Do Poznaniaków i okolicy :-)

Już tłumaczę.
Kluczem było znaczenie (funkcja) tych dróg “Ring” wokół centrum to tzw. II rama komunikacyjna. Głogowska i Krzywoustego to dwie główne drogi wjazdowe do miasta od południa (czyli od A2, S5 i S11, jakaś połowa Polski tędy wjeżdża do miasta), przy okazji mają też wysokie parametry techniczne. Zasadne jest zatem, aby wyróżnić te trasy w porównaniu np. z DW430.
Co do Obornickiej, to nie zmieniałem na primary bo po pierwsze ma niskie parametry techniczne, a po drugie wjazd do miasta od północy obsługuje jednak znacznie mniej ruchu niż te od strony południowej (dojazdy do A2). Oczywiście można rozważyć zmianę jej na primary.
Do rozważenia jest też zmiana innych ulic, np. ul. Królowej Jadwigi na secondary, bo tertiary to jak na mój gust za mało.

To, że coś “od lat było secondary i jakoś nikomu to nie wadziło” to nie jest argument. Akurat to tagowanie jest jeszcze do poprawy w wielu miastach, po prostu mało kto się nad tym zastanawia.
Taka na przykład Wisłostrada w Warszawie, ktoś kiedyś obniżył na secondary i “nikomu to nie wadzi”, ale to jak najbardziej powinno być primary, a miejscami może i trunk.

PS
Dla porównania polecam zobaczyć jak to wygląda w innych dużych miastach europejskich. Główne trasy są primary.
https://www.openstreetmap.org/#map=13/47.0667/15.4358

PS2
Tak naprawdę to moim zdaniem Krzywoustego i Głogowska na odcinkach bezkolizyjnych powinny być otagowane jako trunk. Ale ponieważ jeszcze nie wszyscy są do tego przekonani, to taka zmiana musi poczekać :slight_smile:

Myślę że gdyby znaleźć (trzeba by wystąpić do ZDM w trybie inf. publicznej) zestawienie klasy dróg (Zbiorcza, Dojazdowa itd) dla Poznania to można by na jego podstawie bronić te edycje.
W mojej opinii “na teraz” nie może zostać tak jak jest z powodu niechlujstwa (pominięte fragmenty, łączniki, area:highway, ronda). Czyli należy albo bardzo starannie poprawić albo wycofać całość.

Niekoniecznie, gdyż osm nie jest odzwierciedleniem stanu oficjalnego.

Znalazłem tylko jedno takie rondo. Pominięte fragmenty faktycznie były - w JOSM w standardowym stylu rysowania słabo widać kategorie dróg w niektórych przypadkach - pomaga tu przełączenie się na styl Potlatch 2 lub Mapnik.

Niedługo (połowa Marca) dobiegnie końca przebudowa ul. Św. Marcin na odcinku Gwarna-Ratajczaka. W ramach przebudowy jezdnia została zwężona (fizycznie jeden pas w każdą stronę). Jednocześnie na tym odcinku obowiązywać będzie strefa zamieszkania (znaki D-40; highway=living_street), co ma przyczynić się do wyeliminowania tranzytu i zmniejszenia ruchu samochodowego.
Z związku z powyższym myślę, że odpowiednie było by obniżenie kategorii Św. Marcin pomiędzy Kościuszki a Marcinkowskiego (załączony rysunek) z tertiary na unclassified lub residential. Dodatkowo, living_street kończąca się z obu stron na tertirary wyglądałaby w stylu domyślnym nie najlepiej.
Jakie są wasze opinie?

(Żółty zakreślacz-proponowane obniżenie kategorii, teren ograniczony czerownym-orientacyjny zasięg Strefy zamieszkania D-40)

Widzę, że życzeniowe myślenie wśród zarządców dróg się upowszechnia:)
U mnie (Wrocław) też taki myk zrobili koło jednego kościoła, tranzyt wali jak walił, bo alternatywa jest znacznie dłuższa. Dałem tertiary, tak jak było. Strefę zamieszkania tam zaznaczyłem tylko przez living_street=yes.

Piszesz “dałem” ale na mapie jest wczorajsza edycja @kasmar00 construction=living_street.
Uważam, że tertiary powinno zostać wraz z dodatkowymi tagami. Trudno wycinać fragment ulicy (nawet nie pomiędzy skrzyżowaniami) i obniżać jej kategorię tylko dlatego, że będzie miała tam 40 kmh. Ta ulica nigdy nie będzie prowadziła wyłącznie ruchu lokalnego. Nie ma dla niej alternatywy na przejazd przez śródmieście.

@maraf24 miał chyba na myśli wspomnianą ulicę we Wrocławiu. To construction=living_street dodałem w ramach porządkowania okolicy (pasy rowerowe na Ratajczaka, chodniki, przejścia) przed otwarciem samej ulicy, ale zreflektowałem się i napisałem na forum.

Teraz strefa zamieszkania będzie obowiązywać na docinku Gwarna (za skrzyżowaniem)-Ratajczaka (wraz ze skrzyżowaniem i kawałkami wlotów) docelowo (2022) na odcinku Kościuszki-Ratajczaka. W strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie do 20km/h (do około św. Marcina będzie strefa Tempo 30).

Po ostatnim spotkaniu informacyjnym padły zapewnienia ze strony UM dotyczące rozważenia fizycznego rozcięcia tranzytu na skrzyżowaniu Św. Marcin/Marcinkowskiego (Marcinkowskiego tylko dla pieszych i rowerów).

W takim razie, proponuje następujące tagowanie i powrót do dyskusji po zakończeniu Projektu Centrum (czyli pozostałe docinki Św. Marcin, 27 Grudnia i Ratajczaka):

highway=tertiary
living_street=yes
maxspeed=20
source:maxspeed=PL:living_street
bicycle=designated
foot=designated

Ja się zgubiłem.
Jeśli tam wolno łazić po jezdni (de facto - wspólnej powierzchni) i jest ograniczenie do 20 km/h to czemu właściwie nie powinno to być highway=living_street?

living_street nie zalicza się w osm do istotnych dróg tworzących sieć drogową. Co oznacza, że ich pominięcie przy wyznaczaniu tras przelotowych przez nawigację nie powinno prowadzić do wyznaczania błędnych - z punktu widzenia kierowcy - tras. Jeśli więc droga zachowuje charakter tranzytowy, to powinna utrzymać na całej długości przynajmniej klasę unclassified, bo to jest najniższa taka klasa (wg wiki).

Zainspirowany apelem o. Szustaka, żeby “coś zrobić z poznańskim Starym Zoo” (https://www.youtube.com/watch?v=W0IiXlR_-oo), które jest już dosyć zapomniane i smutne, zabrałem się za zmapowanie jego terenu, żeby chociaż w OSM było kolorowe i zachęcające :slight_smile:

https://www.openstreetmap.org/way/369544154

Jako że ostatni raz byłem tam chyba z 15 lat temu, a pogoda jeszcze nie zachęca do wyjścia z domu, bazowałem na kilku podkładach ortofoto i informacjach z internetu. Zachęcam do poprawy ewentualnych pomyłek oraz dodania detali typu ławki, kosze na śmieci itp.

Szkoda, że taka kiepska pogoda… Jak będzie trochę cieplej to się wybiorę na micromapping :slight_smile:
Swoją drogą ciekawy ten vlog!

Hej poznaniacy! Szydzio zorganizował salę i sprzęt a więc czas na pierwsze tegoroczne map party w Poznaniu.
Terminy są dwa do wyboru - 18 lub 25 maja, godziny popołudniowe. Miejsce to Obozowa 5 https://www.openstreetmap.org/way/164866598. Dostępna jest sala nawet 22-osobowa, jest Wi-Fi i parking.
Do omówienia jest kilka kwestii z lokalnego podwórka ale jesteśmy otwarci - zgłaszajcie, co chcielibyście obgadać, co uzgodnić i co poedytować.
Prosimy o kontakt przez forum albo bezpośrednio do mnie lub szydzia.

Mam kilka propozycji na to co moglibyśmy wspólnie pomapować:

Dzisiaj Geopoz opublikował Ortofotomapę 2018 (OIDP. stan na maj 2018). Zdjęcia są jak zawsze bardzo dokładne, jednak budynki rzucają duże cienie oraz kilka ulic w centrum jest prawie całkowicie zasłoniętych przez kamienice.

WMS:

http://wms2.geopoz.poznan.pl/geoserver/gwc/service/wms?request=GetCapabilities

(trzeba wybrać warstwę Ortofotomapa_2018_2117)

Przy okazji zapytam: wiem że UM jest bardzo otwarty na OSM (per prezentacja pełnomocnika prezydenta na SOTM) ale czy są gdzieś warunki wykorzystania ortofotomapy i innych zasobów (np. fotogrametria, drogi rowerowe, budynki, mapy poi) Geopozu? W SIPie i na stronie Geopozu nic takiego nie znalazłem.

Coś pięknego <3 :slight_smile: Pod kątem OSM podkład jest niemal idealny bo fotografowany w momencie kiedy jest już słonecznie ale nie ma jeszcze liści na drzewach (podana w opisie podkładu data nalotu to 8-9.04.2018)

Gdyby komuś nie działał powyższy WMS, to podaję ten z którego ja korzystam:

http://wms2.geopoz.poznan.pl:8080/geoserver/wms

Warto dodać sobie do listy podkładów klika ortofotomap z poprzednich lat właśnie na przypadki kiedy na jednej coś co chcemy zmapować zasłania cień. No i oczywiście nieoceniony podkład z planem forogrametrycznym :slight_smile:

Halo, czy ktoś jeszcze chętny na poznańskie mapowanie?

Zapraszamy na kolejne poznańskie OSM Map Party.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać projekt OpenStreetMap, zgłębić tajniki edycji danych mapowych i poznać innych maperów z okolicy! Poziom zaawansowania w edycji nie ma znaczenia - przewidujemy wstępne szkolenie oraz podział zadań w zależności od chęci i możliwości edytorów.
Chcielibyśmy również wypracować wspólne stanowisko odnośnie kilku tematów z naszego regionu, które od dawna się o to proszą.
Jeżeli chcesz wziąć udział w spotkaniu daj nam proszę znać odpisując na tą wiadomość. Jeżeli masz swoje tematy, które powinniśmy poruszyć to napisz, żebyśmy mogli się przygotować.
Spotkanie odbędzie się 25 maja w salce przy ul. Obozowej 5 (Ewangelickie Centrum Parafialne, salka na I piętrze) od godziny 14.00
W razie pytań prosimy o kontakt.
Pozdrawiamy!
Organizatorzy:
Szydzio (szydzio@poczta.onet.pl)
Olga|Yanosik (olgab@yanosik.pl)

Hej, właśnie dodałem nową lokalizację o nazwie GeoPoziom Geodezja Poznań. Zapraszam do odszukania i odwiedzin:)

Cieszymy się że dołączyłeś do społeczności OSM aczkolwiek forum to nie najlepsze miejsce na działalność ogłoszeniową :stuck_out_tongue:
Przy okazji geodeta w OSM to office=geodesist.

kychkych, wrzuciłeś reklamę geodety ale strona leży:


Ta witryna jest nieosiągalna
Połączenie zostało zresetowane.

ERR_CONNECTION_RESET

Mogłeś przynajmniej podać linka do węzła w OpenStreetMap, który tutaj pasowałby dużo bardziej a link byłby działający.

Ktoś tu się bawi w SEO…