i zmniejszenia ruchu samochodowego.
Z związku z powyższym myślę, że odpowiednie było by obniżenie kategorii Św. Marcin pomiędzy Kościuszki a Marcinkowskiego (załączony rysunek) z tertiary na unclassified lub residential. Dodatkowo, living_street kończąca się z obu stron na tertirary wyglądałaby w stylu domyślnym nie najlepiej.
Jakie są wasze opinie?

(Żółty zakreślacz-proponowane obniżenie kategorii, teren ograniczony czerownym-orientacyjny zasięg Strefy zamieszkania D-40)

Widzę, że życzeniowe myślenie wśród zarządców dróg się upowszechnia:)
U mnie (Wrocław) też taki myk zrobili koło jednego kościoła, tranzyt wali jak walił, bo alternatywa jest znacznie dłuższa. Dałem tertiary, tak jak było. Strefę zamieszkania tam zaznaczyłem tylko przez living_street=yes.

Piszesz “dałem” ale na mapie jest wczorajsza edycja @kasmar00 construction=living_street.
Uważam, że tertiary powinno zostać wraz z dodatkowymi tagami. Trudno wycinać fragment ulicy (nawet nie pomiędzy skrzyżowaniami) i obniżać jej kategorię tylko dlatego, że będzie miała tam 40 kmh. Ta ulica nigdy nie będzie prowadziła wyłącznie ruchu lokalnego. Nie ma dla niej alternatywy na przejazd przez śródmieście.

@maraf24 miał chyba na myśli wspomnianą ulicę we Wrocławiu. To construction=living_street dodałem w ramach porządkowania okolicy (pasy rowerowe na Ratajczaka, chodniki, przejścia) przed otwarciem samej ulicy, ale zreflektowałem się i napisałem na forum.

Teraz strefa zamieszkania będzie obowiązywać na docinku Gwarna (za skrzyżowaniem)-Ratajczaka (wraz ze skrzyżowaniem i kawałkami wlotów) docelowo (2022) na odcinku Kościuszki-Ratajczaka. W strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie do 20km/h (do około św. Marcina będzie strefa Tempo 30).

Po ostatnim spotkaniu informacyjnym padły zapewnienia ze strony UM dotyczące rozważenia fizycznego rozcięcia tranzytu na skrzyżowaniu Św. Marcin/Marcinkowskiego (Marcinkowskiego tylko dla pieszych i rowerów).

W takim razie, proponuje następujące tagowanie i powrót do dyskusji po zakończeniu Projektu Centrum (czyli pozostałe docinki Św. Marcin, 27 Grudnia i Ratajczaka):

highway=tertiary
living_street=yes
maxspeed=20
source:maxspeed=PL:living_street
bicycle=designated
foot=designated

Ja się zgubiłem.
Jeśli tam wolno łazić po jezdni (de facto - wspólnej powierzchni) i jest ograniczenie do 20 km/h to czemu właściwie nie powinno to być highway=living_street?

living_street nie zalicza się w osm do istotnych dróg tworzących sieć drogową. Co oznacza, że ich pominięcie przy wyznaczaniu tras przelotowych przez nawigację nie powinno prowadzić do wyznaczania błędnych - z punktu widzenia kierowcy - tras. Jeśli więc droga zachowuje charakter tranzytowy, to powinna utrzymać na całej długości przynajmniej klasę unclassified, bo to jest najniższa taka klasa (wg wiki).

Zainspirowany apelem o. Szustaka, żeby “coś zrobić z poznańskim Starym Zoo” (https://www.youtube.com/watch?v=W0IiXlR_-oo), które jest już dosyć zapomniane i smutne, zabrałem się za zmapowanie jego terenu, żeby chociaż w OSM było kolorowe i zachęcające :slight_smile:

https://www.openstreetmap.org/way/369544154

Jako że ostatni raz byłem tam chyba z 15 lat temu, a pogoda jeszcze nie zachęca do wyjścia z domu, bazowałem na kilku podkładach ortofoto i informacjach z internetu. Zachęcam do poprawy ewentualnych pomyłek oraz dodania detali typu ławki, kosze na śmieci itp.

Szkoda, że taka kiepska pogoda… Jak będzie trochę cieplej to się wybiorę na micromapping :slight_smile:
Swoją drogą ciekawy ten vlog!

Hej poznaniacy! Szydzio zorganizował salę i sprzęt a więc czas na pierwsze tegoroczne map party w Poznaniu.
Terminy są dwa do wyboru - 18 lub 25 maja, godziny popołudniowe. Miejsce to Obozowa 5 https://www.openstreetmap.org/way/164866598. Dostępna jest sala nawet 22-osobowa, jest Wi-Fi i parking.
Do omówienia jest kilka kwestii z lokalnego podwórka ale jesteśmy otwarci - zgłaszajcie, co chcielibyście obgadać, co uzgodnić i co poedytować.
Prosimy o kontakt przez forum albo bezpośrednio do mnie lub szydzia.

Mam kilka propozycji na to co moglibyśmy wspólnie pomapować:

Dzisiaj Geopoz opublikował Ortofotomapę 2018 (OIDP. stan na maj 2018). Zdjęcia są jak zawsze bardzo dokładne, jednak budynki rzucają duże cienie oraz kilka ulic w centrum jest prawie całkowicie zasłoniętych przez kamienice.

WMS:

http://wms2.geopoz.poznan.pl/geoserver/gwc/service/wms?request=GetCapabilities

(trzeba wybrać warstwę Ortofotomapa_2018_2117)

Przy okazji zapytam: wiem że UM jest bardzo otwarty na OSM (per prezentacja pełnomocnika prezydenta na SOTM) ale czy są gdzieś warunki wykorzystania ortofotomapy i innych zasobów (np. fotogrametria, drogi rowerowe, budynki, mapy poi) Geopozu? W SIPie i na stronie Geopozu nic takiego nie znalazłem.

Coś pięknego <3 :slight_smile: Pod kątem OSM podkład jest niemal idealny bo fotografowany w momencie kiedy jest już słonecznie ale nie ma jeszcze liści na drzewach (podana w opisie podkładu data nalotu to 8-9.04.2018)

Gdyby komuś nie działał powyższy WMS, to podaję ten z którego ja korzystam:

http://wms2.geopoz.poznan.pl:8080/geoserver/wms

Warto dodać sobie do listy podkładów klika ortofotomap z poprzednich lat właśnie na przypadki kiedy na jednej coś co chcemy zmapować zasłania cień. No i oczywiście nieoceniony podkład z planem forogrametrycznym :slight_smile:

Halo, czy ktoś jeszcze chętny na poznańskie mapowanie?

Zapraszamy na kolejne poznańskie OSM Map Party.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać projekt OpenStreetMap, zgłębić tajniki edycji danych mapowych i poznać innych maperów z okolicy! Poziom zaawansowania w edycji nie ma znaczenia - przewidujemy wstępne szkolenie oraz podział zadań w zależności od chęci i możliwości edytorów.
Chcielibyśmy również wypracować wspólne stanowisko odnośnie kilku tematów z naszego regionu, które od dawna się o to proszą.
Jeżeli chcesz wziąć udział w spotkaniu daj nam proszę znać odpisując na tą wiadomość. Jeżeli masz swoje tematy, które powinniśmy poruszyć to napisz, żebyśmy mogli się przygotować.
Spotkanie odbędzie się 25 maja w salce przy ul. Obozowej 5 (Ewangelickie Centrum Parafialne, salka na I piętrze) od godziny 14.00
W razie pytań prosimy o kontakt.
Pozdrawiamy!
Organizatorzy:
Szydzio (szydzio@poczta.onet.pl)
Olga|Yanosik (olgab@yanosik.pl)

Hej, właśnie dodałem nową lokalizację o nazwie GeoPoziom Geodezja Poznań. Zapraszam do odszukania i odwiedzin:)

Cieszymy się że dołączyłeś do społeczności OSM aczkolwiek forum to nie najlepsze miejsce na działalność ogłoszeniową :stuck_out_tongue:
Przy okazji geodeta w OSM to office=geodesist.

kychkych, wrzuciłeś reklamę geodety ale strona leży:


Ta witryna jest nieosiągalna
Połączenie zostało zresetowane.

ERR_CONNECTION_RESET

Mogłeś przynajmniej podać linka do węzła w OpenStreetMap, który tutaj pasowałby dużo bardziej a link byłby działający.

Ktoś tu się bawi w SEO…

Przypominam, że poznańskie spotkanie edytorów już za tydzień.
Na razie zgłosiło się 6 osób ale zapraszamy wszystkich chętnych - miejsca jest dość.
Jeżeli ktoś się jeszcze waha, to może przekona go wizja ciepłych, obłędnie czekoladowych ciasteczek domowej roboty :wink: ?!

Pierwszych trzech już na miejscu ! :smiley:

Dzięki za interesujące i konstruktywne spotkanie.

Nawiązując do poruszonego dziś przez @szydzio tematu oznaczania dróg powiatowych, podaję linka do mapy sieci dróg powiatu poznańskiego Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Elegancko na bazie OSM :slight_smile: