JOSM - różne sprawy, porady

Dodaj sobie presety?

hmmm, sorry, ale może nie umiem. W takim razie jak stworzyć preset który mi od razu 1 klikiem np. oznaczy linię jako track=g1,gravel?

Dwa kliknięcia:
https://github.com/maripo/JOSM_easypresets

https://josm.openstreetmap.de/ticket/17130 - chyba pierwsze sprawdzanie poprawności tagowania area:highway

Dopiero co dodane (w kilka godzin po zaproponowaniu), pojawi się w najbliższej wersji.

@WiktorN (lub ktoś inny zorientowany w temacie): Czy mógłbyś powiedzieć w jaki sposób działa JOSM jako projekt, w sensie jaka jest struktura personalna, kto czymś zrządza, kto decyduje o akceptacji kodu, w jaki sposób to się odbywa, w jaki sposób są wyznaczane osoby odpowiedzialne za różne rzeczy w projekcie itp.?

@kocio:
temat pewnie na dłuższą rozmowę przy piwie, ale tak w skrócie:

  • Dirk Stoecker jest “maintanerem” projektu, zwykle się nie wtrąca, ale jak jest czasem jakaś sprawa bardziej kontrowersyjna - to się udziela. Przy czym jest tak, że nie kojarzę, by ktoś coś zacommitował wbrew temu co powiedział Dirk, więc nie widziałem wojen na commity
  • Vincent (don-vip) ogarnia mnóstwo bieżących tematów - comiesięczne release’y, wstępna selekcja błędów, dba o jakość, poprawia błędy regresji w pluginach itp., a oprócz tego implementuje sporo rzeczy związanych z tym, by JOSM był bardziej przyjazny użytkownikowi
    i powiedziałbym - że jest cała reszta, których aktywność jest różna w różnym okresie.

Procesu code-review w tej chwili nie ma (chociaż większość z developerów opowiada się za tym, by była taka możliwa), więc generalnie, każdy kto ma commit bit’a, może zrobić co chce (w kodzie). Dirk i Vincent zarządzają serwerem i całą maszynerią, która wspiera działanie JOSM, a nie jest bezpośrednio związana z aplikacją. Decyzje o przyznaniu commit bit’a chyba w sumie podejmuje Vincenta przy akceptacji Dirka. Odpowiedzialność za części kodu - tu jest trochę wolna amerykanka - generalnie, jeżeli ktoś dużo grzebał przy którejś funkcjonalności, to błędy z nią związane będą trafiały do niego. Więc np. do mnie trafiają błędy związane z wyświetlaniem podkładów, bo sporo w tych okolicach zmieniałem, choć nadal są fragmenty kodu, których za cholerę nie rozumiem :slight_smile:

Jak byliśmy na spotkaniu w październiku, to pojawiło się parę nowych tematów do zrobienia i tam w sumie na bieżąco dzieliliśmy się tym, kto co zrobi. Niestety, bardzo nam brakowało na tym spotkaniu Dirka.

Trudno mi to nazwać wzorowym projektem, natomiast co ciekawe, to w historii projektu była chyba już 2 czy 3 razy “zmiana warty” (głównego maintanera) i jak widać projekt przeżył i idzie dalej.

To możemy się umówić jeśli masz czas i ochotę, ale zasadniczo już sobie to wyobrażam, dzięki!

A może ktoś wie jak to wygląda w iD (nie mogę znaleźć osobnego wątku o nim)?

Microsoft JOSM Streetside plugin: https://github.com/Microsoft/MicrosoftStreetsidePlugin/wiki/User-Guide

Czy ktoś ma doświadczenie z działaniem JOSM po przejściu na inną wersję i wariant systemu operacyjnego ?
Konkretnie przeszedłem z Ubuntu 14.04 na Lubuntu 16.04 (wszystko było OK).
Potem zaktualizowałem Lubuntu 16.04 do 18.04 i okazało się że JOSM przy próbie załadowania podkładu (np. Geoportal) praktycznie zawiesza system, po czym po ok 2-3 minutach go odwiesza i można pracować dalej…

Nie masz ustawionego zbyt dużego cache’a dla WMS/WMTS?

“Błąd HTTP 200 podczas pobierania kafelków”
Taki komunika otrzymuję w JOSM dla tego WMS:
http://geoportal.powiat.bielsko.pl/ggp
Jak to poprawić?

Witam,

od wczoraj przy otwieraniu podkładu “Geoportal 2 - Ortofotomapa (zdjęcia lotnicze)” JOSM rzuca błędami. Poniżej co znalazłem w raporcie stanu:

Identification: JOSM/1.5 (14620 pl) Windows 8.1 64-Bit
OS Build number: Windows 8.1 Pro (9600)
Memory Usage: 261 MB / 989 MB (61 MB allocated, but free)
Java version: 1.8.0_201-b09, Oracle Corporation, Java HotSpot™ Client VM
Screen: \Display0 1920x1080
Maximum Screen Size: 1920x1080
Dataset consistency test: No problems found

Plugins:

  • buildings_tools (34867)

Last errors/warnings:

  • W: javax.net.ssl.SSLHandshakeException: sun.security.validator.ValidatorException: PKIX path building failed: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target. Przyczyna: sun.security.validator.ValidatorException: PKIX path building failed: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target. Przyczyna: sun.security.provider.certpath.SunCertPathBuilderException: unable to find valid certification path to requested target

Na drugim komputerze - tak samo. Co to może być? Nie może znaleźć jakichś certyfikatów? Na pewno nigdzie nie “grzebałem” żeby zepsuć…

U mnie też nie działa.

Ale WMTS już jest okej. (Wskazówka: w ustawieniach JOSM-a warto zmienić odwzorowanie kartograficzne na PUWG 1992, wtedy JOSM nie będzie zamulał z powodu reprojekcji do Merkatora).

Ogólnie serwer OSM przez ostatni weekend miał zawiechy, więc to może być jedna z przyczyn.

Geoportal nie leży na serwerach OSM. Mówiąc delikatnie - mijasz się z prawdą tak jak się tylko da. :wink:

https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wmts
https://www.geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wms

Ale ja pisałem o OSM, że ma zawiechy, a nie o Geoportalu. :slight_smile:
To, że OSM i Geoportal są na różnych serwerach to chyba oczywista oczywistość.

Dziwna sprawa: pod Windows 7 zainstalowałem ostatnią, najnowszą wersję JOSM-a (14824) z instalki .exe i nie rysuje mi linii. Owszem, stawia węzły na podkładzie i ciągnie czerwoną krechę od węzła, ale nie mogę ich połączyć widocznymi liniami (nawet zaznaczając węzły trzymając wciśnięty klawisz Control i wybierając opcję “Połącz węzły” w menu Narzędzia). WTF?

Sprawdź czy nie masz jakiegoś filtra włączonego.

Nie wiem nic o żadnych filtrach. Pojęcia nie mam co włączyć/wyłączyć, żeby zaczęło działać normalnie. Zeby nie być gołosłownym - oto efekt zapisany na filmiku w animowanym GIF-ie [link]

Już wiem, co było nie tak: w oknach stylów rysowania zaznaczony był również styl “Mapnik (true)” przez co nie pokazywało w ogóle linii rysowania od punktu węzła. Wyłączyłem go i już widać linie podczas rysowania.