Pytania początkujących

Gdyby Władysław coś dodał w trakcie Twojej edycji i przed Twoim wysłaniem, to przy wysyłaniu miałbyś konflikt.
Działa to tak, że każdy obiekt ma swój numer wersji. Przy edycji wersja w lokalnych danych jest zwiększana o 1. Jeśli przy wysyłaniu wersja obiektu jest taka sama jak w bazie, to dostaniesz konflikt i wysłanie się nie powiedzie. Nie wiem na ile iD ma możliwości rozwiązywania konfliktów (JOSM ma).
Uważny czytelnik :wink: dostrzeże też, że powyższy system nie zgłosi konfliktu, jeśli obie osoby rysują całkiem nowe obiekty.

Moje pytanie o dublowaniu wzięło się stąd, że obiekty nad którymi pracowałem są teraz jakby zdublowane. Jak wejdę na mapę >> warstwy >> dane mapy, to obiekty są jedne na drugim. Poza tym, wcześniej były takie kółeczka z numerami nadane przez gminę, ale nadałem numery dla budynków, czy jak skasuje się numery dla budynków, ale zostawi się te budynki z tym, że bez numeracji, to dane nadane przez gminę powrócą na swoje miejsce? Bo tych numerów w kółkach nie usuwałem ale ich nie widać, po dodaniu zabudowań.

1o, Żadne skasowane dane nie powrócą cudownie na miejsce. Jeśli za bardzo narozrabiasz, ktoś bedzie musiał te dane ponownie zaimportować, lub cofnąć Twoje zmiany.

2o, W miejscu wskazanym w pierwszym Twoim poscie budynki, przynajmniej na pierwszy rzut oka w iD, nie nakładają się na siebie, raczej wygląda na to, że ktoś “poprawił” obrysy budynków przez dorysowanie brakujących kawałków jako nowe budynki (takie waskie kawałki wzdłuż ścian). Prawdopodobnie więc należałoby te kawałki usunąć i zamiast tego poprzesuwać w odpowiednie miejsca narozniki tego, co zostanie.

3o, przenoszenie adresów z punktów adresowych na obrysy budynków ma sens, ale nie ma sensu męczenie się z tym w iD. W JOSM można w minutę załatwić to dla całej wsi (w miastach trudniej, trzeba uważać na nadgorliwość poprzedników, często obiekty inne niz budynki mają przypisane adresy). Zostaw to sobie na później, kiedy już opanujesz podstawy rysowania i zechcesz przejść na JOSM. Albo daj znac, że obrysy są już cacy i prosisz kogos, żeby przeniósł adresy na obrysy budynków.

Tak właśnie wygląda źle przeprowadzony import z BDOTa.
Są tam dwie wersje budynków, stare i nowe, lekko nakładające się na siebie.
Zaimportować w takiej sytuacji należy wersję nowszą. Co w przypadku, gdy ta nowsza jest warstwą przysłanianą w praktyce jest niewykonalne.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Niepotrzebnie sugerowałem się pewną wiadomością od jednego użytkownika, że obiekty jak budynki muszą mieć pełne adresy. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem. Chciałem dobrze, a wyszło jak wyszło. Reasumując obiekty w okolicy zostały dodane przez innego użytkownika, a numeracja powróciła na swoje miejsca.

Przepraszam za źle przeprowadzony import z BDOTa.
Po południu usunę wszystkie swoje edycje na tym terenie gdyż trudno mi ocenić które są poprawne (nie mieszkam na tym terenie). Chyba, że ktoś to zrobi wcześniej, w sposób właściwy.

Ej, no trochę więcej optymizmu. :wink:
Nawet jeśli opatrznie zrozumiałeś wiadomość o adresach to dzięki temu nawiązałeś kontakt ze Społecznością i stałeś się tym samym forumowiczem.

Na razie zostały dodane tylko budynki ale to przecież nie wszystko.
Możesz spokojnie przyjrzeć się innym obiektom w Twojej okolicy - np. według Geoportalu obok skrzyżowania dróg w centrum wsi jest (był?) cmentarz. Czy dalej jest używany? Czy przystanek autobusowy naprzeciwko adresu 16A faktycznie tam jest ? Jest wiata, ławka, może kosz na śmieci ?
To wszystko można zmapować… :slight_smile:
A w najbliższej okolicy brakuje np. pikietażu na nowym odcinku S11.

Czy ktoś kiedyś ustawiał relację dla objazdu na czas remontu drogi?
Zastanawiam się jaka to mogła by być kombinacja tagów?
type=route + route=detour + state=temporary ? :confused:

Pewnie gdzieś tam jest sklep, otwarty w jakichs godzinach…

Zainstalowałem JOSM i na podkładzie Geoportal2 zrobiłem to coś
https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.07358/17.49490&layers=D
Może być, czy jakieś uwagi?

Jest ok, możesz teraz zacząć uszczegóławiać, dodaj budynki, popraw drogi (trochę poprawiłem).
Jeżeli zmieniasz dane w bazie wg swojej wiedzy, możesz pododawać informacje, które wprost z geoportalu nie wynikają (np. uzupełnić tag surface na drogach).

Jak tagować “strefę ruchu”? Czy to po prostu highway=service?

A jak tagować drogę wewnętrzną, która jest jednocześnie strefą zamieszkania? highway=service, czy highway=living_street?

Jeżeli jest oznaczona znakiem D-40 to oczywiście highway=living_street.
Strefa ruchu (D-52) nie ma szczególnego oznaczenia. Jeżeli droga oznaczona tym symbolem prowadzi do jednego lub dwóch budynków można ją oznaczyć jako highway=service, jeżeli obsługuje więcej budynków to już raczej highway=residential (zastosowanie poszczególnych tagów jest tutaj zależne bardziej od wiedzy mapującego niż zasad ogólnych). Często mamy przypadki dróg osiedlowych oznaczonych jako “strefa ruchu” które są na tyle wąskie, że ledwo przeciśnie się przez nie dostawczak, a obsługują wiele budynków. Ale są i drogi na tyle szerokie, że odbywa się na nich ruch dwukierunkowy również oznaczone “strefa ruchu”.
Samo pojęcie “strefa ruchu” jest bardziej związane z tagiem access=, bo obowiązuje ona najczęściej na terenach prywatnych, bądź właśnie spółdzielczych, gdzie mogą obowiązywać dodatkowe obwarowania dostępności. Należy ostrożnie stosować kombinację access=private, ponieważ jej postawienie na odcinku drogi wyłączy daną drogę z routingu (nawigacje będą ją omijać nawet w przypadku gdy będzie to jedyny dostęp do punktu docelowego).

Mam pytanie do “Władysław Komorek”.
Usunąłeś całkowicie swoje edycje w miejscowości Radliniec w wlkp? Pytam, bo na mapie w warstwach są jakieś pozostałości dla numerów 1 i 2.
Niby nic nie ma ale na zbliżeniu widać, że coś jest. Nie da się tego kliknąć.
Zastanawia mnie, czy to kiedyś zniknie, czy trzeba gdzieś zgłosić?

Spokojnie – zniknie samo.
Tzw. kafelki (czyli fragmenty mapy) odświeżane są w różnych odstępach czasu.
Jeśli obiekty (budynki) zostały usunięte wkrótce przestaną się też renderować (pojawiać na mapie).

Też tak myślałem, ale pewności nie miałem. Lepiej zapytać dla jasności, jak czekać w nieskończoność nie wiadomo na co.

Jak prawidłowo zaznaczyć atrybucję dla kafelków w przypadku wygenerowania fragmentu mapki w formacie jpeg z użyciem funkcji “udostępnianie”? Oprócz "© autorzy OpenStreetMap” dla samych danych wpisać “kafelki na licencji CC BY-SA” ? Tak będzie OK?

Czym się różni
highway=service
od
highway=service & service=driveway
?

service=driveway jest doprecyzowaniem, że chodzi od dojazd do posesji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Driveway

Mapa/nawigacja może traktować driveway jako drogę niższej kategorii niż samo service lub w ogóle nie uwzględniać tej różnicy.
Styl domyślny osm.org rysuje je nieco cieńsze.
W Polsce da się zauważyć, że service=driveway jest zbyt rzadko stosowany - wiele typowych podjazdów pod dom nie ma tego tagu.