In vervolg op bovenstaande:
Ik sympathiseer oprecht met de vraag naar zingeving, maar ik denk niet dat we die in deze tabellen moeten willen zoeken.
Zoals al een paar keer eerder geconstateerd in dit draadje
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=670744#p670744
: deze tabellen dienen NIET om data weg te laten (laat staan te verwijderen), maar om *alleen in geval van ontbrekende data * als noodgreep een redelijke gok (op basis van landspecifieke regels) te kunnen doen die hopelijk correct uitpakt.
Bij toepassing van default in een situatie zonder access-tag weet je immers niet of door de mapper daadwerkelijk is vastgesteld dat de feitelijke situatie inderdaad overeenkomt met de waarde in de default-tabel, of dat het gewoon onbekend is, en we alleen maar een beste gok doen met een goede kan sdat we ernaast zitten.
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=693502#p693502
En zo’n praktische default is dus echt iets anders dan de metafoor eerder in dit draadje met extra waarschuwingsborden bij een gelijkwaardige kruising: daar kan je als weggebruiker ter plekke- in tegenstelling tot een OSM gebruiker op afstand- normaal WEL constateren dat er geen voorrangsborden (RVV-B) zijn, waarmee de wettelijke default (rechts gaat voor) ook daadwerkelijk voor iedereen van kracht is. Die wettelijke default doet geen gok bij gebrek aan informatie, maar *bepaalt de feitelijke situatie *bij het constateren dat iets feitelijk niet aanwezig is.
Een waarschuwingsbord me *“let op, voorrang van rechts” * is inderdaad dubbelop en dan is terughoudendheid verstandig, ook omdat menselijke waarnemers in het verkeer informatie heel anders verwerken dan parsers van onze kaartdata (selectieve aandacht).
Maar een tag in de database die expliciet de access (of de voorrang) aangeeft is voor de kaartgebruiker op afstand niet wat waarschuwingsbord voor de automobilist is (een extraatje). De expliciete tag is voor de kaartgebruiker op afstand wat het zicht op de kruising is voor de automobilist: je primaire bron van informatie.
Het weglaten (of zelfs weghalen) van de access-tag is alsof iemand je het zicht op de kruising (en een eventueel aanwezig bord) ontneemt door aan jouw kant plots een grote kartonnen beeltenis van Jomanda te plaatsen als je aan komt rijden, met daarop de boodschap dat de kosmos je wel laat raden of er achter dat karton wel of geen voorrangsbord staat…
De access-tagging is een instrument om in OSM duidelijkheid te geven over de toegankelijkheid, weinig reden dus om mystieke elementen toe te voegen met “Jomanda-tagging” waar waarden worden weggelaten niet omdat ze per definitie uit een andere waarde (de highway) volgen, maar per default.
Zulke “Jomanda-tagging” zonder access-tags voor bepaalde highways geeft geen uitsluitsel, maar laat je steeds maar raden of bij weggelaten tags de default nou feitelijk wel of niet van toepassing is achter de blauwe jurk.
Als je wil gokken naar de access tijdens een wandel- of fietstocht, dan kan dat al decennialang prima met een topografische kaart (garantie voor veel ruzie met reisgenoten en landeigenaren ;-), daar hebben we geen OSM voor nodig.