Jeśli Twoje przerabianie uwag polega na ich zamykaniu “bo w oczy kole” to ja dziękuję za taką współpracę.
Przykład: https://www.openstreetmap.org/note/75428
Przepraszam, nie chciałem psuć - ale widzę że powiadamianie zadziałało i niechciana zmiana została wycofana.
Jednak moim zdaniem nie ma za bardzo sensu otwierać tego typu notatek. Mosty bez maxweight nożna spokojnie wykryć automatycznie. Jeśli to istotny brak - niech edytory same proponują by dodać tą informację.
Mostów bez maxweight mamy w Polsce tysiące.
Jeśli ktoś chce zerknąć na moją inną aktywność w uwagach - jest ona na https://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/notes (tak, robię czasem błędy).
HERE próbuje swoich sił tworząc XYZ Studio, coś na kształt Mapbox Studio uMap. Niby beta, ale… oj, biednie to wygląda
https://developer.here.com/blog/managing-and-visualizing-geospatial-data-here-xyz-now-in-beta
Ciekawostką jest to, że można użyć podkładu Tilezen opartego na OSM. O ironio
Na cycle.travel doszły nowe państwa w Skandynawii i Europie wschodniej - w tym Polska:
Zdaje się że w związku z uznaniem w OSM Krymu za należący do Rosji - a to wprost wynika z zasady obserwowalnej rzeczywistości - rozgorzała poważna dyskusja na temat granic administracyjnych i ich weryfikowalności. Proponowane są różne rozwiązania, jedno z nich to właśnie pozostanie przy obserwacji, ale pojawiła się też propozycja, żeby oznaczyć wszystkie roszczenia i mieć po prostu nakładające się obszary, odpowiednio otagowane.
Tu można poczytać więcej:
https://www.openstreetmap.org/user/Kilkenni/diary/46999
https://wiki.osmfoundation.org/w/images/d/d8/DisputedTerritoriesInformation.pdf
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2018-November/thread.html#81683
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2018-November/081723.html
Ciekawy zestaw narzędzi do postawienia Gmapo-podobnego serwera mapek na bazie OSM wraz z wyszukiwarką i trasowaniem, zwie się Atlasr i na razie jest w fazie alfa:
Niedawno został przyjęty nowy schemat dla instytucji dyplomatycznych (zresztą zaprojektowany przez ambasadora USA w Turkmenistanie ):
Konflikt wokół mapowania Krymu ma różne skutki - między innymi dyskusję wokół decyzji i trybu ich przyjmowania (oraz zmiany!) przez władze fundacji OSM, ale też powstaje solidny szkic w sprawie mapowania terytoriów spornych i nietypowych:
- http://www.weeklyosm.eu/archives/11120 (sekcja OpenStreetMap Foundation)
- https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Mapping_disputed_boundaries
http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes-country?c=Poland
Teraz narzędzie Pascala Neisa pokazuje także liczbę otwartych uwag. Oby ta liczba spadała, lub chociaż nie wzrastała
Jeśli ktoś chciałby dodawać dane swojej firmy (niedawno chyba ktoś pytał na forum), to polecam takie proste narzędzie:
https://osmybiz.osm.ch/#/19/52.23270/21.01136
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSMyBiz
albo takie:
OSMF opublikowało zestaw zasad dla zorganizowanych edycji grupowych:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Organised_Editing_Guidelines
Została odkryta masowa rejestracja członków fundacji (~100 kont) przed ostatnimi wyborami władz:
Została odkryta masowa rejestracja członków fundacji (~100 kont) przed ostatnimi wyborami władz:
Inaczej. Teraz powstał raport Membership Working Group, masowa rejestracja była odkryta od razu.
Liczy się to, że £1500 na konto wpłynęło, a głosować i tak nie mogli, bo się rąbneli - wzięli pierwszy dzień, w którym już było po terminie, za ostatni dzień terminu rejestracji.
Nowa inicjatywa - Open Camping Map:
https://camping.openstreetmap.de
http://blog.gegg.us/2019/01/announcing-open-camping-map/
Z braku lepszego wątku…
Z radością melduję, że w Trómieście (i Wrocławiu, jak raportuje ancymon na riot.im) są dostępne nowe zdjęcia Bing z lata 2018.
Miłego mapowania
Weekly doniosło parę tygodni temu o super geokoderze dla dziennikarzy.
A, sprawdzę. Wbiłem pięć adresów z Warszawy. W formie “Warszawa, ”
-
Dla większości było więcej niż jedno trafienie
-
Co do dwóch miał wątpliwości, i słusznie bo zlokalizował je na Śląsku. Np, “Warszawa, Rondo ONZ 1” znalazł w Gliwicach
-
Pozostałe trzy zlokalizował w Warszawie
-
Ale pokazał tylko dwa punkty
-
Żaden nie był nawet w okolicy właściwego miejsca. Na przykład zamiast Saskiej Kępy - granica Żoliborza
Ciekawy wpis o problemach z dryfem kontynentalnym i lokalnych systemach korekcji:
Na zbliżającym się SotM szykuje się duża dyskusja nad systemem tagowania (niestety nie będzie nagrywana):
https://2019.stateofthemap.org/sessions/PPTHFQ/
Różne głosy w tej sprawie: