Deze discussie kwam hier weer op :
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=727116#p727116
Het raakt aan meerdere fundamentele punten waarin ik toch wel graag stappen zou willen zetten, bijvoorbeeld met het gaan maken van een specifieke NL-versie van de wiki voor key:access in de hoop dat dat veel ruis en onduidelijkheid kan voorkomen. Maar dan hebben we denk ik nog wel een paar hobbels te gaan. Vandaar een aantal reacties op prikkelende vragen, verdeeld over een aantal posts ivm de lengte.
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=726230#p726230
Het is niet de “foot=yes” die voor verwarring zorgt, daarvoor hoef je alleen maar te beseffen dat iets ook onbekend kan zijn in plaats van “ja” of “nee”.
De verwarring zit in de veronderstelling dat “foot=yes” op een “highway=footway” dubbel-tagging zou zijn. Dat lijkt misschien op het eerste gezicht zo, maar bij inlezen blijkt dat dat helaas niet zo is. Uit highway=footway volgt weliswaar wel “foot=designated” (die tag is dubbelop), maar NIET foot=yes.
Dat heeft meerdere redenen, die elk op zich al reden geven om toch foot=yes te taggen als dat aan de orde is:
• In de definitie van highway=footway is (helaas!!) niet vereist dat het gaat om een voetpad dat is opengesteld voor “the general public”. Highway=footway kan met de huidige definitie ook met recht worden getagd op een voetpad met een G7 op bijvoorbeeld een afgesloten terrein van een vakantiepark of kazerne of bij of vluchtwegen bij tunnels. Het is niet mijn voorkeur, maar het gebeurt in de praktijk ook.
• En ook al zou de definitie worden aangescherpt tot paden die open zijn voor “the general public”, dan nog is foot=yes helaas niet dubbel, want ook dan zou het in plaats van “foot=yes” ook “foot=permissive” kunnen zijn.
Dat is weer een gevolg van de ongelukkige structuur van de access-key, waarbij meerdere vragen in een en dezelfde key zijn gepropt, oa:
(a) is deze way in algemene zin opengesteld voor een bepaalde vervoerswijze?
(b) zo ja: wat is de rechtsgrond voor die openstelling? (yes=openbaar; permissive=bij gedogen, geen garantie op openstelling en aanvullende voorwaarden icm art 461 WvS)
(c) is de toegang voor een bepaalde vervoerswijze impliciet aangegeven (bijvoorbeeld door gebrek aan een verbodsbord) of expliciet met een aanduiding specifiek voor die vervoerswijze (designated)
• En zelfs als de access-key netjes uiteen zou worden gerafeld in de verschillende keys die het zouden moeten zijn, dan is er nog de vraag of er aan die toegang conditional-restrictions zijn
Het taggen van foot=yes op footway is dus niet dubbel en geeft geen verwarring, maar geef juist de volgende informatie :
-
Het pad is open voor het algemene publiek van voetgangers
-
De weg is Openbaar toegankelijk ipv bij gedogen: waarborg voor toegankelijkheid; geen aanvullende voorwaarden die zorgen voor “verboden toegang obv art 461 WvS”; wel APV van toepassing, wijzigen van toegang of onttrekken aan openbaarheid kan niet zonder appellabel verkeersbesluit of onttrekkingsbesluit
-
Geen conditional restrictions, zoals een sluiting in een bepaalde maanden
Verwarring -of beter gezegd: onzekerheid- kan juist ontstaan als mensen alleen highway=footway taggen zonder aanvullende foot=* tag, dan moet je maar raden naar bovenstaande aspecten van openstelling, daar weet je niets over. Sterker nog: je weet niet eens of het bekend en weggelaten omdat het toevallig overeenkomt met een default-tabel, of dat de mapper het helemaal niet weet. Er staat dan ook niet voor niets access=* genoemd als bruikbare combinatie in de wiki van footway.
Bij highway=path is die onzekerheid bij ontbreken van tags nog sterker, want dat kan echt van alles zijn, met niet alleen toegang voor foot, maar ook voor oa bicycle. Een path zonder verder tags kan door iemand zijn gezien op een luchtfoto zonder idee van toegang, of door iemand in het veld, die ziet dat foot=yes en bicycle=yes, maar dat weglaat “omdat het default is” . Dat geeft mij als gebruiker die vanaf afstand probeert in te schatten of ik daar mag lopen/fietsen dus geen informatie.