Overpass - do wyciągania danych z OSM

O ile dane pasują do OSM to dodaj je w OSM. A jeśli nie to możesz ściągnąć czyste dane jako geojson i obrobić w QGIS’ie

Zasadniczo Overpass wyciąga to, co jest w bazie, więc jeśli Twoich punktów w bazie nie ma…
A co właściwie chcesz z tym zrobić? Może czym innym da się to osiągnąć, np uMap pozwoli Ci pokazać na mapie obiekty wyciągnięte Overpassem plus cokolwiek sobie zechcesz dorysować…

EDIT: Znalazłem osobny wątek na ten sam temat, w którym jest częściowa odpowiedź na moje pytanie. Pozwoliłem sobie wątki połączyć, z dwóch zapytań pozostawiając to, które było w osobnym wątku, jako precyzyjniej opisujące problem.

I tak, uMap powinien Ci pomóc sobie te punkty zobrazować, możesz wynik overpassa wyeksportować do GeoJSON i zaczytać do uMap, a ze swoich punktów musiałbyś też zrobić jakiś format importowalny do uMap, chociażby również GeoJSON.

Pytanko mam. Czy dane overpassturbo w ogóle są aktualizowane? Przydałaby mi się one teraz zaktualizowane, a jak patrzę sobie na lewą część strony to niestety. Dane dla terenu, który chciałem prześledzić pochodzą z 7 lipca 2016 roku. Jest jakaś szansa na aktualizację danych?

Patrzysz na parki itp. w wiadomym nam :wink: celu?
Usuń [date:…] z góry.

A nie korzystasz z jakiegoś serwera testowego? Jedynie słuszny serwer pokazuje stan aktualny.
Albo po prostu widzisz w zapytaniu wpis, żeby wyszukiwał według stanu na 7 lipca 2016, wtedy wystarczy go usunąć i odświeżyć zapytanie.

Przerabiając przykłady z Wiki stworzyłem kwerendę, która może podpowiedzieć gdzie rysować budynki.
Korzystamy oczywiście z faktu, że zaimportowanymi adresami pokryta jest niemal cała Polska.

Wersja z bbox-em: http://overpass-turbo.eu/s/FpW
Wersja dla obszaru (np. gminy, powiatu): http://overpass-turbo.eu/s/FpV

Super. Działa. Warto też zmniejszyć sobie odległość do np. 100m. A z tymi adresami jak to jest, one są co jakiś czas aktualizowane z jakieś zewnętrznej bazy państwowej?

Najczęściej są importowane z bazy ewidencji miejscowości, ulic i adresów ( EMUiA) poprzez serwis iMPA na prośbę wyrażoną w tym wątku.

Automagicznie to nie. Zazwyczaj Zbigniew to ogarnia(ł) na czyjąś prośbę z forumowego wątku. Bazując na skrypcie od WiktorN, który chyba jest na GitHubie.
Większość gmin używa e-mapa.net (iMPA) albo EMUiA. Choć koniec końców dane dla wszystkich gmin powinny i tak lądować w PRG.

Proste zapytanie Overpassa do wykrywania wsi bez odrysowanych budynków

Overpassowi hakerzy, wiecie może jak zategować poniższą kwerendę, aby węzły należące do granicy nie były uwzględniane?

http://overpass-turbo.eu/s/IPv

A możemy zacząć od zdefiniowania “granicy”?

Jak już zdefiniujemy, to odejmiemy od .relations i ewentualnie od .ways i dopiero w tak otrzymanych zbiorach będziemy liczyć tagi…

Yyy… 3. linijka :smiley:

Puść, to zobaczysz o co chodzi.

W takim razie nie umiem tego zrobić względem .searchArea, więc wyciągnąłbym osobno węzły granicy Woli i odjął na koniec od wyniku. W sensie że zmieniłbym na

( 
  (
    node(area.searchArea)(if:count_tags() == 0);
    - node(w.ways);
  );
  (
    way(area.searchArea)(if:count_tags() == 0);
    - way(r.relations);
  );
)->.wynik;

i od .wynik bym odejmował osobno wyciągnięte węzły (i linie?) granicy Woli.

Też bym chciał umieć to zrobić ładniej…

Coś takiego:

(
  rel(pivot.searchArea);
  >;
  node(w.ways);
)-> .nodes;

Wybiera relację z searchArea, następnie wyciąga (>) z niej linie i węzły. Dodaję do niej node(w.ways). Na koniec, zamiast

- node(w.ways);

dajesz:

 - node.nodes;

Zusamen do kupy:
http://overpass-turbo.eu/s/IQY

Znalezione na Twitterze Operations Working Group:
https://overpass-turbo.eu/s/JVD
Czyli śledzenie uzupełniania dróg zaimportowanych z bazy TIGER w stanie Rhode Island o tag surface. Modyfikacja po zadanej dacie, grupowanie wg użytkownika, sumowanie długości.
Przyznam się, że dawno Overpass QL nie zrobił na mnie takiego wrażenia. Wciąż wiem mało o tym języku :wink:

Drobne pytanie w sprawie overpass-turbo, przygotowuje się do warsztatów z pozyskiwania danych właśnie w ten sposób (GiSDay Łódź). Chciałbym w związku z tym zapytać Was o pomysły na ćwiczenia-zagadnienia.

Ja kiedyś strażakom robiłem ćwiczenie w którym mieli sobie pobrać do JOSM gminy z terenu własnego powiatu, we wszystkich uzupełnić populację na podstawie roczników statystycznych GUS i później pobrać to do QGIS i wyświetlić kartogram… Ale teraz chyba populacje są już uzupełnione batchem.

Mam gdzieś moją starą prezentację o Overpass jeśli chcesz mogę jej poszukać. Ogólnie jeśli chodzi o GISDay to z własnego doświadczenia wiem, że nie ma co wchodzić w tematy zaawansowane bo jest tam dużo ludzi bez doświadczenia z OSM. Więc praktyczne ćwiczenia z tego jak się buduje takie zapytania pewnie wystarczy.

Było by super. Dodatkowo poza GiS Day, rozmawiamy na temat warsztatów w Łodzi dla studentów z zakresu edycji i pozyskiwania danych, więc każda pomoc będzie wskazana.