Pytania początkujących

Spróbuj wyszukiwać raczej tak jak lecą dzielnice w relacji Warszawa tylko że na poziomie admin_level=9.

Jeśli wpiszesz zatem np. Praga-Południe (podmieniając odpowiednio wartość geocodeArea:Praga-Południe dla innych dzielnic z ww. relacji) dostaniesz 19 wyników.

dziękuje za pomoc i za gotowe query. Jak pobieram dane z API, dzielnica Praga-Północ to jest tylko 8 bibliotek a na stronie oficjalne jest wypisane 11 http://bppn.waw.pl/page/63,biblioteki.html , no i brakuje trochę danych.
Będe robił taki projekt open source aby ludzie mogli tworzyć listy książek dla danej dzielnicy, biblioteki które chcą aby zostały zakupione. To myślę, że odrazu wpiszę brakujące dane do OSM. Bo później i tak chciałbym korzystać z mapki OSM z bibliotekami. Myślę, że pozwolę sobie założyć na to oddzielny temat.
Co sądzicie?

Możemy tylko przyklasnąć. I podać wszystkie dzielnice Warszaway dokładnie tak, jak sa wpisane w OSM, gdybyś miał wątpliwości.

Urządzenie: GARMIN nuvi 1490

Z (http://garmin.osmapa.pl/sciagnij-mape/) pobrałem i uruchomiłem OSMapa-LIGHT (Instalator dla BaseCamp, 271 MB). Przez Garmin BaseCamp 4.7.0 zainstalowałem tę mapę na karcie pamięci SDHC 8GB. Wchodzę (Ustawienia → Mapa → Informacje) i widzę dwie mapy. Jedną fabryczną (CN Europe NT 2011.20 [1] ALL) i jedną na karcie pamięci (OSMapaPL-LIGHT [1] (66011001), OSMapaPL-LIGHT 6601100). Po ich lewej stronie mogę zaznaczyć lub odznaczyć zielonego ptaszka. Jeśli zaznaczona będzie tylko OSMapaPL-LIGHT i będę chciał rozpocząć podróż (Dokąd? → Adres), to zobaczę komunikat “Brak dostępnych map”. W pozostałych przypadkach (obie zaznaczone ALBO tylko fabryczna zaznaczona) jest OK.

Pytanie: Czy mapa fabryczna musi być włączona?

Boję się, że jeśli obie będą włączone, to będą ze sobą kolidować. Poza tym zależy mi na aktualnej mapie (z 2 października 2018), a nie starej (z 2011 r.) czy jakimś ich połączeniu. Podejrzewam, że mapa fabryczna musi być włączona, bo działa jak podkładka (a wszelkie inne dogrywane mapy to “nakładki” na nią). Ale z drugiej strony, dlaczego miałoby tak być, skoro w komputerze nie mam żadnej mapy fabrycznej, a jednak OSMapaPL-LIGHT wyświetla obszar, drogi i nazwy ulic…

Witam jako świeżak. W mojej okolicy, na podkładzie Binga postanowiłem nanieść kilka budynków, tylko że stosując się do zasady, że każdy budynek ma mieć “nazwa miejscowości”, “nazwa ulicy”, “numer porządkowy” to wychodzi mi bajzel, bo te budynki są jakby dostawiane jedne do drugich, a inne stoją osobno… i jest to czasami jedna posiadłość, ale z kilkoma budynkami, a czasami dzielona na dwie części i są dwa osobne numeracje budynków. Z czego nie każdy budynek jest pomieszczeniem mieszkalnym, tylko gospodarczym, jak np. chlew (jak to na wsi). Dając każdemu budynkowi numer, to wychodzi mi, że posiadłość jest naminowana tymi samymi numerami, bo każdy kwadracik to numer. Postanowiłem, że zostawię jeden numer w jednym kwadraciku, a resztę zostawię bez numerów… no i dostałem, wiadomości od https://www.openstreetmap.org/user/abakus_uploader o treści “Cześć!
Otrzymujesz ten komentarz, ponieważ dodałeś lub zmodyfikowałeś adres, który jest niepełny lub błędny.
Adres powinien zawierać minimum trzy znaczniki: addr:city=[nazwa_miejscowosci] + addr:street=[nazwa_ulicy] + addr:housenumber=[numer_porządkowy].
Wyjątkiem są miejscowości bez nazwanych ulic - wtedy stosujemy znaczniki: addr:place=[nazwa_miejscowosci] + addr:housenumber=[numer_porządkowy].
Bez poprawnego oznaczenia adresów, nie będą one brane pod uwagę przez wyszukiwarki, dlatego warto je dostosować do ww. schematu (w zależności od sytuacji).”

Zmiany robiłem tutaj: https://www.openstreetmap.org/#map=18/52.04555/17.47416

Jakby ktoś mnie nakierował co robię nie tak, lub jak to ugryźć aby było dobrze, to proszę o odpowiedź.

A możesz wyjaśnić proszę skąd wziąłeś zasadę że każdy budynek ma mieć “nazwa miejscowości”, “nazwa ulicy”, “numer porządkowy” ?
Formalnie numer adresowy przyporządkowany jest do jednego konkretnego budynku a nie do grupy budynków czy posesji.
Zasady poprawnej adresacji masz opisane tutaj.
Jeśli jakiś numer jest nieprawidłowo przypisany możesz to oczywiście zmienić w OSM ale warto to również zgłosić poprzez portal Systemu Informacji Przestrzennej dla danej gminy ponieważ numery adresowe są co jakiś czas z tej bazy danych importowane. Jeśli zatem nie zostaną również w niej poprawione to najprawdopodobniej za jakiś czas zostaną w OSM nadpisane.
Dla Twojej okolicy będzie to http://nowemiastonadwarta.e-mapa.net/ – wybierasz wtedy znak wykrzyknika „zgłoś problem” i dalej „błąd w numeracji adresowej”.
Nie ma też konieczności dodawania do każdego budynku tagu związanego z miejscowością jako że granica miejscowości zaznaczona jest relacją.
Możesz oczywiście rysować budynki według podkładu Bing lub możesz na forum poprosić kogoś o zaimportowanie budynków w swojej okolicy z już istniejących baz danych np. Geoportal.
Ty wtedy będziesz mógł ograniczyć się do weryfikacji w terenie czy dany budynek faktycznie tam stoi i dodania szczegółowego opisu – np. dla stodoły building=barn.
Opisy budynków znajdziesz na Wiki.

To nie ja sobie to wymyśliłem, tylko taką dostałem wiadomość od “abakus_uploader”. Treść wiadomości "…Adres powinien zawierać minimum trzy znaczniki: addr:city=[nazwa_miejscowosci] + addr:street=[nazwa_ulicy] + addr:housenumber=[numer_porządkowy]. Widzę, że ktoś już naniósł te budynki. Ciekawe czy do niego też będą uwagi, że numery się dublują.

Nie musisz numerować budynków gospodarczych. Abakus_uploader informuje o poprawnym formacie adresu, nie nalezy z tego wyciągać wniosku, że KAŻDY budynek musi mieć adres. W terenie też przecież nie kazdy budynek ma osobny adres. Zasadniczo na wsi adresy są przypisane do budynków mieszkalnych.

Dodatkowo, do odrysowywania budynków lepiej używać podkładu z geoportalu, nie Binga.

Komunikat dotyczy adresu (niepełnego,błędnego), a nie budynku bez adresu.

Dzięki za odpowiedzi. Czyli jednak mogę rysować budynki, bez podawania numerów. Bo już myślałem, że miałem źle zrobione i poprawiłem, a później znowu poprawiłem to co wcześniej poprawiłem i się zrobiło zamieszanie. Teraz widzę, że Władysław Komorek dokończył to co ja tam majstrowałem. Teraz pytanie. Czy nasze prace jakoś się dublują, czy On pracował na tym co ja robiłem? Bo jeżeli ja coś tam namieszałem to lepiej niech to ktoś skasuje. No chyba, że ja to mogę cofnąć, ale jakoś nie doczytałem, że mogę.

Gdyby Władysław coś dodał w trakcie Twojej edycji i przed Twoim wysłaniem, to przy wysyłaniu miałbyś konflikt.
Działa to tak, że każdy obiekt ma swój numer wersji. Przy edycji wersja w lokalnych danych jest zwiększana o 1. Jeśli przy wysyłaniu wersja obiektu jest taka sama jak w bazie, to dostaniesz konflikt i wysłanie się nie powiedzie. Nie wiem na ile iD ma możliwości rozwiązywania konfliktów (JOSM ma).
Uważny czytelnik :wink: dostrzeże też, że powyższy system nie zgłosi konfliktu, jeśli obie osoby rysują całkiem nowe obiekty.

Moje pytanie o dublowaniu wzięło się stąd, że obiekty nad którymi pracowałem są teraz jakby zdublowane. Jak wejdę na mapę >> warstwy >> dane mapy, to obiekty są jedne na drugim. Poza tym, wcześniej były takie kółeczka z numerami nadane przez gminę, ale nadałem numery dla budynków, czy jak skasuje się numery dla budynków, ale zostawi się te budynki z tym, że bez numeracji, to dane nadane przez gminę powrócą na swoje miejsce? Bo tych numerów w kółkach nie usuwałem ale ich nie widać, po dodaniu zabudowań.

1o, Żadne skasowane dane nie powrócą cudownie na miejsce. Jeśli za bardzo narozrabiasz, ktoś bedzie musiał te dane ponownie zaimportować, lub cofnąć Twoje zmiany.

2o, W miejscu wskazanym w pierwszym Twoim poscie budynki, przynajmniej na pierwszy rzut oka w iD, nie nakładają się na siebie, raczej wygląda na to, że ktoś “poprawił” obrysy budynków przez dorysowanie brakujących kawałków jako nowe budynki (takie waskie kawałki wzdłuż ścian). Prawdopodobnie więc należałoby te kawałki usunąć i zamiast tego poprzesuwać w odpowiednie miejsca narozniki tego, co zostanie.

3o, przenoszenie adresów z punktów adresowych na obrysy budynków ma sens, ale nie ma sensu męczenie się z tym w iD. W JOSM można w minutę załatwić to dla całej wsi (w miastach trudniej, trzeba uważać na nadgorliwość poprzedników, często obiekty inne niz budynki mają przypisane adresy). Zostaw to sobie na później, kiedy już opanujesz podstawy rysowania i zechcesz przejść na JOSM. Albo daj znac, że obrysy są już cacy i prosisz kogos, żeby przeniósł adresy na obrysy budynków.

Tak właśnie wygląda źle przeprowadzony import z BDOTa.
Są tam dwie wersje budynków, stare i nowe, lekko nakładające się na siebie.
Zaimportować w takiej sytuacji należy wersję nowszą. Co w przypadku, gdy ta nowsza jest warstwą przysłanianą w praktyce jest niewykonalne.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Niepotrzebnie sugerowałem się pewną wiadomością od jednego użytkownika, że obiekty jak budynki muszą mieć pełne adresy. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem. Chciałem dobrze, a wyszło jak wyszło. Reasumując obiekty w okolicy zostały dodane przez innego użytkownika, a numeracja powróciła na swoje miejsca.

Przepraszam za źle przeprowadzony import z BDOTa.
Po południu usunę wszystkie swoje edycje na tym terenie gdyż trudno mi ocenić które są poprawne (nie mieszkam na tym terenie). Chyba, że ktoś to zrobi wcześniej, w sposób właściwy.

Ej, no trochę więcej optymizmu. :wink:
Nawet jeśli opatrznie zrozumiałeś wiadomość o adresach to dzięki temu nawiązałeś kontakt ze Społecznością i stałeś się tym samym forumowiczem.

Na razie zostały dodane tylko budynki ale to przecież nie wszystko.
Możesz spokojnie przyjrzeć się innym obiektom w Twojej okolicy - np. według Geoportalu obok skrzyżowania dróg w centrum wsi jest (był?) cmentarz. Czy dalej jest używany? Czy przystanek autobusowy naprzeciwko adresu 16A faktycznie tam jest ? Jest wiata, ławka, może kosz na śmieci ?
To wszystko można zmapować… :slight_smile:
A w najbliższej okolicy brakuje np. pikietażu na nowym odcinku S11.

Czy ktoś kiedyś ustawiał relację dla objazdu na czas remontu drogi?
Zastanawiam się jaka to mogła by być kombinacja tagów?
type=route + route=detour + state=temporary ? :confused:

Pewnie gdzieś tam jest sklep, otwarty w jakichs godzinach…

Zainstalowałem JOSM i na podkładzie Geoportal2 zrobiłem to coś
https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.07358/17.49490&layers=D
Może być, czy jakieś uwagi?