Ej, no trochę więcej optymizmu.
Nawet jeśli opatrznie zrozumiałeś wiadomość o adresach to dzięki temu nawiązałeś kontakt ze Społecznością i stałeś się tym samym forumowiczem.
Na razie zostały dodane tylko budynki ale to przecież nie wszystko.
Możesz spokojnie przyjrzeć się innym obiektom w Twojej okolicy - np. według Geoportalu obok skrzyżowania dróg w centrum wsi jest (był?) cmentarz. Czy dalej jest używany? Czy przystanek autobusowy naprzeciwko adresu 16A faktycznie tam jest ? Jest wiata, ławka, może kosz na śmieci ?
To wszystko można zmapować…
A w najbliższej okolicy brakuje np. pikietażu na nowym odcinku S11.
Czy ktoś kiedyś ustawiał relację dla objazdu na czas remontu drogi?
Zastanawiam się jaka to mogła by być kombinacja tagów?
type=route + route=detour + state=temporary ?
Jest ok, możesz teraz zacząć uszczegóławiać, dodaj budynki, popraw drogi (trochę poprawiłem).
Jeżeli zmieniasz dane w bazie wg swojej wiedzy, możesz pododawać informacje, które wprost z geoportalu nie wynikają (np. uzupełnić tag surface na drogach).
Jeżeli jest oznaczona znakiem D-40 to oczywiście highway=living_street.
Strefa ruchu (D-52) nie ma szczególnego oznaczenia. Jeżeli droga oznaczona tym symbolem prowadzi do jednego lub dwóch budynków można ją oznaczyć jako highway=service, jeżeli obsługuje więcej budynków to już raczej highway=residential (zastosowanie poszczególnych tagów jest tutaj zależne bardziej od wiedzy mapującego niż zasad ogólnych). Często mamy przypadki dróg osiedlowych oznaczonych jako “strefa ruchu” które są na tyle wąskie, że ledwo przeciśnie się przez nie dostawczak, a obsługują wiele budynków. Ale są i drogi na tyle szerokie, że odbywa się na nich ruch dwukierunkowy również oznaczone “strefa ruchu”.
Samo pojęcie “strefa ruchu” jest bardziej związane z tagiem access=, bo obowiązuje ona najczęściej na terenach prywatnych, bądź właśnie spółdzielczych, gdzie mogą obowiązywać dodatkowe obwarowania dostępności. Należy ostrożnie stosować kombinację access=private, ponieważ jej postawienie na odcinku drogi wyłączy daną drogę z routingu (nawigacje będą ją omijać nawet w przypadku gdy będzie to jedyny dostęp do punktu docelowego).
Mam pytanie do “Władysław Komorek”.
Usunąłeś całkowicie swoje edycje w miejscowości Radliniec w wlkp? Pytam, bo na mapie w warstwach są jakieś pozostałości dla numerów 1 i 2.
Niby nic nie ma ale na zbliżeniu widać, że coś jest. Nie da się tego kliknąć.
Zastanawia mnie, czy to kiedyś zniknie, czy trzeba gdzieś zgłosić?
Spokojnie – zniknie samo.
Tzw. kafelki (czyli fragmenty mapy) odświeżane są w różnych odstępach czasu.
Jeśli obiekty (budynki) zostały usunięte wkrótce przestaną się też renderować (pojawiać na mapie).
Mapa/nawigacja może traktować driveway jako drogę niższej kategorii niż samo service lub w ogóle nie uwzględniać tej różnicy.
Styl domyślny osm.org rysuje je nieco cieńsze.
W Polsce da się zauważyć, że service=driveway jest zbyt rzadko stosowany - wiele typowych podjazdów pod dom nie ma tego tagu.
highway=service może służyć do różnych rzeczy serwisowych - podjazd, alejka parkingowa, przejazd itp. Jak nie ma podtagów to moim zdaniem nie wiadomo dokładnie jakie ma zastosowanie, ale wiadomo że nie jest normalną przejezdną częścią sieci drogowej.
W wynikach wyszukiwania na stronie głównej obie są nazywane tak samo “Droga serwisowa/dojazdowa”. Za to w edytorze iD jedna to “droga wewnętrzna”, a service=driveway to “podjazd”.
To ja tak to zawsze rozumiałem - znak droga wewnętrzna, to daję highway=service, a jeśli to jest jakiś wjazd na parking podziemny, to dodatkowo service=driveway.
To czy dobrze rozumiem, że każde highway=service należy doprecyzować dodając “service=”? Podobnie jak jest w przypadku “highway=track”, co walidator bez “tracktype=” zgłasza że czegoś brakuje - to jest każdemu “highway=track” można przypisać “tracktype=” z odpowiednią wartością. Czy tak samo jest w przypadku highway=service? Czy każdej takiej drodze można przypisać “service=”?
Patrząc na mapę gdziekolwiek, gdzie występuje highway=service można zauważyć że raz jest tak, a raz tak, a takie drogi nie różnią się funkcją.
mogę zgodzić się jedynie z tym, ze drogi typu serwisowego nie są przeważnie częścią tzw. głównej sieci drogowej.
tylko jeśli trzeba doprecyzować.
Każdej drodze można przypisać surface, access. smoothness itd.
highway=service + service=driveway + dalsze szczegółowe wartości m.in. surface=* itd. (para highway=service + service=driveway są wymagane do renderingu samo service=driveway bez tagu nadrzędnego highway=service nie będzie się wyświetlało na mapie)
to należy zastanowić się nad daniem tagu access np. dla osiedla gdzie jest stosowny znak ograniczający wjazd pojazdów (nie pieszych ani rowerów) będzie to np. vehicle=destination. Dostęp musi być rozważony jeśli potrzeba w zależności od oznakowania osobno dla pieszych, rowerów i samochodów.
powiązany jest z tagami z grupy access poniewaz może to być droga residental, service, track itd.
highway=service jest drogą o wyższej kategorii niż highway=service + service=driveway lecz niższej w stosunku do np. highway=residental.
Możecie mi napisać, jak tagujecie “maxspeed” na drogach?
Połowa dróg w Polsce ma komunikat “Discordant maxspeed and source:maxspeed, Discordant 90 and PL:rural”
Przeczytałem pomoc z wiki https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:maxspeed , oraz zerknąłem jak drogi tagowane są przez innych.
I wyszło, że teoria jedno, a praktyka drugie.
W JOSM dla Drogi Krajowej mam:
Również jestem ciekaw.
HGV to temat rzeka… Generalnie dla samochodów ciężarowych obowiązują trochę inne ograniczenia. https://www.dailymail.co.uk/news/article-2051302/Lorry-driver-wedges-13-ton-HGV-narrow-alley-blindly-following-satnav.html
Ciekawe że w przykładzie który podałeś jest wybór HGV poniżej 3,5t i powyżej 3,5t?. Czy to czasem się nie wyklucza? To że auto jest ciężarowe chyba wynika z funkcji jaką pełni według dokumentów. Raczej nie da się w poniedziałek mieć samochodu który w dokumentach ma dopuszczalna masę powyżej 3,5t i jest samochodem dostawczym a we wtorek nagle zapisy w dokumentach pojazdu są inne i mamy już zwykły samochód osobowy którym jedziemy do kościoła? Wygląda na to że skrót HGV odnosi się do bardzo wielu różnych typów pojazdów.