Stowarzyszenie OSM Polska

Nie ma sprawy.

Możecie zapytać czy udostępnią wam rzutnik. Bo dla tej salki nie ma w “standardzie” zamawiania sprzętu

Ważne pytanie do Polimerka: czy masz uwagi do ewentualności przełożenia spotkania na następny weekend 3 lutego?
Ja też bym wolał ten termin, choć 26 stycznia jest w miarę okej. Oba terminy są dostępne.

W porozumieniu z RicoElectrico zarezerwowałam salę nr 3 w Warsztacie Warszawskim na Placu Konstytucji 4 na 26.01 oraz na 2.02 w godz. 11.00-14.00
https://warsztatwarszawski.blogspot.com/p/kalendarz-projektow.html?m=1
https://www.openstreetmap.org/search?whereami=1&query=52.22210%2C21.01762#map=19/52.22210/21.01762
Do jutra do godz. 20.00 muszę potwierdzić jeden z tych terminów.
Uchwała z ostatniego zebrania zobowiązała ustępujący zarząd do zwołania do końca stycznia 2019 zebrania, a nie do przeprowadzenia zebrania. Czy naginając trochę polszczyznę mógłby być 2 luty? Polimerku?

Zgodnie z uchwałą z ostatniego Walnego, ustępujący zarząd ma czas do końca stycznia zorganizować Walne.

Uchwała zobowiązuje do zwołania faktycznie. Wg słownika PWN: zwołanie to “zarządzenie zebrania się jakiegoś grona osób” - więc można przyjąć, że uchwała zobowiązuje do ogłoszenia do końca stycznia zebrania - czyli ten termin lutowy jest OK. Rzutnik mogę zorganizować.

Wtrącając się trochę z prywatą, dotyczącą frekwencji z mojej strony: termin 26-27.01 dla mnie byłby problematyczny (w oba dni kończę pracę o 13:15). Co do 2 lutego mogę się zdeklarować dopiero 25 stycznia (wtedy mam grafik na luty). Ale zawsze mogę być w kontakcie skajpowo-jakimśtam + podjechać w umówionym terminie podpisać niezbędne papiery (lista obecności itd.).
Pozdrowienia

Bazując na: https://poradnik.ngo.pl/walne-zebranie-czlonkow-stowarzyszenia
Nigdy nie jest wspominane pełnomocnictwo i wzór takiego formularza.
A chyba tego typu udziały podniosłyby ilość ważnych głosów.
Na przykład osoby z danego miasta mogłyby scedować swojego głosy na osobę zaufaną.
Taka forma, przy dużych odległościach, uprościłaby głosowania na walnych.

Właśnie dzwoniła do mnie pani z Warsztatu Warszawskiego. Salka nr 3 może być zarezerwowana na max 2 tygodnie przed terminem czyli dopiero w sobotę 12.01 mogłabym ją rezerwować, ale obowiązuje kolejność zgłoszeń. A więc ogłaszając walne nie mielibyśmy pewności co do sali. Tak więc sala nr 3 odpada.
Są tam jeszcze dwie inne sale (na parterze i na piętrze), ale są przechodnie, to znaczy, że będą się tam mogli kręcić inni użytkownicy Warsztatu. https://warsztatwarszawski.blogspot.com/p/galeria.html?m=1
I tu pytanie - czy Wam to będzie przeszkadzać i szukamy innego miejsca, czy mam rezerwować tę przestrzeń?
No i na którą sobotę?

Ja optuję za pierwszą sobotą lutego.
Samo chodzenie czy obecność mi nie przeszkadza. Lepsze to niż kitrać się w kawiarni, a innych sensownych opcji nie znalazłem.

@Władysław: Jeśli jest tak jak na zacytowanej przez Ciebie stronie, to jest szansa że tak się da, choć powinna to moim zdaniem być ostateczność gdy ktoś np. nie może ruszać się z domu. Ale nie mnie to oceniać, nie jestem zarządem. :wink:
Najpierw jednak miejmy ogłoszony oficjalnie termin.

W temacie pełnomocnictwa to tak - jest to dopuszczalna forma, była stosowana wcześniej również na walnych OSM i świetnie że o niej wspomniałeś. Sam podpisałem takie pełnomocnictwo na zebranie innego stowarzyszenia którego jestem członkiem niecały miesiąc temu ponieważ nie mogłem być na walnym osobiście. Moim pełnomocnikiem został kolega prawnik i również członek tego stowarzyszenia… Dodatkowo samo walne było pod lupą bo stowarzyszeniu groziła kuratela więc zakłądam że kolega prawnik dokładnie sprawdził czy tak może być.

Olga - z autopsji wiem, że ludzie się za bardzo nie kręcą po Warsztacie. Jak ktoś przychodzi na zajęcia, to już tam siedzi :slight_smile:
Sala na piętrze ma ten plus, że jest duży stół, na którym można rozłożyć manele.

  1. W tej chwili nie ma dla mnie różnicy między ostatnia sobotą stycznia, a pierwszą lutego, ale w przyszłym tygodniu może się okazać, że w którąś mam dyżur, czyli dysponuję czasem mniej więcej do 17-tej

  2. Nie przeszkadza mi, że czasem ktoś przejdzie przez salę

A jest tam WiFi?

A zatem miejsce wydaje się być wybrane skoro nie macie nic przeciwko :slight_smile:
Bardziej prawdopodobny termin to 2 luty. Zobaczymy jeszcze jutrzejsze wypowiedzi i jutro zdecydujemy.
O wifi jutro dopytam.

Tak, w Wikimedia Polska też od lat stosujemy pełnomocnictwa na Walne i sąd nigdy tego nie kwestionował.

Dla zainteresowanych: wzór pełnomocnictwa (na bazie wzoru stosowanego w Wikimedia Polska z powodzeniem):

https://pwc.p.lodz.pl/f/25f85306518a4ee0b0f4/

Wypełnione i podpisane przez osobę, która chce uczestniczyć w Walnym przez pełnomocnika - musi dostarczyć na samo Walne pełnomocnik, który sam nie musi być nawet członkiem Stowarzyszenia. Jeden pełnomocnik może też reprezentować kilku członków.

Można też w zasadzie kandydować do władz Stowarzyszenia nie będąc fizycznie na Walnym - ale wtedy oprócz w/w pełnomocnictwa konieczne jest też dostarczenie na Walne oświadczenia o woli pełnienia danej funkcji i oświadczenie o niekaralności + dla członków rewizyjnej oświadczenie o nie pozostawaniu w stosunku rodzinnym i podległości służbowej z członkami Zarządu.

Dzięki Polimerek :slight_smile:

Nie dam sobie niczego obciąć ale te obostrzenia (niekaralność i powiązania z KR) wynikają chyba z przepisów dotyczących OPP - OSM Polska nie jest OPP więc nie dotyczy

@rmikke Wi-Fi tam jest :slight_smile:

Dotyczy, bo mamy to w statucie.

Zawiadomienie z dnia 12.01.2019 w sprawie zwołania Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Fundacji Nowoczesna Polska ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125 (dokładny opis lokalizacji poniżej), dnia 2.02.2019 roku (sobota) o godzinie 10.30 w pierwszym terminie. O ile w pierwszym terminie nie będzie kworum, drugi termin Zebrania ustala się na 30 min. później (tj. na godzinę 11.00) tego samego dnia i w tym samym miejscu.

Porządek obrad:

  1. Rozpoczęcie Walnego Zebrania Członków.
  2. Przyjęcie Regulaminu Walnego Zebrania Członków.
  3. Wybór Prezydium Walnego Zebrania.
  4. Dyskusja nad przyszłością Stowarzyszenia.
  5. Wybory Zarządu Stowarzyszenia.
  6. Wybory Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
  7. W przypadku niewyłonienia władz Stowarzyszenia głosowanie nad przyjęciem Uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia, przeznaczeniu majątku Stowarzyszenia i wyborze Komisji Likwidacyjnej.
  8. W przypadku przyjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia: Wybór Komisji Likwidacyjnej.
  9. Wolne Wnioski.
  10. Zakończenie Obrad.

Dokładny adres:
Fundacja Nowoczesna Polska ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125

Jeszcze dla ew. kandydatów do władz:

Oświadczenie woli o pełnieniu funkcji:

https://pwc.p.lodz.pl/f/fa1dffcde9194626b5b5/

Oświadczenie o niekaralności, wersja dla zarządu:

https://pwc.p.lodz.pl/f/ccdfbc2dfcf74811bdbf/

i oświadczenie o niekaralności wersja dla rewizyjnej:

https://pwc.p.lodz.pl/f/9581359606694458a8cc/

Jeszcze - garść informacji o tym jak działa reprezentacja OSM przez Wikimedia Italia. Informacja uzyskana przez czat z dwojgiem członków ich zarządu:

U nich się zaczęło od tego, że ich wiceprezeska Simone Cortesi jest też regionalną koordynatorką OSM. Ona chciała realizować różne mapping party i inne aktywności OSM-owe w ramach WMI i od tego się zaczęło. Potem ona ogarniała sprawy z OSF i jednocześnie przekonywała swój zarząd, żeby akceptował finansowanie jej projektów.

Włoska społeczność OSM dyskutowała długo o założeniu stowarzyszenia, ale nie miała dość mocy i jak zobaczyli, że WMI zaczyna organizować różne OSM-owe działania, to zaczęli się zapisywać i naciskać od środka o więcej takich działań i tak to się organicznie, stopniowo rozkręciło - choć do dzisiaj nie ma w WMI żadnej OSM-owej, formalnej struktury reprezentującej edytorów OSM. Oni po prostu traktują mapowiczów co się do nich zapisali tak samo jak edytorów Wikipedii - na równych prawach każdy członek może składać wnioski o różne działania. Na zasadzie, że OSM to taka “mapowa Wikipedia”.

Następnie - ponieważ tych działań OSM-owych mieli sporo - zatrudnili “project managera”, który je ogarnia. Oni mają trochę inną strukturę pracowników niż Wikimedia Polska - mają dyrektora oraz troje “project managerów”, którzy zajmują się trzema obszarami działań i jeden z tych trojga ogarnia na wyłączność projekty OSM.

Wreszcie - różnica między Wikimedia Polska a Italia jest też taka, że oni finansują się prawie w 100% z rocznych grantów składanych do Wikimedia Foundation. W związku z tym planowane projekty OSM-owe wstawiają do tych rocznych grantów i dostają na to kasę z Wikimedia Foundation i wtedy nikt nie ma wątpliwości, że te projekty trzeba zrealizować.

Jak się ich pytałem też o tarcia między środowiskiem OSM i Wikipedystami wewnątrz Wikimedia Italia, no to takich za bardzo nie mają, acz też starają się zawsze aby wszelkie OSM-owe działania miały też aspekt wikimedyjny, co ma też związek z tym, że wtedy łatwiej te projekty akceptuje we wnioskach grantowych Wikimedia Foundation.

Na koniec pytałem ich jak ogarniają współpracę z firmami w tematach OSM-owych i tu się okazało, że nie mieli dotąd takich przypadków, żeby firma się do nich zwróciła o jakąś formę współpracy związaną z OSM. Mieli tylko sponsorów do SOTM - ale finansowe sprawy ich SOTM, w tym także sponsoringu były ogarniania via OSF, a oni od siebie dawali w sumie tylko czas project managera i wolontariuszy.

Chciałem też pogadać z ich project managerem od OSM, ale się okazało, że gość właśnie akurat rzucił tę robotę i szukają nowego.

Tutaj macie przykładowy fragment wniosku grantowego, dotyczącego OSM:

https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:APG/Proposals/2014-2015_round2/Wikimedia_Italia/Proposal_form#OpenStreetMap

a niżej z budżetu wynika, że planowali wydać na to 11 000 USD. Spora część tej kwoty to płaca tego project managera.

Natomiast tutaj, jest raport z wykonania tego grantu:

https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:APG/Proposals/2014-2015_round2/Wikimedia_Italia/Impact_report_form#OpenStreetMap

Rozesłałem informację do tej setki, która utworzyła najwięcej changesetów w zeszłym półroczu - wykluczając userów spoza Polski…

Może to choć trochę podwyższy frekwencję i zainteresowanie :slight_smile:

EDIT:

Na jakieś 60 wysłanych wiadomości część osób się odezwała, z czego na dzień dzisiejszy kilka deklaruje przyjazd… nawet jeśli spowoduje to, że będziemy mieli 5 osób więcej to było warto.