Stowarzyszenie OSM Polska

Jeszcze dla ew. kandydatów do władz:

Oświadczenie woli o pełnieniu funkcji:

https://pwc.p.lodz.pl/f/fa1dffcde9194626b5b5/

Oświadczenie o niekaralności, wersja dla zarządu:

https://pwc.p.lodz.pl/f/ccdfbc2dfcf74811bdbf/

i oświadczenie o niekaralności wersja dla rewizyjnej:

https://pwc.p.lodz.pl/f/9581359606694458a8cc/

Jeszcze - garść informacji o tym jak działa reprezentacja OSM przez Wikimedia Italia. Informacja uzyskana przez czat z dwojgiem członków ich zarządu:

U nich się zaczęło od tego, że ich wiceprezeska Simone Cortesi jest też regionalną koordynatorką OSM. Ona chciała realizować różne mapping party i inne aktywności OSM-owe w ramach WMI i od tego się zaczęło. Potem ona ogarniała sprawy z OSF i jednocześnie przekonywała swój zarząd, żeby akceptował finansowanie jej projektów.

Włoska społeczność OSM dyskutowała długo o założeniu stowarzyszenia, ale nie miała dość mocy i jak zobaczyli, że WMI zaczyna organizować różne OSM-owe działania, to zaczęli się zapisywać i naciskać od środka o więcej takich działań i tak to się organicznie, stopniowo rozkręciło - choć do dzisiaj nie ma w WMI żadnej OSM-owej, formalnej struktury reprezentującej edytorów OSM. Oni po prostu traktują mapowiczów co się do nich zapisali tak samo jak edytorów Wikipedii - na równych prawach każdy członek może składać wnioski o różne działania. Na zasadzie, że OSM to taka “mapowa Wikipedia”.

Następnie - ponieważ tych działań OSM-owych mieli sporo - zatrudnili “project managera”, który je ogarnia. Oni mają trochę inną strukturę pracowników niż Wikimedia Polska - mają dyrektora oraz troje “project managerów”, którzy zajmują się trzema obszarami działań i jeden z tych trojga ogarnia na wyłączność projekty OSM.

Wreszcie - różnica między Wikimedia Polska a Italia jest też taka, że oni finansują się prawie w 100% z rocznych grantów składanych do Wikimedia Foundation. W związku z tym planowane projekty OSM-owe wstawiają do tych rocznych grantów i dostają na to kasę z Wikimedia Foundation i wtedy nikt nie ma wątpliwości, że te projekty trzeba zrealizować.

Jak się ich pytałem też o tarcia między środowiskiem OSM i Wikipedystami wewnątrz Wikimedia Italia, no to takich za bardzo nie mają, acz też starają się zawsze aby wszelkie OSM-owe działania miały też aspekt wikimedyjny, co ma też związek z tym, że wtedy łatwiej te projekty akceptuje we wnioskach grantowych Wikimedia Foundation.

Na koniec pytałem ich jak ogarniają współpracę z firmami w tematach OSM-owych i tu się okazało, że nie mieli dotąd takich przypadków, żeby firma się do nich zwróciła o jakąś formę współpracy związaną z OSM. Mieli tylko sponsorów do SOTM - ale finansowe sprawy ich SOTM, w tym także sponsoringu były ogarniania via OSF, a oni od siebie dawali w sumie tylko czas project managera i wolontariuszy.

Chciałem też pogadać z ich project managerem od OSM, ale się okazało, że gość właśnie akurat rzucił tę robotę i szukają nowego.

Tutaj macie przykładowy fragment wniosku grantowego, dotyczącego OSM:

https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:APG/Proposals/2014-2015_round2/Wikimedia_Italia/Proposal_form#OpenStreetMap

a niżej z budżetu wynika, że planowali wydać na to 11 000 USD. Spora część tej kwoty to płaca tego project managera.

Natomiast tutaj, jest raport z wykonania tego grantu:

https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:APG/Proposals/2014-2015_round2/Wikimedia_Italia/Impact_report_form#OpenStreetMap

Rozesłałem informację do tej setki, która utworzyła najwięcej changesetów w zeszłym półroczu - wykluczając userów spoza Polski…

Może to choć trochę podwyższy frekwencję i zainteresowanie :slight_smile:

EDIT:

Na jakieś 60 wysłanych wiadomości część osób się odezwała, z czego na dzień dzisiejszy kilka deklaruje przyjazd… nawet jeśli spowoduje to, że będziemy mieli 5 osób więcej to było warto.

Przypominam, że już w najbliższą sobotę 2.02.2019 roku o godzinie 10.30 w pierwszym terminie czyli o 11.00 w drugim terminie odbędzie się wyborcze spotkanie członków Stowarzyszenia OSM Polska.
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=733475#p733475
Przybywajcie mimo mroźnej aury - ważą się losy Stowarzyszenia!!!

Jakby ktoś z Łodzi jechał - to ja ok 8:30 planuję autem wyruszyć i mogę zabrać. Kontakt na priv. (polimerek@gmail.com).

Cześć, czy mogę prosić o kontakt osoby z Warszawy, które będą uczestniczyć w Walnym? Niestety cały weekend jestem w pracy, chciałbym przekazać upoważnienia (do obecnego Zarządu również je prześlę). Prośba o kontakt na priv :wink: Dziękuję!

A nie wystarczy wydrukować, podpisać i wysłać mailem skan?

Hej, oczywiście, że wystarczy, ale przecież musi być jakiś żywy człowiek, który będzie realizował moje upoważnienie :slight_smile:
W każdym razie porozumiałem się już z Ryszardem Mikke, dostał moje upoważnienie + wysłałem tegoż kwota także do Olgi (reprezentującej dotychczasowy Zarząd). I jakby co, jestem jutro pod telefonem (ew. komunikatorami internetowymi). Owocnych obrad! Dajmy jeszcze pożyć OSM Polska :wink:

Nie mamy ciszy wyborczej, więc tak na ostatnią chwilę chciałam poinformować, że upoważniłam Jendruska do dysponowania moim głosem wyborczym na jutrzejszym zebraniu.
Jednocześnie informuję, że zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko wiceprezesa/sekretarza Stowarzyszenia OSM jeżeli Walne uzna, że dalsze istnienie Stowarzyszenia jest możliwe i ma sens…

I dosłałem jeszcze Oldze i Ryszardowi swoją “autprezentację”, na wypadek jakby zaszła potrzeba uzupełnienia mną organów statutowych, a ktoś z uczestników Walnego chciał wiedzieć kim jestem :wink:
Ryszard będzie dysponował moim głosem, ale już z tego miejsca zgłaszam poparcie dla Olgi na zgłoszone przez nią funkcje (dobrze mieć chętnych do działania).

Piotrze, a może przedstaw się krótko też na forum, żeby wszyscy wyborcy mogli Cię poznać.

A dla tych którzy nie mogą pojawić się osobiście – czy będzie możliwość wzięcia udziału „na odległość” np. poprzez Skype ?

Dobrze, w końcu nie jest to żadna tajemnica. Poniżej tekst przesłany Olszewski i Ryszardowi, do wykorzystania na okoliczność potrzeby uzupełnienia zarządu lub komisji rewizyjnej:

Pozdrowienia ?

Transmisja na żywo: https://www.periscope.tv/rmikke/1lPKqdpmozZxb

Bez gwarancji, że da się to zapisać.

Peryskop przerwał transmisję. Nowa ransmisja: https://www.periscope.tv/w/1ynJOOoZDryJR

Ogólnie transmisja się bardziej rwie po stronie klientów, najlepiej patrzeć cały czas w tę zakładkę. Można sobie otworzyć w osobnym oknie przeglądarki, pomaga.

Łamiąca wiadomość: ku mojemu dużemu zaskoczeniu, władze stowarzyszenia zostały wybrane! Właśnie się konstytuują.

Nie tyle łamiąca, ile niezwykle budująca! :wink:
Znamy jakieś szczegóły ustaleń Zjazdu? Ktoś protokołował i może podać do wiadomości?

Pozdrawiam serdecznie, piotr

To chyba śmieszki z wyrażenia “breaking news” :stuck_out_tongue:

Kiedy uda nam się uregulować KRS i konto, to będzie już cacy :slight_smile:

Ależ oczywiście. Protokół spisywał Masti.

Oczywiście! :wink: W sumie obok breaking news mogłoby z powodzeniem funkcjonować building news - zwłaszcza w kontekście OSM i uzupełnienia mapy byłyby dodatkowo znaczące :wink:

Bo i płatności składek dałoby się wtedy uregulować. Przy tej blokadzie konta udaje się jakoś względnie bezboleśnie utrzymywać serwer OSM Polska i inne zobowiązania?

Pozdrawiam serdecznie

To może ja kilka słów podsumowania, jako że Michał dzisiaj zwiedza stolicę, a pewnie jesteście ciekawi.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska dzięki uprzejmości naszego przyjaciela Jarosław Lipszyc, któremu nieustannie dziękujemy za udostępnienie lokalu, kawy i wszelkich wygód. Na spotkanie osobiście stawiło się 7 członków stowarzyszenia i trzech sympatyków. Kilka osób nie mogło się stawić osobiście, ale zdecydowało się przekazać swoje pełnomocnictwa innym. W telegraficznym skrócie - udało nam się wyłonić nowy zarząd i komisję rewizyjną, więc nie było konieczności likwidacji stowarzyszenia. W składzie nowego zarządu znaleźli się:
Andrzej Kępys (jendrusk) - Prezes
Olga Barańczyk (Olga|Yanosik) - Wiceprezes
Bartczak Włodzimierz(Crisstoffs) - Wiceprezes
Michał Brzozowski (RicoElectrico) - Skarbnik
W skład komisji rewizyjnej weszli:
Tomasz Ganicz (Polimerek) - Przewodniczący
Tomasz Nycz (SQ9NIT)
Ryszard Mikke (RMikke)
Głównym zadaniem na następne kilka tygodni będzie uporządkowanie spraw formalnych związanych ze stowarzyszeniem (rejestracja KRS, odzyskanie konta, uporządkowanie archiwum dokumentów, spis ‘majątku’ stowarzyszenia). W ramach kadencji chcielibyśmy również dopełnić formalności żeby OSM Polska stał się local-chapterem OSMF, co da nam wymierny wpływ na decyzje podejmowane w całym projekcie, chcemy również zacieśnić współpracę z instytucjami państwowymi oraz zbudować bazę wiedzy i usług pozwalających na wsparcie polskich firm rozważających przejście na dane OSM, lub już ich używających. Jak widzicie zadań jest mnóstwo, więc raczej w ramach tej kadencji nie uda się zorganizować żadnej większej konferencji… może kilka mniejszych spotkań.
Jakby ktoś miał jakieś pytania/sugestie/problemy jestem do Waszej dyspozycji.