Nowe wydanie (v4.20.0) czeka na wdrożenie na serwerach OSMF, pewnie dziś wieczorem się zacznie jak zwykle. Najważniejsze rzeczy to stopniowe rozjaśnianie “ważnych” budynków w miarę przybliżania, wyświetlanie obszarów typu rezerwaty aborygenów/Indian itp., zaprzestanie wywietlania leisure=common oraz przywrócenie wyświetlania strzałek jednokierunkowych na ścieżkach i drogach leśnych. Pełna lista zmian jest tu:
Tu jest most, który jest nad drogą dla pieszych. Teraz to wygląda tak, jakby ścieżka i torowisko były zawieszone w powietrzu lub jakby przebiegały po tym szerokim deptaku. Da się to jakoś poprawić?
Czy te ostatnie zmiany (use ST_PointOnSurface for building label placement) dotyczą ikonek dla amenity=* lub historic=* ustawionych na obrysie budynku? Właśnie dostrzegłem w kilku przypadkach, że wywędrowały one z centroidu, ustępując tam miejsca numerowi domu, lądując w innym, trudnym do określenia miejscu na obszarze budynku, często zaskakująco blisko jego obrysu.
Wygląda to w tych przypadkach źle, bo zupełnie nie widać, że ikonka dotyczy całego budynku. Dysonans jest zwłaszcza, kiedy wyświetlana nazwa jest jednocześnie nazwą budynku. Gdyby nie ów dodatkowy tag wyświetlana byłaby na centroidzie.
Druga ciekawostka, o którą chciałbym zapytać, to występowanie podpisów do ikonek, które nie są widoczne z powodu declutteringu. https://www.openstreetmap.org/#map=18/52.15515/21.03062 (Miejska dotyczy apteki, ale jej ikonka jest przesłonięta przez symbol przychodni, który z kolei nie ma podpisu) https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.16120/21.02809 (Mennica Polska dotyczy automatu biletowego, ale jego ikonka nie wyświetla się z powodu symbolu bankomatu, który z kolei nie ma podpisu)
Kłamię, nazwy budynków także wywędrowały na nowe pozycje, wskutek czego wyświetlana jest teraz zarówno cyfra oznaczająca numer domu jak i nazwa budynku.
Chodzi o to, żeby nie było sytuacji, kiedy ikonka jest czymś zasłonięta i widać tylko podpis do niej. Trzeba wdrożyć nową funkcjonalność Mapnika do CartoCSS, żeby można było to z kolei używać w OSM Carto
Niedawno porzuciliśmy kod Mapnika, który wybiera miejsce umieszczenia napisu na obszarze, i w zamian zyskaliśmy na prędkości kompilacji oraz na zrzuceniu zbędnego kodu, ale niestety algorytm centrowania napisów z PostGISa jest kiepski.
Jest możliwość, żeby wobec tego zaimplementować nowy algorytm Mapnika w bibliotece OSGEO, której z kolei używa wiele innych projektów. Talaj, który ten nowy algorytm wymyślił i wdrażał w Mapniku (bo poprzedni algorytm Mapnika był podobnie kiepski jak ten obecny w OSGEO/PostGIS), nie bardzo ma czas, więc to może być na świętego Nigdy.