Pytania dot. komunikacji publicznej

Generalnie we Wrocławiu po kilkuletniej mojej nieobecności relacje zbiorkomu wyglądają jak po huraganie. Strefówki poznikały, miejskie pocięte. Wygląda na to, że nikt nie zwraca na to uwagi przy edycji. Macie jakiś szybki sposób by odklikać z kilkadziesiąt linii?

Nie rozumiem. Pokazały się wszak linie korzystające z tego przystanku.

No niestety Wrocław jest pod tym względem niemożliwy - ciągle tworzy jakieś nowe linie i likwiduje stare, do tego otwiera nowe drogi i kieruje tam dotychczasowe linie.
Do tego nie udostępnia dla mapujących danych o komunikacji w najprostszej możliwej do użycia dla mapujących formie - jako usługę wms/wtms.

Tak, bez numerów. Że już o trzech niczym się nie różniących liniach “DW. ŚWIEBODZKI - Zajezdnia Grabiszyńska” nie wspomnę.

Ja tu widze niezły burdel, siostry…

Numer jest w ref. Dotyczy to tramwajów jak i autobusów. W name ma być nazwa, więc o ile numer nie jest składową nazwy, to być tam nie powinien.
Autor importu linii we Wrocławiu uznał, że nie jest. Ja uważam inaczej, stąd też moje aktualizacje ten numer mają.

W dużej części sieć MPK odpowiada stanowi sprzed 4 lat. Nie ma chętnych do pracy. :confused:

I bardzo się cieszę, że mają, bo dzięki temu mam przy oglądaniu przystanku w OSM obraz, co tam staje i łatwo go porównać z innymi źródłami, zwykle indeksowanymi numerem linii własnie.

Ja ten problem zauważyłem jeszcze przed twoim postem na forum. Tzn. najpierw na mapie transportu zauważyłem linie, które tam nie powinny być (tj. zjeżdżające do nieistniejącej zajezdni), a potem jak zacząłem szukać sposobu jak to poprawić, to zauważyłem że czasami linie mają numer, ale w większości tylko trasę bez numeru.

Już poprawiłem, teraz wszystkie trasy mają numer. Oprócz tego ujednoliciłem wszystkie zapisy (bez wersalików, jest czytelniej). Wrocław w rozkładach jazdy dla niektórych przystanków stosuje wielkie litery - a czy jest tu jakaś logika, to nie wiem. Pewnie stacje końcowe lub węzły przesiadkowe są wielkimi, ale czasami nie ma konsekwencji np. Psie Pole (Rondo Lotników Polskich), ale już PSIE POLE (Stacja kolejowa). Może coś się za tym kryje, ale wielkie litery są mniej czytelne, dlatego uprościłem zapis.

Zaktualizowałem też, często nieaktualne, nazwy pętli. Poprawiłem tylko nazwy, bez poprawiania tras.
Poprawiłem też numery linii (które się w ostatnich latach zmieniły).

Do zrobienia zostało jeszcze usunięcie kursów do nieistniejących już zajezdni (Grabiszyńska i Dąbie). I usunięcie relacji które oznaczyłem w nazwie “[relacja do usuniecia]”.

Do poprawy zostały jeszcze tylko jakieś pojedyncze kursy, które gdzieś mi umknęły. Zostawiłem kursy co do których nie miałem pewności - głównie są to nieistniejące linie, które zmieniły numer na inny, teraz nie pamiętam co było czym, a nie usuwałem właśnie z tego powodu - trasa może być dobra, ale linia zmieniła numer.

Ja jestem chętny, ale tego jest bardzo dużo i na pewno nie wszystko na raz i nie jest to priorytet. W wolnym czasie się przyjrzę temu, ale Wrocław to duże miasto i jest bardzo dużo linii, a każda ma kilka kursów, więc nie jest to praca dla jednej osoby.

W Poznaniu, od 1 stycznia zmieni się numeracja wszystkich miejskich linii autobusowych. Numery (z zakresu 40-99) zwiększą się o 100 (np 55 w 155, 84 w 184 itd.). Dodatkowo zmiana 1 stycznia bedzie dotyczyć tylko numerów w elektronicznych rozkładach a numery w pozostałych miejscach (tabliczki rozkładowe, mapy i schematy, “termometry”, wyświetlacze kierunkowe pojazdów) w ciągu 3-4 miesięcy (więcej: https://www.ztm.poznan.pl/pl/aktualnosci/zmiana-numeracji-poznanskich-linii-autobusowych-od-stycznia-2019r)). Czy zmieniać numery w OSM już 2 stycznia, czy warto poczekać na ukończenie zmiany we wszystkich miejscach?
Jako iż relacji jest już w okolicach 200 (route_master i route), każda z ref i name (zawierającym numer), czy da się to zrobić automatycznie/pół automatycznie?

Numery powinny być zgodne z tymi, które widać w terenie. Nowe można dać do official_name i official_ref.

Tylko 200? To 20 minut ręcznej roboty.

Półatumotyczna edycja to może dla kogoś być edytowanie z pomocą overpass turbo + level0 - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Level0

Kolega miko101 nie czekał i już zmienia na nową numerację:
https://www.openstreetmap.org/changeset/65961965
https://www.openstreetmap.org/changeset/65962387
https://www.openstreetmap.org/changeset/65962644
https://www.openstreetmap.org/changeset/65962860
https://www.openstreetmap.org/changeset/65963046
https://www.openstreetmap.org/changeset/65963181
https://www.openstreetmap.org/changeset/65963396
https://www.openstreetmap.org/changeset/65967111
https://www.openstreetmap.org/changeset/65967387
https://www.openstreetmap.org/changeset/65967540
https://www.openstreetmap.org/changeset/65968614

Mimo iż numery oficjalnie się zmieniły, do wymiany pozostaje dużo elementów “fizycznych” (papierowych) które wymieniłem wyżej, oraz tablice kierunkowe w większości pojazdów . Za 3-4 miesiące ZTM (albo wiceprezydent Wiśniewski) pochwali się w komunikacie że zakończyło się wprowadzanie zmian we wszystkich miejscach. Myślę że do tego czasu należy się wstrzymać ze zmianami ref, a nowy numer można umieścić w official_ref.
Jednocześnie myślę, że nie ma potrzeby dodawać note=“Od stycznia…”.

Ja podzieliłem się swoimi wątpliwościami przy okazji linii 55 ale jak do tej pory nie dostałem odpowiedzi.

Pytanie co robimy - zostawiamy tak jak jest teraz? Zmieniamy? :confused:

Proste wycofanie tych zmian to usunięcie danych, które są z jednej strony oficjalne, z drugiej zaś niekoniecznie widoczne w terenie. Prędzej czy później ktoś (mniej lub bardziej doświadzcony) może zacząć ręcznie/pojedynczo edytować, i narobić bałaganu.
Najrozsądniejszym wydaje mi się zostawienie numerów jak są. Pokusiłbym się o zmianę note na np. "Od Stycznia przez 3-4 miesiące obowiązuje podwójna (trzycyfrowa i dwucyfrowa-bez jedynki) numeracja linii autobusowych) " i w note:source link do komunikatu ZTM. To powinno powstrzymać przed próbą zmian numeracji i jednocześnie wystarczająco informować użytkowników.

Ja bym użył podwójnej numeracji np. “55/155”. Użytkownik tych danych miałby wówczas choć szansę domyślić się, o co chodzi.

Kurde właśnie patrzę a tu ktoś pozmieniał kilka nazw przystanków w Sosnowcu, skasował “ref” i dołożył numery do nazw przystanków :confused: Sprawdzam co to za typ i widzę że ma 35 edycji, to zabieram się za przywracanie ref. Ale że u nas skasowali KZK GOP i powołali ZTM to spojrzałem do Katowic jak tam oznaczają nowego przewoźnika i oczom nie wierzę tam wszyscy kasują ref i dodają do nazwy przystanku :confused:

Co robić, jak żyć? :smiley:

PS:
O już znalazłem drugą mapę ZTM z pozmienianymi nazwami :confused:
https://rj.metropoliaztm.pl/mapa/?cookieok=y
Fuck, tylko robią zamieszanie.

Jak się wejdzie na tej samej stronie w przystanki to już nazwy są bez numerów :confused:
https://rj.metropoliaztm.pl/przystanki/sosnowiec/

FWIW, na przykładowym przystanku: (platform), (stop_area), (stop_position). ref oczywiście nie ma ;), ale też nie było.

Na niektórych naniosłem ref, nawet co ciekawe pisał do mnie w tej sprawie kolega niewidomego, pytał jak zrobić żeby przystanki o tej samej nazwie były w kilku miejscach właśnie z ref. Jakimś sposobem niewidomy używa osm :slight_smile:

Po mailu do ZTM Metropolia zmienili już na stronie i teraz w osobnej linijce pokazuje numer platformy.
Ale że ktoś kto dodawał te numery do nazwy mnie poddenerwował napisałem też do ZTM Warszawa i tak jak myślałem tam też numer słupka nie jest częścią nazwy :smiley: Ale nie chcą zmienić na stronie :smiley:

Skoro Warszawski ZTM twierdzi (chociaż dla mnie nie wynika to wprost z przedstawionego maila), że numer słupka nie jest częścią nazwy przystanku, jestem za tym żeby numery słupków przenieść z name do klucza local_ref (wyświetla je styl transportu publicznego na osm.org).
Tym samym na openbusmap.org ładniej zrenderują się zespoły przystankowe (żółta poświata łącząca przystanki o tej samej nazwie), a na http://overpass-api.de sensu nabiorą tablice przebiegu trasy.

  1. ZTM nic takiego nie twierdzi, napisali tylko że na ich stronie najpierw wyszukuje się ZESPÓŁ przystankowy, a potem dopiero jest dostęp do poszczególnych przystanków (czy “słupków”).

  2. Na przystankach widnieje nazwa z numerem, czyli taką mamy “ground truth”.

  3. Zmiana systemu nazywania przystanków, bo tak będzie lepiej wyglądać na openbusmap to mapowanie pod aplikację - unikamy tego. Nie tylko dlatego, że to mapowanie pod render, ale co w jednej aplikacji będzie wyglądać lepiej, w innej może wyglądać gorzej. To nie są dane, które można sobie modyfikować na potrzeby konkretnej aplikacji.

  4. Dopiero co w wątku obok było zgłaszane, że brak tych numerków na Śląsku utrudnia życie niewidomym, korzystającym z aplikacji opartych na naszych danych i pytanie jak to rozwiązać bez sztucznego dodawania numerów przystanków do nazwy.

Krótko mówiąc - nie, nie zmieniajmy nazw przystanków w Warszawie.