Poprawne nazewnictwo punktów, linii i relacji

Dla mnie i wielu innych przydatne, pod warunkiem, że dopiszesz miejscowość.

To że twoja nawigacja sobie nie radzi to nie powód by dodawać fikcyjne nazwy.

name:pl=Cmentarz dla landuse=cemetery to błąd który powinien zostać poprawiony (w tym przypadku przez skasowanie name:pl=Cmentarz)

tak samo jak

 natural=tree name=tree

czy

leisure=pitch sport=soccer name=Boisko

czy

amenity=parking name=parking

.

Overpass Turbo z linkiem do sprzątania: https://overpass-turbo.eu/s/D8A

Z tego co patrzę to są tam takie cuda jak “krematorium” i potem “krematoriums”, “sąd” i “sąds”. Gdzie to można poprawić?

Cmentarz to fikcyjna nazwa? Napisz, jak nazywasz miejsca spoczynku, to użyję właściwej nazwy.
Używam OsmAnd. Poleć lepszą.

Aż sobie uruchomiłem OsmAnda i wyszukałem cmentarze. Bez problemu znalazł mi cmentarze bez słowa “cmentarz” w nazwie, więc doprawdy nie rozumiem problemu.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice#Don.27t_use_name_tag_to_describe_things

Cuda są, bo to automat tworzył formy mnogie. Ja tam dużo kiedyś poprawiłem (oraz skasowałem liczne głupoty). Poprawia się tam właśnie - edytujesz stronę, a po bliżej nieokreślonym czasie Nominatim zaciąga wyrażenia z wiki.

Zmieniłem smartfona i nie mam w nim jeszcze map krajów ościennych, to nie sprawdzę. Może w między czasie coś się zmieniło w… algorytmie?
Ciekawe, czy znajdzie np.: “sosnówka szumski rejon cmentarz”

Cmentarz to nzwa typu obiektu, nie konkretnego obiektu.

Nie, ale nie mam wgranej mapy Ukrainy. Samą Sosnówkę znalazło.

Zainstalowałem odpowiednie mapy i (żadna?) nawigacja nie znajduje cmentarzy bez nazwy.
Jakieś propozycje?

Osmand wyszukuje cmentarze bez nazwy, z tym że z podziałem na kategorie amenity=grave_yard i landuse=cemetery. Jeśli językiem interfejsu jest polski, to obie kategorie pasują do frazy “cmentarz” i są wyświetlone jako dwie pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Trzeba wybrać jedną z nich.

Potwierdzam - mi OsmAnd znajduje cmentarze „nie nazwane” po wpisaniu hasła cmentarz (polski interface).
Przy czym Cmentarz=> landuse=cemetery, Cmentarzyk=> amenity=grave_yard.
Patrz: https://ibb.co/kPJZFq
Używam wersji OsmAnd 2.0.4.

A ma ktoś pomysł dlaczego pomimo Special Phrases to Nominatim nie jest już w stanie znaleźć owych cmentarzy?
Dla hasła „Cmentarz Swarzędz” tudzież „Swarzędz cmentarz” Nominatim nie wyszukuje tych obiektów:

W 3.x jest inaczej i dziwacznie. Pierwszy cmentarz (landuse=cemetery) ma na dole opis kategorii - “Sztuczna konstrukcja”.
Drugi (amenity=grave_yard), ma “Turystyka”.

Ja sobie poradzę i znajdę każdy cmentarz, nawet ten, który nie jest zaznaczony na żadnej (współczesnej) mapie. Więcej, mogę ustalić sobie miejsce w którym cmentarz był, a już go nie ma. Ale tu nie chodzi o mnie, a o przeciętnego użytkownika mapy (cyfrowej) z nawigacją. Wyobraź sobie taką sytuację. Jednego “gostka” prosi babcia, żeby zawiózł ją na cmentarz jej dziadka znajdujący się gdzieś daleko na Podolu (to na terytorium dzisiejszej Ukrainy). Włącza sobie chłop nawigację, wiadomo - Google, a ta nie pokazuje tego miejsca. Dowiaduje się, że podobno OSM lepsze i instaluje sobie OsmAnd-a z mapą Ukrainy, a tu… to samo, bo taki użytkownik dudka zamiast uzupełniać białe plamy, których pełno na obszarze Ukrainy, pokasował nazwy “Cmentarz”, bo mu tak wiki kazało. Zapewne “gostek” tą swoją babcię jakoś dowiezie na miejsce, ale przecież nawigacja powinna mu to ułatwić, a tak nie jest, bo edycją map zajmują się informatycy, którzy mogą tak pokombinować danymi, że im ten cmentarz jakiś program znajdzie i uważają, że wszystko jest OK.

No jak użyje OsmAnd 2.0.4 to mu znajdzie ten cmentarz (patrz mój post). :slight_smile:

Rozumiem trochę twój punkt widzenia że czasem informatycy żyją w samozadowoleniu że według nich jest OK, podczas gdy dla użytkownika “cywilnego” jest dalece od OK.
Ale rozwiązaniem nie jest naginanie danych w bazie pod taką czy inną nawigację.
Na dłuższą metę to nie miałoby i tak sensu, bo jeden user nagnie dane pod nawigację lub soft X a za chwile następny zoptymalizuje sobie wszystko pod swój soft Y i też Ci powie, „no co, dla mnie było nie OK, to sobie dopasowałem.” I masz wojenkę edycyjną… :frowning:
To raczej nawigacja taka czy inna musi dopasować się do jednego przyjętego standardu.

To co ma wpisać w name przeciętny Anglik, by znaleźć cmentarz? Może name=“cemetery graveyard”?

Czy w przypadku POI z większą liczbą synonimów, każdy z nich wpiszemy do name? Np. sklep bez nazwy. By mieć pewność, że wyszukiwarka go znajdzie, moglibyśmy dawać name=“sklep sklepik market punkt handlowy sprzedaż”.

Jeżeli OsmAnd znajdzie Ci cmentarz w Nowystawie (Nowystaw) to znaczy, że nazywanie cmentarza cmentarzem nie jest konieczne, chociaż z drugiej strony tęskno mi do widoku porządnych map “dla ludzi”, gdzie wiele obiektów było opisanych.
Przykłady:
B. bród
Bl. Blok kolejowy
Br. browar
Cg. cegielnia
Cm. cmentarz
Ckr. cukrownia
D. dwór
Dr. dróżnik
Fb. fabryka
Fw. folwark
Fut. futor
G. gajówka
Gorz. gorzelnia
Ht. huta
H.Szk. huta szkła
Kąp. kąpielisko
Kmł.m kamieniołom
Kl. klasztor
Kosz. koszary
Kr. karczma
L. leśniczówka
M. młyn
M.m. młyn motorowy
M.p. młyn parowy
Mij. mijanka
Ol. olejarnia
P. przystanek kolejowy
Pap. papiernia
Pas. pasieka
Proch. prochownia
Pr. przewóz wozów
Pw. prom (przewóz ludzi)
P.cel. posterunek celny
P.str.gr. posterunek straży granicznej
P.ż. przystań żeglugi
S. studnia
Śl. śluza
Sm. smolarnia
St. stacja kolejowa
Std. stodoła
Strz. strzelnica
Szk. szkoła
T.m. tartak motorowy
T.p. tartak parowy
Terp. terpentyniarnia
U.cel. Urząd celny
Wap. piec wapienny (wapniarka)
Wdc. wodociąg
W.p. wielki piec
W.w. wieża wodna
Z. zamek
Źr. źródło

Takie coś da się załatwić stylem OsmAnda :wink:

Jak często nominatim pobiera dane z katalogu Special Phrases?

Dzisiaj dodałem do listy Komisariat policji oraz Policja w różnych odmianach a także poprawiłem liczby mnogie dla Posterunek policji, bo często spotykane wartości name dla amenity=police jest właśnie “Komisariat Policji” lub “Posterunek Policji” (ewentualnie name nie jest w ogóle ustawione).

Intuicyjnie konsument będzie szukał frazy typu “policja, gdańsk” i z tego co widzę OSM daje aż 1 wynik tego zapytania. Za to zapytanie “policji, gdańsk” daje już co najmniej 10 wyników.

Przy okazji proszę o weryfikację, czy aktualizację Special Phrases wykonałem prawidłowo :slight_smile: