Microsoft JOSM Streetside plugin: https://github.com/Microsoft/MicrosoftStreetsidePlugin/wiki/User-Guide
Czy ktoś ma doświadczenie z działaniem JOSM po przejściu na inną wersję i wariant systemu operacyjnego ?
Konkretnie przeszedłem z Ubuntu 14.04 na Lubuntu 16.04 (wszystko było OK).
Potem zaktualizowałem Lubuntu 16.04 do 18.04 i okazało się że JOSM przy próbie załadowania podkładu (np. Geoportal) praktycznie zawiesza system, po czym po ok 2-3 minutach go odwiesza i można pracować dalej…
Nie masz ustawionego zbyt dużego cache’a dla WMS/WMTS?
“Błąd HTTP 200 podczas pobierania kafelków”
Taki komunika otrzymuję w JOSM dla tego WMS:
http://geoportal.powiat.bielsko.pl/ggp
Jak to poprawić?
Witam,
od wczoraj przy otwieraniu podkładu “Geoportal 2 - Ortofotomapa (zdjęcia lotnicze)” JOSM rzuca błędami. Poniżej co znalazłem w raporcie stanu:
Identification: JOSM/1.5 (14620 pl) Windows 8.1 64-Bit
OS Build number: Windows 8.1 Pro (9600)
Memory Usage: 261 MB / 989 MB (61 MB allocated, but free)
Java version: 1.8.0_201-b09, Oracle Corporation, Java HotSpot™ Client VM
Screen: \Display0 1920x1080
Maximum Screen Size: 1920x1080
Dataset consistency test: No problems found
Plugins:
- buildings_tools (34867)
Last errors/warnings:
- W: javax.net.ssl.SSLHandshakeException: sun.security.validator.ValidatorException: PKIX path building failed: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target. Przyczyna: sun.security.validator.ValidatorException: PKIX path building failed: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target. Przyczyna: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target
Na drugim komputerze - tak samo. Co to może być? Nie może znaleźć jakichś certyfikatów? Na pewno nigdzie nie “grzebałem” żeby zepsuć…
U mnie też nie działa.
Ale WMTS już jest okej. (Wskazówka: w ustawieniach JOSM-a warto zmienić odwzorowanie kartograficzne na PUWG 1992, wtedy JOSM nie będzie zamulał z powodu reprojekcji do Merkatora).
Ogólnie serwer OSM przez ostatni weekend miał zawiechy, więc to może być jedna z przyczyn.
Geoportal nie leży na serwerach OSM. Mówiąc delikatnie - mijasz się z prawdą tak jak się tylko da.
https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wmts
https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wms
Ale ja pisałem o OSM, że ma zawiechy, a nie o Geoportalu.
To, że OSM i Geoportal są na różnych serwerach to chyba oczywista oczywistość.
Dziwna sprawa: pod Windows 7 zainstalowałem ostatnią, najnowszą wersję JOSM-a (14824) z instalki .exe i nie rysuje mi linii. Owszem, stawia węzły na podkładzie i ciągnie czerwoną krechę od węzła, ale nie mogę ich połączyć widocznymi liniami (nawet zaznaczając węzły trzymając wciśnięty klawisz Control i wybierając opcję “Połącz węzły” w menu Narzędzia). WTF?
Sprawdź czy nie masz jakiegoś filtra włączonego.
Nie wiem nic o żadnych filtrach. Pojęcia nie mam co włączyć/wyłączyć, żeby zaczęło działać normalnie. Zeby nie być gołosłownym - oto efekt zapisany na filmiku w animowanym GIF-ie [link]
Już wiem, co było nie tak: w oknach stylów rysowania zaznaczony był również styl “Mapnik (true)” przez co nie pokazywało w ogóle linii rysowania od punktu węzła. Wyłączyłem go i już widać linie podczas rysowania.
Jeśli ktoś jest zainteresowany jak JOSM radzi sobie ze zmianami licencji JDK przez Oracle, to tu jest opis problemu i plany przesiadki na AdoptOpenJDK:
https://twitter.com/josmeditor/status/1125135390426505218 (lub w jednym kawałku tu: https://www.openstreetmap.org/user/josmeditor/diary/172694 )
Cześć!
Czy zna ktoś sposób lub wtyczkę, by JOSM pokazał mi koordynaty danego punktu w formacie MGRS?
(MGRS to format, gdzie zapis wygląda przykładowo tak: 34UEB8682293237; nie mylić z z UTM)
Witam,
przed dwoma dniami znikł mi podkład “Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów:Budynki”; w JOSM jest skonfigurowana na :
Też tak macie?
Witam,
przed dwoma dniami znikł mi podkład “Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów:Budynki”; w JOSM jest skonfigurowana na :
Też tak macie?
U mnie wszystko działa prawidłowo.
Czy ktoś wie jak skutecznie włączyć podkład map TOPO z geoportalu ? Ani wms ani wmts nie udaje się uruchomić - wyskakuje błąd, gdy wstawiam adres z geoportalu. “Podmianka” z ORTO na TOPO w adresie działającej usłudze ortofotmapy, która kiedyś dawała pożądany rezultat, teraz też wywala błąd.
Potrzebuję wyrysować leśne drogi w okolicach Szprotawy, wzdłuż których rozmieszczone są skrytki z geocachingu. Bazując tylko na działającym ISOK-u, nie jestem w stanie miejscami odróżnić dróg/ścieżek od cieków wodnych
Czy ktoś wie jak skutecznie włączyć podkład map TOPO z geoportalu ? Ani wms ani wmts nie udaje się uruchomić - wyskakuje błąd, gdy wstawiam adres z geoportalu. “Podmianka” z ORTO na TOPO w adresie działającej usłudze ortofotmapy, która kiedyś dawała pożądany rezultat, teraz też wywala błąd.
Potrzebuję wyrysować leśne drogi w okolicach Szprotawy, wzdłuż których rozmieszczone są skrytki z geocachingu. Bazując tylko na działającym ISOK-u, nie jestem w stanie miejscami odróżnić dróg/ścieżek od cieków wodnych
Podkład TOPO jest stary i w porównaniu z ISOK niedokładny. Geoportal ma też podkład z ciekami, on jest lepszy choć też stary.
A najlepiej skorzystać jest ze śladów gps.
Całkiem nieźle robią również warstwy z generalizacją śladów ze Stravy - są dostępne w secie podkładów w JOSM