Stowarzyszenie OSM Polska

Właśnie dzwoniła do mnie pani z Warsztatu Warszawskiego. Salka nr 3 może być zarezerwowana na max 2 tygodnie przed terminem czyli dopiero w sobotę 12.01 mogłabym ją rezerwować, ale obowiązuje kolejność zgłoszeń. A więc ogłaszając walne nie mielibyśmy pewności co do sali. Tak więc sala nr 3 odpada.
Są tam jeszcze dwie inne sale (na parterze i na piętrze), ale są przechodnie, to znaczy, że będą się tam mogli kręcić inni użytkownicy Warsztatu. https://warsztatwarszawski.blogspot.com/p/galeria.html?m=1
I tu pytanie - czy Wam to będzie przeszkadzać i szukamy innego miejsca, czy mam rezerwować tę przestrzeń?
No i na którą sobotę?

Ja optuję za pierwszą sobotą lutego.
Samo chodzenie czy obecność mi nie przeszkadza. Lepsze to niż kitrać się w kawiarni, a innych sensownych opcji nie znalazłem.

@Władysław: Jeśli jest tak jak na zacytowanej przez Ciebie stronie, to jest szansa że tak się da, choć powinna to moim zdaniem być ostateczność gdy ktoś np. nie może ruszać się z domu. Ale nie mnie to oceniać, nie jestem zarządem. :wink:
Najpierw jednak miejmy ogłoszony oficjalnie termin.

W temacie pełnomocnictwa to tak - jest to dopuszczalna forma, była stosowana wcześniej również na walnych OSM i świetnie że o niej wspomniałeś. Sam podpisałem takie pełnomocnictwo na zebranie innego stowarzyszenia którego jestem członkiem niecały miesiąc temu ponieważ nie mogłem być na walnym osobiście. Moim pełnomocnikiem został kolega prawnik i również członek tego stowarzyszenia… Dodatkowo samo walne było pod lupą bo stowarzyszeniu groziła kuratela więc zakłądam że kolega prawnik dokładnie sprawdził czy tak może być.

Olga - z autopsji wiem, że ludzie się za bardzo nie kręcą po Warsztacie. Jak ktoś przychodzi na zajęcia, to już tam siedzi :slight_smile:
Sala na piętrze ma ten plus, że jest duży stół, na którym można rozłożyć manele.

  1. W tej chwili nie ma dla mnie różnicy między ostatnia sobotą stycznia, a pierwszą lutego, ale w przyszłym tygodniu może się okazać, że w którąś mam dyżur, czyli dysponuję czasem mniej więcej do 17-tej

  2. Nie przeszkadza mi, że czasem ktoś przejdzie przez salę

A jest tam WiFi?

A zatem miejsce wydaje się być wybrane skoro nie macie nic przeciwko :slight_smile:
Bardziej prawdopodobny termin to 2 luty. Zobaczymy jeszcze jutrzejsze wypowiedzi i jutro zdecydujemy.
O wifi jutro dopytam.

Tak, w Wikimedia Polska też od lat stosujemy pełnomocnictwa na Walne i sąd nigdy tego nie kwestionował.

Dla zainteresowanych: wzór pełnomocnictwa (na bazie wzoru stosowanego w Wikimedia Polska z powodzeniem):

https://pwc.p.lodz.pl/f/25f85306518a4ee0b0f4/

Wypełnione i podpisane przez osobę, która chce uczestniczyć w Walnym przez pełnomocnika - musi dostarczyć na samo Walne pełnomocnik, który sam nie musi być nawet członkiem Stowarzyszenia. Jeden pełnomocnik może też reprezentować kilku członków.

Można też w zasadzie kandydować do władz Stowarzyszenia nie będąc fizycznie na Walnym - ale wtedy oprócz w/w pełnomocnictwa konieczne jest też dostarczenie na Walne oświadczenia o woli pełnienia danej funkcji i oświadczenie o niekaralności + dla członków rewizyjnej oświadczenie o nie pozostawaniu w stosunku rodzinnym i podległości służbowej z członkami Zarządu.

Dzięki Polimerek :slight_smile:

Nie dam sobie niczego obciąć ale te obostrzenia (niekaralność i powiązania z KR) wynikają chyba z przepisów dotyczących OPP - OSM Polska nie jest OPP więc nie dotyczy

@rmikke Wi-Fi tam jest :slight_smile:

Dotyczy, bo mamy to w statucie.

Zawiadomienie z dnia 12.01.2019 w sprawie zwołania Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125 (dokładny opis lokalizacji poniżej), dnia 2.02.2019 roku (sobota) o godzinie 10.30 w pierwszym terminie. O ile w pierwszym terminie nie będzie kworum, drugi termin Zebrania ustala się na 30 min. później (tj. na godzinę 11.00) tego samego dnia i w tym samym miejscu.

Porządek obrad:

  1. Rozpoczęcie Walnego Zebrania Członków.
  2. Przyjęcie Regulaminu Walnego Zebrania Członków.
  3. Wybór Prezydium Walnego Zebrania.
  4. Dyskusja nad przyszłością Stowarzyszenia.
  5. Wybory Zarządu Stowarzyszenia.
  6. Wybory Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
  7. W przypadku niewyłonienia władz Stowarzyszenia głosowanie nad przyjęciem Uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia, przeznaczeniu majątku Stowarzyszenia i wyborze Komisji Likwidacyjnej.
  8. W przypadku przyjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia: Wybór Komisji Likwidacyjnej.
  9. Wolne Wnioski.
  10. Zakończenie Obrad.

Dokładny adres:
Fundacja Nowoczesna Polska ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125

Jeszcze dla ew. kandydatów do władz:

Oświadczenie woli o pełnieniu funkcji:

https://pwc.p.lodz.pl/f/fa1dffcde9194626b5b5/

Oświadczenie o niekaralności, wersja dla zarządu:

https://pwc.p.lodz.pl/f/ccdfbc2dfcf74811bdbf/

i oświadczenie o niekaralności wersja dla rewizyjnej:

https://pwc.p.lodz.pl/f/9581359606694458a8cc/

Jeszcze - garść informacji o tym jak działa reprezentacja OSM przez Wikimedia Italia. Informacja uzyskana przez czat z dwojgiem członków ich zarządu:

U nich się zaczęło od tego, że ich wiceprezeska Simone Cortesi jest też regionalną koordynatorką OSM. Ona chciała realizować różne mapping party i inne aktywności OSM-owe w ramach WMI i od tego się zaczęło. Potem ona ogarniała sprawy z OSF i jednocześnie przekonywała swój zarząd, żeby akceptował finansowanie jej projektów.

Włoska społeczność OSM dyskutowała długo o założeniu stowarzyszenia, ale nie miała dość mocy i jak zobaczyli, że WMI zaczyna organizować różne OSM-owe działania, to zaczęli się zapisywać i naciskać od środka o więcej takich działań i tak to się organicznie, stopniowo rozkręciło - choć do dzisiaj nie ma w WMI żadnej OSM-owej, formalnej struktury reprezentującej edytorów OSM. Oni po prostu traktują mapowiczów co się do nich zapisali tak samo jak edytorów Wikipedii - na równych prawach każdy członek może składać wnioski o różne działania. Na zasadzie, że OSM to taka “mapowa Wikipedia”.

Następnie - ponieważ tych działań OSM-owych mieli sporo - zatrudnili “project managera”, który je ogarnia. Oni mają trochę inną strukturę pracowników niż Wikimedia Polska - mają dyrektora oraz troje “project managerów”, którzy zajmują się trzema obszarami działań i jeden z tych trojga ogarnia na wyłączność projekty OSM.

Wreszcie - różnica między Wikimedia Polska a Italia jest też taka, że oni finansują się prawie w 100% z rocznych grantów składanych do Wikimedia Foundation. W związku z tym planowane projekty OSM-owe wstawiają do tych rocznych grantów i dostają na to kasę z Wikimedia Foundation i wtedy nikt nie ma wątpliwości, że te projekty trzeba zrealizować.

Jak się ich pytałem też o tarcia między środowiskiem OSM i Wikipedystami wewnątrz Wikimedia Italia, no to takich za bardzo nie mają, acz też starają się zawsze aby wszelkie OSM-owe działania miały też aspekt wikimedyjny, co ma też związek z tym, że wtedy łatwiej te projekty akceptuje we wnioskach grantowych Wikimedia Foundation.

Na koniec pytałem ich jak ogarniają współpracę z firmami w tematach OSM-owych i tu się okazało, że nie mieli dotąd takich przypadków, żeby firma się do nich zwróciła o jakąś formę współpracy związaną z OSM. Mieli tylko sponsorów do SOTM - ale finansowe sprawy ich SOTM, w tym także sponsoringu były ogarniania via OSF, a oni od siebie dawali w sumie tylko czas project managera i wolontariuszy.

Chciałem też pogadać z ich project managerem od OSM, ale się okazało, że gość właśnie akurat rzucił tę robotę i szukają nowego.

Tutaj macie przykładowy fragment wniosku grantowego, dotyczącego OSM:

https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:APG/Proposals/2014-2015_round2/Wikimedia_Italia/Proposal_form#OpenStreetMap

a niżej z budżetu wynika, że planowali wydać na to 11 000 USD. Spora część tej kwoty to płaca tego project managera.

Natomiast tutaj, jest raport z wykonania tego grantu:

https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:APG/Proposals/2014-2015_round2/Wikimedia_Italia/Impact_report_form#OpenStreetMap

Rozesłałem informację do tej setki, która utworzyła najwięcej changesetów w zeszłym półroczu - wykluczając userów spoza Polski…

Może to choć trochę podwyższy frekwencję i zainteresowanie :slight_smile:

EDIT:

Na jakieś 60 wysłanych wiadomości część osób się odezwała, z czego na dzień dzisiejszy kilka deklaruje przyjazd… nawet jeśli spowoduje to, że będziemy mieli 5 osób więcej to było warto.

Przypominam, że już w najbliższą sobotę 2.02.2019 roku o godzinie 10.30 w pierwszym terminie czyli o 11.00 w drugim terminie odbędzie się wyborcze spotkanie członków Stowarzyszenia OSM Polska.
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=733475#p733475
Przybywajcie mimo mroźnej aury - ważą się losy Stowarzyszenia!!!

Jakby ktoś z Łodzi jechał - to ja ok 8:30 planuję autem wyruszyć i mogę zabrać. Kontakt na priv. (polimerek@gmail.com).

Cześć, czy mogę prosić o kontakt osoby z Warszawy, które będą uczestniczyć w Walnym? Niestety cały weekend jestem w pracy, chciałbym przekazać upoważnienia (do obecnego Zarządu również je prześlę). Prośba o kontakt na priv :wink: Dziękuję!

A nie wystarczy wydrukować, podpisać i wysłać mailem skan?

Hej, oczywiście, że wystarczy, ale przecież musi być jakiś żywy człowiek, który będzie realizował moje upoważnienie :slight_smile:
W każdym razie porozumiałem się już z Ryszardem Mikke, dostał moje upoważnienie + wysłałem tegoż kwota także do Olgi (reprezentującej dotychczasowy Zarząd). I jakby co, jestem jutro pod telefonem (ew. komunikatorami internetowymi). Owocnych obrad! Dajmy jeszcze pożyć OSM Polska :wink:

Nie mamy ciszy wyborczej, więc tak na ostatnią chwilę chciałam poinformować, że upoważniłam Jendruska do dysponowania moim głosem wyborczym na jutrzejszym zebraniu.
Jednocześnie informuję, że zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko wiceprezesa/sekretarza Stowarzyszenia OSM jeżeli Walne uzna, że dalsze istnienie Stowarzyszenia jest możliwe i ma sens…