Stowarzyszenie OSM Polska

To chyba śmieszki z wyrażenia “breaking news” :stuck_out_tongue:

Kiedy uda nam się uregulować KRS i konto, to będzie już cacy :slight_smile:

Ależ oczywiście. Protokół spisywał Masti.

Oczywiście! :wink: W sumie obok breaking news mogłoby z powodzeniem funkcjonować building news - zwłaszcza w kontekście OSM i uzupełnienia mapy byłyby dodatkowo znaczące :wink:

Bo i płatności składek dałoby się wtedy uregulować. Przy tej blokadzie konta udaje się jakoś względnie bezboleśnie utrzymywać serwer OSM Polska i inne zobowiązania?

Pozdrawiam serdecznie

To może ja kilka słów podsumowania, jako że Michał dzisiaj zwiedza stolicę, a pewnie jesteście ciekawi.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska dzięki uprzejmości naszego przyjaciela Jarosław Lipszyc, któremu nieustannie dziękujemy za udostępnienie lokalu, kawy i wszelkich wygód. Na spotkanie osobiście stawiło się 7 członków stowarzyszenia i trzech sympatyków. Kilka osób nie mogło się stawić osobiście, ale zdecydowało się przekazać swoje pełnomocnictwa innym. W telegraficznym skrócie - udało nam się wyłonić nowy zarząd i komisję rewizyjną, więc nie było konieczności likwidacji stowarzyszenia. W składzie nowego zarządu znaleźli się:
Andrzej Kępys (jendrusk) - Prezes
Olga Barańczyk (Olga|Yanosik) - Wiceprezes
Bartczak Włodzimierz(Crisstoffs) - Wiceprezes
Michał Brzozowski (RicoElectrico) - Skarbnik
W skład komisji rewizyjnej weszli:
Tomasz Ganicz (Polimerek) - Przewodniczący
Tomasz Nycz (SQ9NIT)
Ryszard Mikke (RMikke)
Głównym zadaniem na następne kilka tygodni będzie uporządkowanie spraw formalnych związanych ze stowarzyszeniem (rejestracja KRS, odzyskanie konta, uporządkowanie archiwum dokumentów, spis ‘majątku’ stowarzyszenia). W ramach kadencji chcielibyśmy również dopełnić formalności żeby OSM Polska stał się local-chapterem OSMF, co da nam wymierny wpływ na decyzje podejmowane w całym projekcie, chcemy również zacieśnić współpracę z instytucjami państwowymi oraz zbudować bazę wiedzy i usług pozwalających na wsparcie polskich firm rozważających przejście na dane OSM, lub już ich używających. Jak widzicie zadań jest mnóstwo, więc raczej w ramach tej kadencji nie uda się zorganizować żadnej większej konferencji… może kilka mniejszych spotkań.
Jakby ktoś miał jakieś pytania/sugestie/problemy jestem do Waszej dyspozycji.

Przypominam, ze dzięki ZLOP można przekazać 1% podatku na nasze stowarzyszenie :slight_smile:

http://openstreetmap.org.pl/stowarzyszenie/wesprzyj-nas/#jeden-procent

Padły jakieś konkrety na czym na współpraca z instytucjami miałaby polegać?
Co to za usługi?

Przepraszam - rzadko zaglądam na forum i jakoś nie mogę się tego nauczyć…

Na razie główne działania idą w innym kierunku - kwestia zebrania wiedzy o samym stowarzyszeniu i wyprowadzenia kwestii formalnych - jeśli chcesz się dowiedzieć więcej numer do mnie na stronie stowarzyszenia (to samo do wszystkich innych zainteresowanych). Forum czytają nie tylko członkowie naszego stowarzyszenia - zadzwoń, a dowiesz się dlaczego nie chcę o tym pisać tutaj… i pewnie przyznasz mi rację.

Co do planów we wspomnianym zakresie - w znacznym stopniu zależą od tego jaki będzie feedback od owych firm i instytucji…

  1. Na pewno chcemy wyjść frontem i dać wszystkim jasno do zrozumienia, że jesteśmy do ich dyspozycji - jeśli mają jakiekolwiek problemy to mogą do nas dzwonić. Ja normalnie pracuję jako architekt i konsultant ds.GIS - w rozsądnym zakresie czasowym jestem w stanie podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem zupełnie za darmo… nie zaprojektuję nikomu pełnego systemu, ale jestem w stanie odebrać kilka telefonów i naprowadzić na właściwe rozwiązania.
  2. Chcemy również skontaktować się ze wszystkimi firmami, które używają danych OSM i poprosić je o jakieś bardziej ewidentne promowanie projektu - być może umieszczenie na stronie jakiegoś banera z informacją że mapa pochodzi z OSM i każdy może się włączyć do jej tworzenia - w sumie to z korzyścią dla nas wszystkich - dla nich również. Chciałem też zachęcić do zgłaszania błędów w mapie, lub umożliwienia użytkownikom zgłaszania takich błędów, które oni sami (tak jak to robi Yanosik) lub My będziemy mogli poprawić
  3. Prawdopodobnie przejdziemy się po firmach, które używają kafelków OSMF (tiles.openstreetmap.org) niezgodnie z ich polisą - uświadomimy, że tak nie wolno, że mogą zostać wycięci i będzie “głupio”… myślałem, że jeśli kilka takich firm byłoby w stanie przekazać na stowarzyszenie celową dotację czy darowiznę to dalibyśmy radę wynająć jakiś serwer, postawić i utrzymać na nim serwer kafelków z którego już zgodnie z licencją i w ramach jakichś umownych quot mogliby bezpiecznie korzystać - nie każdą firmę stać na postawienie i utrzymanie takiego serwera, często nie ma to uzasadnienia ekonomicznego, a taki wspólny serwer mógłby rozwiązać ich problemy.
  4. Myślałem również o przetłumaczeniu części strony switch2osm na język polski… a być może nawet przygotować gotowy skrypt lub nawet obraz maszyny wirtualnej czy kontenera z serwerem kafelków - wtedy każda firma/instytucja która chciałaby postawić taki serwer mogłaby to zrobić kilkoma poleceniami…
    5.Kolega Kocio chciał przeprowadzić szerzej zakrojoną akcję promocyjną w urzędach, żeby im pokazać że jest taka mapa, że jest wiele ciekawych projektów wokół i że mogą tego wszystkiego używać… może wtedy choć część z nich, choćby nawet na własne potrzeby zajmie się nanoszeniem zmian na mapę.

Takie są plany, na dzień dzisiejszy niestety są pilniejsze tematy - być może wydaje się że nic się nie dzieje, ale gwarantuję Ci, że od Walnego cały zarząd przeznacza przynajmniej kilka godzin dziennie na pracę w stowarzyszeniu - po prostu z drobnymi wyjątkami nie robimy nic co można by okrzyknąć spektakularnym sukcesem i chwalić się tym na forum.

Jeśli miałbyś ochotę pomóc to zapraszamy.

Czasem trzeba się pochwalić. Wdrażamy projekt edukacyjny, mapy konturowe dostępne jako pomoc edukacyjna dla wszystkich zainteresowanych:
http://openstreetmap.org.pl/edukacja/

Na razie tylko kontynenty z podziałem politycznym, ale z każdym tygodniem będą dodawane kolejne. Jeśli chcecie pomóc zapraszam do kontaku.

Wtedy moglibyśmy na przykład serwować kafelki z polskimi nazwami na całym świecie (lub angielskimi gdy polskiego brak), co może uzasadniać osobny serwer, być może także wersję bez wyświetlania nazw (nie do końca rozumiem czego ludzie konkretnie oczekują od tego rozwiązania, ale takie prośby się powtarzają na forum i na help.osm.org).

Czy ktoś mógłby pomóc oszacować koszt serwowania kafelków na całą Polskę? Myślę o takim rozwiązaniu, które prerenderuje wszystkie kafelki (albo pomijające ten największy zoom) np. raz na dobę. To jest możliwe? Ile czasu taka Polska by się renderowała? Ile miejsca będą zajmowały kafelki?

Moim zdaniem fakt, że aktualnie co druga strona ma niedziałające google maps, jest super okazją żeby ludzi namawiać na przejście na OSM. I wydaje mi się, że takie OSM mogłoby stać na to, żeby zapewnić głupim dentystom/fryzjerom/przychodniom hosting kafelków (a nie namawiać na jakieś switch osm).

Po pierwsze: ile poziomów kafelków? W jakim stylu mapy?

Jeśli chcesz renderować wszystko raz dziennie to każdy dodatkowy poziom podwaja ilość kafelków do wyrenderowania.

“takie OSM mogłoby stać na to, żeby zapewnić głupim dentystom/fryzjerom/przychodniom hosting kafelków” - już to robi, patrz https://operations.osmfoundation.org/policies/tiles/

W domyślnym 16.

To, że pozawala się ludziom korzystać z powolnych, nie zawsze wczytujących się kafelków, nie oznacza, że jest to dobre rozwiązanie dla tego typu stron. Do tego stwierdzenia “OpenStreetMap data is free for everyone to use. Our tile servers are not.”, “access may still be blocked without prior notice”, nie zachęcają, ani nie powodują, że użytkownicy tych kafelków czyją się mile widziani.

Im w zupełności wystarczą wklejane mapy Google’a, które wciąż nic nie kosztują. Albo statyczny obrazek.

Problem z wciaż licznymi niedziałającymi mapami googla na stronach ma nieco inne, prozaiczne wytłumaczenie - najpierw trzeba odkryć, że coś jest nie tak z mapami (czyli czasem odwiedzić swoją stronę firmową), a potem zapłacić za zrobienie zmian. Serwer z kafelkami OSM na to nie pomoże.

To jest mało precyzyjne sformułowanie. Samo przechowywanie danych, czy nawet generowanie nowego zestawu raz na tydzień nie jest specjalnie kosztowne. Prawdziwy koszt to zdolność udostępniania tego na dużą skalę - to znaczy dużej liczbie użytkowników w każdej chwili. Przykładowo jak masz 1 GB danych i korzysta z tego 10 osób w każdej sekundzie, to generuje to ruch 10 GB/s i musisz mieć odpowiedni serwer i łącze, które to uciągnie Ale jak masz 1000 takich osób to już masz 1000 GB /s - i to jest zupełnie inna bajka, choć baza, którą udostępniasz jest taka sama.

Moje pytanie wynikało z planów jendruska do namawiania ludzi na swój serwer kafelków i promowania switch2osm. A moim zdaniem bardziej zauważalna byłaby akcja “use osm”. Z bardzo łatwo osadzalną mapą OSM z darmowymi i szybkimi kafelkami. Taką do zastosowań drobnych przedsiębiorców i z poważniejszą gwarancją niż “access may still be blocked without prior notice”.

Już teraz zapytanie “mapa na stronę” prowadzi do strony stowarzyszenia. Dużo ta podstrona ma odwiedzin? Tam (albo wykupując oddzielną domenę) można by napisać prawdziwy poradnik, a nie zbieraninę linków. Dodając jeszcze “porównywarkę” jak dana okolica wygląda w Google Maps, a jak bardziej szczegółowo w OSM, można by kogoś faktycznie namówić. Ale to tylko luźny pomysł. Bo może jednak ciekawszym spożytkowaniem energii byłoby zorganizowani konfliktogennego konkursu :wink:

@Polimerek - tylko, że pojedyncza sesja kogoś korzystającego z mapy, to nie jest gigabajt danych. Okaże się, że w dzisiejszych czasach koszt deklaracji, że zapewniamy “za darmo” każdej jednoosobowej działalności kafelki w celu pokazania na stronie gdzie się ich DG znajduje, jest tak śmiesznie niski, że powinno się to zrobić. Nie wiem czy to się da zrobić na bazie Digital Ocean, ale tam storage 250 GB z 1TB transferu i CDNem kosztuje $5 miesięcznie. Moim zdaniem to śmiesznie mało za bardzo dużo serwowanych mapek. Ale wychodzi z dyskusji, że nikt nie wie ile taka mapa Polski zajmuje, więc to tylko zgadywanie :wink:

Powierzchnia Polski to 225 milionów kafli i by je wszystkie trzymać do 19 poziomu włącznie potrzebowałbyś 1TB.

Czyli przy zoom 16 byłoby to 15GB, to chyba niewiele.

Gorzej z planem renderowania wszystkiego na nowo raz dziennie. 28 milionów kafelków - wychodzi z 325 kafelków na sekundę, a to dość spore obciążenie.

To czy to będzie raz na dobę, raz w tygodniu, czy może uzależnione of faktycznego użycia jest szczegółem. Piszę o tym wszystkim, bo uważam, że organizacja czegoś takiego byłaby mądrzejszym sposobem poświęcania czasu dla OSM. Z drugiej strony może to zbyt ambitny projekt, biorąc pod uwagę chociażby to, że nie udaje się aktualizować strony stowarzyszenia :wink:

Przypominam, że są do dyspozycji ulotki o OSM w formie wizytówek.
Jeżeli ktoś by potrzebował do promowania projektu to proszę o kontakt - podeślemy.
https://i.imgur.com/QJFCCT7.jpg
https://i.imgur.com/OauBu63.jpg

W czerwcu br. w Poznaniu odbędzie się II spotkanie użytkowników Qgis.
Skontaktowałam się z organizatorami w sprawie warsztatów i wytycznych dla prelekcji.
Jak uzyskam jakieś informacje to od razu dam znać.
A tymczasem zachęcam do przemyśleń kto z jakim tematem chciałby przyjechać.
Mogę pomóc w znalezieniu fajnego noclegu.
Będzie też okazja do spotkania :slight_smile:
http://www.qgis.pl/spotkania/2019/