Niedługo (połowa Marca) dobiegnie końca przebudowa ul. Św. Marcin na odcinku Gwarna-Ratajczaka. W ramach przebudowy jezdnia została zwężona (fizycznie jeden pas w każdą stronę). Jednocześnie na tym odcinku obowiązywać będzie strefa zamieszkania (znaki D-40; highway=living_street), co ma przyczynić się do wyeliminowania tranzytu i zmniejszenia ruchu samochodowego.
Z związku z powyższym myślę, że odpowiednie było by obniżenie kategorii Św. Marcin pomiędzy Kościuszki a Marcinkowskiego (załączony rysunek) z tertiary na unclassified lub residential. Dodatkowo, living_street kończąca się z obu stron na tertirary wyglądałaby w stylu domyślnym nie najlepiej.
Jakie są wasze opinie?
(Żółty zakreślacz-proponowane obniżenie kategorii, teren ograniczony czerownym-orientacyjny zasięg Strefy zamieszkania D-40)
Widzę, że życzeniowe myślenie wśród zarządców dróg się upowszechnia:)
U mnie (Wrocław) też taki myk zrobili koło jednego kościoła, tranzyt wali jak walił, bo alternatywa jest znacznie dłuższa. Dałem tertiary, tak jak było. Strefę zamieszkania tam zaznaczyłem tylko przez living_street=yes.
Piszesz “dałem” ale na mapie jest wczorajsza edycja @kasmar00 construction=living_street.
Uważam, że tertiary powinno zostać wraz z dodatkowymi tagami. Trudno wycinać fragment ulicy (nawet nie pomiędzy skrzyżowaniami) i obniżać jej kategorię tylko dlatego, że będzie miała tam 40 kmh. Ta ulica nigdy nie będzie prowadziła wyłącznie ruchu lokalnego. Nie ma dla niej alternatywy na przejazd przez śródmieście.
@maraf24 miał chyba na myśli wspomnianą ulicę we Wrocławiu. To construction=living_street dodałem w ramach porządkowania okolicy (pasy rowerowe na Ratajczaka, chodniki, przejścia) przed otwarciem samej ulicy, ale zreflektowałem się i napisałem na forum.
Teraz strefa zamieszkania będzie obowiązywać na docinku Gwarna (za skrzyżowaniem)-Ratajczaka (wraz ze skrzyżowaniem i kawałkami wlotów) docelowo (2022) na odcinku Kościuszki-Ratajczaka. W strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie do 20km/h (do około św. Marcina będzie strefa Tempo 30).
Po ostatnim spotkaniu informacyjnym padły zapewnienia ze strony UM dotyczące rozważenia fizycznego rozcięcia tranzytu na skrzyżowaniu Św. Marcin/Marcinkowskiego (Marcinkowskiego tylko dla pieszych i rowerów).
W takim razie, proponuje następujące tagowanie i powrót do dyskusji po zakończeniu Projektu Centrum (czyli pozostałe docinki Św. Marcin, 27 Grudnia i Ratajczaka):
highway=tertiary
living_street=yes
maxspeed=20
source:maxspeed=PL:living_street
bicycle=designated
foot=designated
Ja się zgubiłem.
Jeśli tam wolno łazić po jezdni (de facto - wspólnej powierzchni) i jest ograniczenie do 20 km/h to czemu właściwie nie powinno to być highway=living_street?
living_street nie zalicza się w osm do istotnych dróg tworzących sieć drogową. Co oznacza, że ich pominięcie przy wyznaczaniu tras przelotowych przez nawigację nie powinno prowadzić do wyznaczania błędnych - z punktu widzenia kierowcy - tras. Jeśli więc droga zachowuje charakter tranzytowy, to powinna utrzymać na całej długości przynajmniej klasę unclassified, bo to jest najniższa taka klasa (wg wiki).
Zainspirowany apelem o. Szustaka, żeby “coś zrobić z poznańskim Starym Zoo” (https://www.youtube.com/watch?v=W0IiXlR_-oo), które jest już dosyć zapomniane i smutne, zabrałem się za zmapowanie jego terenu, żeby chociaż w OSM było kolorowe i zachęcające
https://www.openstreetmap.org/way/369544154
Jako że ostatni raz byłem tam chyba z 15 lat temu, a pogoda jeszcze nie zachęca do wyjścia z domu, bazowałem na kilku podkładach ortofoto i informacjach z internetu. Zachęcam do poprawy ewentualnych pomyłek oraz dodania detali typu ławki, kosze na śmieci itp.
Szkoda, że taka kiepska pogoda… Jak będzie trochę cieplej to się wybiorę na micromapping
Swoją drogą ciekawy ten vlog!
Hej poznaniacy! Szydzio zorganizował salę i sprzęt a więc czas na pierwsze tegoroczne map party w Poznaniu.
Terminy są dwa do wyboru - 18 lub 25 maja, godziny popołudniowe. Miejsce to Obozowa 5 https://www.openstreetmap.org/way/164866598. Dostępna jest sala nawet 22-osobowa, jest Wi-Fi i parking.
Do omówienia jest kilka kwestii z lokalnego podwórka ale jesteśmy otwarci - zgłaszajcie, co chcielibyście obgadać, co uzgodnić i co poedytować.
Prosimy o kontakt przez forum albo bezpośrednio do mnie lub szydzia.
Mam kilka propozycji na to co moglibyśmy wspólnie pomapować:
- typy poszczególnych pomników (historic=memorial bez memorial=* , mam gdzieś zapisaną kwerendę overapassa do tego)
- automaty z biletami ZTM i parkingowymi (https://www.um.poznan.pl/mim/plan/plan.html?mtype=pub_transport)
- publiczne stacje naprawy rowerów https://www.um.poznan.pl/mim/plan/plan.html?mtype=cycling
- obiekty sportowo-rekreacyjne (https://www.um.poznan.pl/mim/plan/plan.html?mtype=objects)
Dzisiaj Geopoz opublikował Ortofotomapę 2018 (OIDP. stan na maj 2018). Zdjęcia są jak zawsze bardzo dokładne, jednak budynki rzucają duże cienie oraz kilka ulic w centrum jest prawie całkowicie zasłoniętych przez kamienice.
WMS:
http://wms2.geopoz.poznan.pl/geoserver/gwc/service/wms?request=GetCapabilities
(trzeba wybrać warstwę Ortofotomapa_2018_2117)
Przy okazji zapytam: wiem że UM jest bardzo otwarty na OSM (per prezentacja pełnomocnika prezydenta na SOTM) ale czy są gdzieś warunki wykorzystania ortofotomapy i innych zasobów (np. fotogrametria, drogi rowerowe, budynki, mapy poi) Geopozu? W SIPie i na stronie Geopozu nic takiego nie znalazłem.
Coś pięknego <3 Pod kątem OSM podkład jest niemal idealny bo fotografowany w momencie kiedy jest już słonecznie ale nie ma jeszcze liści na drzewach (podana w opisie podkładu data nalotu to 8-9.04.2018)
Gdyby komuś nie działał powyższy WMS, to podaję ten z którego ja korzystam:
http://wms2.geopoz.poznan.pl:8080/geoserver/wms
Warto dodać sobie do listy podkładów klika ortofotomap z poprzednich lat właśnie na przypadki kiedy na jednej coś co chcemy zmapować zasłania cień. No i oczywiście nieoceniony podkład z planem forogrametrycznym
Halo, czy ktoś jeszcze chętny na poznańskie mapowanie?
Zapraszamy na kolejne poznańskie OSM Map Party.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać projekt OpenStreetMap, zgłębić tajniki edycji danych mapowych i poznać innych maperów z okolicy! Poziom zaawansowania w edycji nie ma znaczenia - przewidujemy wstępne szkolenie oraz podział zadań w zależności od chęci i możliwości edytorów.
Chcielibyśmy również wypracować wspólne stanowisko odnośnie kilku tematów z naszego regionu, które od dawna się o to proszą.
Jeżeli chcesz wziąć udział w spotkaniu daj nam proszę znać odpisując na tą wiadomość. Jeżeli masz swoje tematy, które powinniśmy poruszyć to napisz, żebyśmy mogli się przygotować.
Spotkanie odbędzie się 25 maja w salce przy ul. Obozowej 5 (Ewangelickie Centrum Parafialne, salka na I piętrze) od godziny 14.00
W razie pytań prosimy o kontakt.
Pozdrawiamy!
Organizatorzy:
Szydzio (szydzio@poczta.onet.pl)
Olga|Yanosik (olgab@yanosik.pl)
Hej, właśnie dodałem nową lokalizację o nazwie GeoPoziom Geodezja Poznań. Zapraszam do odszukania i odwiedzin:)
Cieszymy się że dołączyłeś do społeczności OSM aczkolwiek forum to nie najlepsze miejsce na działalność ogłoszeniową
Przy okazji geodeta w OSM to office=geodesist.
kychkych, wrzuciłeś reklamę geodety ale strona leży:
Ta witryna jest nieosiągalna
Połączenie zostało zresetowane.
ERR_CONNECTION_RESET
Mogłeś przynajmniej podać linka do węzła w OpenStreetMap, który tutaj pasowałby dużo bardziej a link byłby działający.
Ktoś tu się bawi w SEO…
Przypominam, że poznańskie spotkanie edytorów już za tydzień.
Na razie zgłosiło się 6 osób ale zapraszamy wszystkich chętnych - miejsca jest dość.
Jeżeli ktoś się jeszcze waha, to może przekona go wizja ciepłych, obłędnie czekoladowych ciasteczek domowej roboty ?!
Pierwszych trzech już na miejscu !
Dzięki za interesujące i konstruktywne spotkanie.
Nawiązując do poruszonego dziś przez @szydzio tematu oznaczania dróg powiatowych, podaję linka do mapy sieci dróg powiatu poznańskiego Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Elegancko na bazie OSM