Prośba o import adresów

W 2017 roku miasto wykorzystało okazję i przy zmianie nazwy ulicy uporządkowało numerację.

Ponieważ sprawa dotyczy około 80 punktów adresowych to da to się zrobić względnie szybko w JOSM lub Level0.
Pytanie tylko czy przy okazji należy aktualizować też wartość specyficznych lokalnych tagów czyli WroclawGIS:addr:date i jakiej informacji z GISu ona dotyczy-“data ustanowienia” czy “data ostatniej modyfikacji” punktu adresowego?

W obecnej praktyce importów w ogóle odchodzi się od tego typu wewnętrznych pól importowanych baz danych. Nie ma po co i komu tego utrzymywać. Co innego oczywiście jakieś identyfikatory, które są w szerszym użyciu, np. z TERYT-u albo w UK - NAPTAN od przystanków. Te są okej.

WroclawGIS:addr:date jest do wyrzucenia.

Zrobione.

Dziękuję!

Przy okazji opracowywania mrówek zauważyłem że brakuje dość sporo adresów w gminie Jodłownik (powiat limanowski) w Małopolsce.
Szczególnie dużo punktów adresowych brakuje dla wsi Mstów, Krasne-Lasocice, Słupia i Wilkowisko.
Prośba o ponowny/uzupełniający import dla gminy (jodlownik.e-mapa.net).
Z góry dzięki!

Cześć!
Proszę o aktualizację adresów dla miasta Konstantynów Łódzki (powiat pabianicki, województwo łódzki).

Można prosić o aktualizację adresów w Rzeszowie, osiedle Matysówka. Od 1 stycznia 2019 nastąpiła zmiana administracyjna granic dawnej miejscowość Matysówka z gminy Tyczyn. Obecnie jest to osiedle w mieście Rzeszowie z nowymi ulicami i numerami domów. Z góry dziękuję za pomoc.

Trzeba by poprawić praktycznie wszystkie adresy we wsiach Majdan i Góraszka, gdyż po wprowadzeniu nazw ulic wszystkie stare adresy z addr:place stały się nieaktualne a nowych z nazwami ulic jeszcze na mapie nie ma, są natomiast w ewidencji adresowej więc można je dodać. Są one tutaj https://otwocki.e-mapa.net

Jaśkowice w gminie Skawina, potrzebna hurtowa zmiana numeracji
https://bip.malopolska.pl/umigskawina,a,1435499,uchwala-nr-xl55718-rady-miejskiej-w-skawinie-z-dnia-28-marca-2018-r-w-sprawie-nadania-nazw-ulic-na-t.html
http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=16859
http://portal.gison.pl/skawina/?zoom=7&lat=232733.55225&lon=547833.38911&layers=BFFFTFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFTFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFTFTFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFTT
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=4654546

Zrobione:
https://www.openstreetmap.org/changeset/76261282
https://www.openstreetmap.org/changeset/76266064

Przy zaktualizowanych punktach adresowych każdorazowo dodałem note:pl z opisem dawnego adresu.

Imho dawny adres może być przydatny dla większej grupy ludzi niż mapujący, więc lepiej by się to sprawdziło w tagu description lub old_addr:

Zmiana numeracji miejscowość Chmielów gmina Nowa Dęba

http://sip.gison.pl/nowadeba

Myślałem o tym jednak w *description *często już coś jest więc wtedy powstaje pytanie jak to zapisać (ze średnikiem? po przecinku? w jakiej kolejności?), wybrałem zatem intuicyjnie note. Ale OK, mogę przy tego typu zmianach stosować też schemat=> old_addr:housenumber + old_addr:place

Zrobione => https://www.openstreetmap.org/changeset/76363175 + https://www.openstreetmap.org/changeset/76364621

Dawne wartości punktów adresowych zachowane w old_addr:housenumber + old_addr:place .

Cześć,

przygotowałem sobie zbiór adresów będący różnicą pomiędzy PRG, a OSM.
Wyszło mi że jest około 670 tys. adresów, które można by dodać z dużym prawdopodobieństwem, że się nic nie zduplikuje/popsuje etc.

Paczka do przejrzenia: http://ttomasz.owncube.com/index.php/s/LQf9LaWKRod3Xe3

PRG było ze stanu 2019-08-14, OSM trochę świeższe, ale podobnie więc nie są to najnowsze dane, ale mimo wszystko myślę, że warto by je dodać.

Mogę spróbować samemu to zaimportować jednak przy tej skali wolałem się skonsultować tutaj.
Jaki proces można by tutaj przyjąć, albo jak podzielić pracę żeby było dobrze?

Mogę przygotować te dane w dowolnej formie.

A ja się obawiam że z dużym prawdopodobieństwem będzie bardzo dużo duplikatów i dość sporo się popsuje.
Po pierwsze - w PRG jest mnóstwo błędów.
Przyjrzałem się ostatnio przykładowo danym PRG dla miasta Gniezno – dla 358 punktów adresowych nie ma w ogóle przypisanej ulicy (urzędnik po prostu nie dopisał i jest np. Gniezno 6), trzeba się domyślać jaka to może być ulica.
Poza tym mamy np. takie 2 kwiatki jak: Gniezno Karola Aleje Marcinkowskiego 20. i Gniezno Karola Aleje Marcinkowskiego 24. (tak, tak adres jest formalnie z kropką) – wbijcie sobie na Geoportalu i zobaczcie gdzie Wam je pokaże (dla tych którym się nie chce uchylę rąbka tajemnicy – w Kępnie!).
Ostatnio np. cała Mosina była gdzieś w województwie śląskim, gdyż „jest błąd w rejestrze PRG w GUGIK, gdyż gmina źle go zasiliła” takich przykładów jest mnóstwo. Jak je wychwycisz ?

Po drugie - surowe dane PRG nie są kompatybilne z OSM – choćby takie Św. tak ulubione w danych PRG to może być Świętego, Świętej albo Święty, to trzeba każdorazowo zweryfikować i poprawnie dopasować! Nie mówiąc już że jak masz ulicę J. Zielińskiego to domyśl się czy chodzi o Jana a może Józefa a może Jędrzeja.

Po trzecie - sporo adresów de facto w OSM nie brakuje a po prostu nie zostały zaktualizowane / poprawione.
Analizując wprost dane OSM v.s. PRG dojdziemy do wniosku że brakuje np. wszystkich punktów Poznań ul. Jana Keplera. A w istocie ich nie brakuje tylko są niepoprawnie opisane jako Johannesa Keplera.
Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja kiedy numeracja się zmienia.
Weźmy przytoczoną w tym wątku miejscowość Chmielów, gmina Nowa Dęba. Wrzucając wprost punkt Chmielów Tarnobrzeska 56 (którego obecnie brakuje), tylko zdublujesz dotychczasowy adres Chmielów 110, który należy zaktualizować do nowej wartości (tak aby była zachowana historia).

Reasumując – problemem nie jest wrzucenie punktów do bazy (całą gminę z PRG można wrzucić do OSM w kilka minut), problem to:

  1. weryfikacja poprawności danych
  2. dopasowanie danych do standardu OSM
  3. pożenienie wrzucanych danych z już istniejącymi punktami.

Zatem bardzo ostrożnie z masowym wrzucaniem punktów do bazy, ale sama analiza jest jak najbardziej cenna - pozwoli zobaczyć gdzie potencjalnie są braki / konieczność poprawy danych OSM.
Możesz z tego zrobić np. jakiś wykres/statystykę lub wizualizację a-la mrówki ?

@tomczk: Powiem ci, że ostatnio sam miałem dokładnie taki pomysł jak Ty :wink: Też zauważyłem, że importowanie adresacji nieco kuleje.

Ponieważ ewidencja adresów leży w kompetencji gminy, najlepiej więc podsumować to wg gmin.

Importy przy użyciu softu który napisał WiktorN, a które w większości robił Zbigniew Czernik, były robione właśnie pojedynczo dla danej gminy.
Był to proces półautomatyczny: najpierw były pobierane adresy z OSM, potem z gminy, następnie program wypluwał plik .osm do załadowania w JOSM-ie. Tam importujący przeglądał go, w razie potrzeby podmieniał nazwy ulic, robił inne czyszczenia, scalał z budynkami i potem wysyłał.
Niestety Zbyszek nie mapuje już regularnie w OSM, jednak narzędzia cały czas są na GitHubie. Ja próbowałem je odpalić, lecz miałem z nimi pewien problem i za mało determinacji, żeby z Wiktorem te błędy rozwiązać. Ale skoro jest popyt…
Na pewno warto skorzystać z nich, bo w tym procesie jest osadzony kawał wiedzy na temat tego, co gminy mogą “zgotować” oraz jak postępować z adresami.

Narzędzie Wiktora do importu z gminnych SIP-ów prowadzonych w systemie iMPA [gmina.e-mapa.net], przynajmniej w wersji on-line, działa bezproblemowo. Faktycznie, bywały problemy, ale po moim zgłoszeniu ich do Wiktora zostały szybko rozwiązane.
Nie wiem, jak wygląda sprawa z importem adresów z gmin prowadzących bazę w systemie/standardzie EMUiA.

Najważniejszą rzeczą jest właściwa interpretacja tagów fixme w pliku .osm z importu.
Przeprowadzanie importów jest tylko dla doświadczonych użytkowników, ponieważ przez nieświadome działania można rozwalić całą adresację w gminie (świetnie opisał to @szydzio).

Warto nie być “samolubnym” i zgłaszać problemy z adresami, które zostały wykryte podczas importu, przez zgłoszenie w SIP-ie gminy. Zaoszczędzi to czasu przy następnych importach i często pomoże różnym służbom, które korzystają bezpośrednio z bazy PRG.
W gminach korzystających z systemu iMPA (gmina.e-mapa.net), odpowiedź i rozwiązanie problemu następuje zazwyczaj następnego dnia roboczego.
Ogólnie rzecz biorąc, to w gminach korzystających z tego systemu jest (dużo) większy porządek i mała liczba błędów po stronie gminy, w odróżnieniu od wielu gmin korzystających z EMUiA - przynajmniej z mojegodoświadczenia :).