Propozycja: Reforma tagowania dróg w Polsce

Jak to nie? A informacja o tym, czy można holować pojazdy… :roll_eyes:

A na poważnie: otóż to. Znaczniki motorway/trunk można potencjalnie wykorzystać na zapisanie dodatkowej informacji (do tego zresztą są przeznaczone), a zamiast tego marnuje się je na klasyfikację urzędową.

Fajnie by było, ale w praktyce jest grupa osób “za”, argumentująca w kółko w sposób taki jak ja czy Ty, i jest też grupa osób “przeciw”, która powołuje się w kółko na holowanie, szerokość pasa ruchu i odległości międzywęzłowe.
Jest chyba nawet grupa osób początkowo niezdecydowanych, którą udało się przekonać do bycia “za” albo przynajmniej “nie przeciw”.

Ale generalnie nie ma to i tak znaczenia bo nie istnieje nawet żaden mechanizm wprowadzenia ewentualnej zmiany w życie.

Istnieje. Należy NAJPIERW “zalegalizować” highway:class:xx na poziomie całego OSM. Kiedy będzie specjalny schemat na oficjalną klasyfikację dróg, nie będzie powodu, żeby to upychać w highway.

Otóż to! Chciałem niedawno poustawiać highway:class:pl w Rzeszowie, bo uzyskałem takie dane od zarządu dróg. Jakże się zdziwiłem, że takiego tagu nie ma.

Ostatnie zmiany klas dróg niekoniecznie zadowalają użytkowników mapy, patrząc po uwagach.

https://www.openstreetmap.org/note/1626601
https://www.openstreetmap.org/note/1626987
https://www.openstreetmap.org/note/1626989

Ja tam widzę ponad 10 tysięcy wystąpień

Aczkolwiek warto by go opisać - z http://taginfo.openstreetmap.pl/keys/highway%3Aclass%3Apl#wiki wynika iż tego na razie brak.

To może być jeden użytkownik, ale mocno aktywny. Wydaje mi się to prawdopodobne biorąc pod uwagę poziom złośliwości.

Ale na wiki opisany nie jest…

To w takim razie ponowię swoje pytanie, bo niestety dalej nie wiem.
W jaki sposób “zalegalizować” highway:class:xx oraz highway:category:xx?

Na razie jest opisany w mojej propozycji (na samym dole)
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Szalona_entropia/Sandbox/Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce_(propozycja_zmian)

Jeśli komuś się nie podoba, że główna droga przelotowa przez 750-tysięczną aglomerację jest otagowana jako primary, to znaczy że nie rozumie, że klasyfikacja dróg w OSM to nie to samo co klasyfikacja urzędowa.

highway:class:pl https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:highway:class:pl

highway:category:pl https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:highway:category:pl

Wydaje mi się (bo nigdy tego nie robiłem), że nalezy przygotoać propozycje na wiki po angielsku, z uzasadnieniem (i tu argumentacja o zakończeniu przepychanek między “dopasować tagowanie do oficjalnej klasyfikacji” a “uzależnić tagowanie od ważności i rzeczywistej jakości drogi” powinno być dobre), wrzucić info z linkiem na listę tagging, ewentualnie poprawić po dyskusji i zrobić głosowanie na wiki. Chętnie wspomoge ten proces.

Istotna jest wiki angielska, by każdy mógł zrozumieć, co to za tagi i dyskusja na tagging, dzięki czemu tag się “przedstawi”.
Głosowanie jest opcjonalne, a czasem bywa szkodliwe. Najważniejsze, by tagi używać i by ich przybywało.

Zalecane jest stworzenie propozycji. ale nie koniecznie, jeśli tag jest regionalny.
Mamy na Wiki setki tagów, nie przedyskutowanych, które są stosowane tylko w danym kraju a ich użycie jest poniżej 100.
Niepisana zasada na Wiki jest, że można tworzyć własne tagi a ich użyteczność ocenienia się, kiedy mają ponad tysiąc zastosowań.
Stosowanie ich, też zależy od danej grupy osób tworzących mapy.
Dlatego nie należy obawiać się tworzenie nowych tagów. Najwyżej “umrą śmiercią naturalną”.
W przyszłości zawsze będzie można zmienić je na inną nazwę w razie potrzeby.
Na przykład, Abakus może tworzyć własne tagi na potrzeby strażaków w Polsce, na przykład drogi przejezdne tylko dla Straży Pożarnej, w miejscach, z zasady, niedostępnych.
Oczywiście można przetłumaczyć na inne języki, jeśli mają także zastosowanie w innych krajach.

W przypadku tak gorących dyskusji, jak temat tagowania dróg w Polsce.
Zamiast toczyć wojny edycyjne, twórzcie własne tagi. Usunąć je też nie jest trudno, jeśli nie ma linkowań.
Taginfo dopiero pokaże czy warto je rozwijać a po jakimś czasie można przegłosować ich dalszą użyteczność.

A czy jest po prostu możliwość ustawienia wszystkich dwupasmowych ekspresówek jako autostrad? Czy tylko ten tag?

Dzień dobry. To znowu ja. Chciałbym ponownie otworzyć dyskusję. Być może przez rok dyskutanci zdążyli już sobie sprawę przemyśleć?

Dla przypomnienia - propozycja zmian: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Szalona_entropia/Sandbox/Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce_(propozycja_zmian)

Na początek może coś lekkiego.
Popełniłem ostatnio zmiany tagowania głównych ulic w Szczecinie, które zostały wycofane jako “nieprzedyskutowane”
https://www.openstreetmap.org/changeset/86371840#map=12/53.4293/14.6163

Podjąłem próbę dyskusji z tym użytkownikiem, ale nie uzyskałem odpowiedzi, więc może podejmę taką próbę tutaj?

Druga sprawa.
Użytkownik szydzio twierdzi np. tutaj
https://www.openstreetmap.org/changeset/86392363
że “brak jest ogólnej zgody”

Moje pytanie brzmi - jaka jest definicja “ogólnej zgody” i skąd mamy wiedzieć, czy taka ogólna zgoda jest, czy jej nie ma? Czy było jakieś głosowanie w tej sprawie? Czy może wystarczy że jedna czy dwie osoby się nie zgadzają, i to automatycznie przekreśla możliwość “ogólnej zgody”?

W przypadku Szczecina po prostu nie przedyskutowałeś zmiany z nikim z forum ani lokalnym, a z komentarza to zmian niewiele wynika, stąd wycofanie zmiany. Dobrze jest by z dużymi zmianami być ostrożniejszym, bo 100 takich zmian przejdzie, a 101 pójdzie do wycofania (chociaż pewnie każdy użytkownik mógłby uderzyć się w piersi w tej sprawie). Samego diverpl nie było od 4 dni na osm, więc podejrzewam, że po prostu nie miał okazji ci odpisać.
W przypadku zmiany trunk na motorway problem jest większy, bo ogólnej zgody do zmiany tagowania nie ma i pewnie nie będzie. Jednak to nie usprawiedliwia przeprowadzania zmian tylnymi drzwiami. Można w tej kwestii zrobić wiele. Można spróbować przeprowadzić dyskusję raz jeszcze, może przez te 2 lata liczba zwolenników zmian wzrosła i teraz się uda? Widać, że wiele osób jest za zmianami, ale nie rewolucją, może lepiej przeprowadzić “półreformę”? Być może lepiej najpierw zadbać, że każda ważna droga miała tag highway:class:pl? Możliwości są.

highway:class:pl jako pierwszy krok wygląda sensownie - ten kawałek nie jest kontrowersyjny a jest to pierwszy krok do odklejenia highway=trunk od “to droga ekspresowa”

IMHO takie podejście do tagowania highway=trunk jest błędne, highway=trunk to nie “droga dwujezdniowa” czy “droga ekspresowa” czy “droga spełniająca następujące wymagania techniczne”, to “droga o najwyższym znaczeniu w siatce dróg, nie będąca autostradą”.

Czyli np droga Warszawa-Kraków to highway=trunk niezależnie od jej stanu technicznego. highway=trunk może być nawet błotnisty i nieutwardzony (w Polsce to się nie zdarza) albo jednojezdniowy, z jednym pasem w każdym kierunku (droga 7 Kraków-Warszawa miejscami taka jest).


Na razie utworzyłem https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:highway:class:pl by była też dokumentacja po angielsku. Fajnie by było dodać (do wersji polskiej lub angielskiej) jak rozpoznać róznice pomiędzy klasami drogi. To wszystko importujemy z oficjalnych źródeł typu informacje o przetargach? Czy jest jakaś metoda by to w terenie rozpoznać? Czy też z róznych źródeł trzeba by te wszystkie parametry zmierzyć?

Na oko to może być ciężko :wink:
Najpewniejsze źródło to chyba GDKKiA, dla przykładu oddział Białystok: DROGI KRAJOWE W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM 2017 (zarządzane przez GDDKiA Oddział Białystok)

Wiem, dlatego nie mam do nikogo pretensji, że te zmiany wycofał. Nie upieram się, że mam rację. Chciałbym teraz to przedyskutować.

Póki co jestem poziom niżej (trunków na motorway jeszcze nie zmieniałem :P)
Więc na początek może przedyskutujmy trunk?

Do każdej drogi ekspresowej/autostrady/trunk którą edytuję, dodaję tagi class i category.

To właśnie próbuję zrobić :slight_smile:

I tu właśnie jest pole do dyskusji. O ile wymagania dla motorway są jasne, o tyle w przypadku trunk jest pewna dowolność, i każdy kraj może w nieco odmienny sposób stosować ten tag.

Masz rację, że highway=trunk może być nawet błotnisty i nieutwardzony, ale takie sytuacje to raczej przy mapowaniu krajów o słabo rozwiniętej infrastrukturze drogowej, np. gdzieś w środku Afryki.

Ja byłbym za tym, aby nasze mapowanie było spójne z mapowaniem u naszych sąsiadów z Europy Środkowej (Czechy, Słowacja, Niemcy, Węgry, Austria). W tych państwach trunk stosuje się dla odcinków dróg o podwyższonym standardzie, niespełniających jednocześnie wymagań dla autostrad. I to samo proponuję dla Polski.

Dzięki. Może niedługo się wezmę za edytowanie wiki i uzupełnię te informacje.

Jeśli chodzi o klasy dróg krajowych, to źródło jest tutaj: https://www.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/z/zarzadzenia-generalnego-dyrektor_36266/zarzadzenie%207%20zalacznik.pdf

Odnośnie klas i kategorii dróg.
Proszę o zapoznanie się z moją twórczością tutaj https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Szalona_entropia/Sandbox/Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce_(propozycja_zmian)#Klasyfikacja_urz.C4.99dowa_dr.C3.B3g
i skomentowanie, czy to jest OK, czy nie. Ewentualnie, co by tam można dodać. W szczególności, czy numerki dróg dla poszczególnych kategorii są prawidłowe (próbowałem to skorelować z poziomami administracyjnymi).

Ja jestem za zmianami, tylko żeby to nie wyglądało zbyt komicznie, np. https://www.openstreetmap.org/#map=14/50.2333/19.1119
od węzła Mysłowice do Janowa jako trunk, bo dwujezdniowa i bezkolizyjna, a na końcu tertiary.