Cycleway=shared_lane (Sierżanty P-27)

Cześć,
Spotkałem się z sugestią w edytorze ID co do stosowania następujących tagów:

cycleway:left=shared_lane
cycleway:right=shared_lane

W Wiki jest informacja jedynie o tagu cycleway=shared_lane natomiast wydaje się bardzo sensowne stosowanie left i right aby wskazać miejsce gdzie znajdują się znaki P-27 czyli sierżanty.
Dodatkowo, chciałbym zaadaptować swoją mapę MapaSzlaków.EU aby odpowiednio pokazywała sierżanty po odpowiedniej stronie (jest to już zrobione dla cycleway:left lub right=lane).

Wiąże się to wszystko z pojawianiem się sierżantów na ulicach i dobrze aby te informacje były precyzyjne.

Sierżanty to P-27. Poza tym ok.

Nie wiem skąd mi się wzięło to P23 - chyba za dużo Michaela Jordana oglądałem :slight_smile:

Dodam opcję do mapaszlakow.eu.

cycleway=shared_lane
cycleway:right=shared_lane
cycleway:left=shared_lane

Przy oznaczaniu sierżantów musimy pamiętać, że drogę jednokierunkową dla aut i dwukierunkową dla rowerów oznaczamy cycleway=opposite (lub cycleway=opposite_lane). Na takiej drodze po obu stronach będą znajdować się sierżanty, jednak oznaczenie cycleway=shared_lane nie będzie niosło za sobą dwukierunkowości dla rowerów.
W mojej opinii cycleway=shared_lane można sotosowac: a) na jednokierunkowej drodze, na której są sierżanty w kierunku głównym (oneway=yes a przeciwna jezdnia zmapowana osobno) lub b) dwukierunkowej (dla wszystkich) drodze na której z obu stron są sierżanty (przykład: https://www.openstreetmap.org/way/440398235)). Podobnie z cycleway:left/right=shared_lane (np sierżanty są tylko po jednej stronie).

oneway:bicycle=no w takich sytuacjach powinno wystarczyć. Ten tag jest już na tyle długo, że może zastąpić cycleway=opposite.

Ale moment, może to uporządkujmy:

1.Kontraruch oznakowany jedynie znakami pionowymi (na początku i końcu drogi jednokierunkowej są odpowiednie znaki), brak oznakowań poziomych - to dla mnie cycleway=opposite
2.Jednokierunkowa z namalowanym kontrapasem w kierunku przeciwnym - cycleway:left=opposite_lane
3.Jednokierunkowa z sierżantami w przeciwnym kierunku (to praktycznie to samo co cycleway=opposite ale jednak są sierżanty) - cycleway:left=shared_lane
Wszystkie powyższe przypadki spotkane w terenie.

Ogólnie piszę guide’a i chcę to uporządkować więc jak skończę to opublikuję i będziemy dopieszczać.

Kontraruch to oneway:bicycle=no lub cycleway=opposite.

Tak oznakowana droga będzie jednokierunkowa dla rowerów.

Skąd masz te wytyczne? Możesz je podać?
W mojej ocenie (po analizie wytycznych na wiki) oneway:bicycle nie oznacza stricte kontraruchu. Określa natomiast kierunkowość rowerów, która może być inna niż główny tag oneway.
Dla przykładu:
Droga jednokierunkowa, sierżanty w przeciwną stronę powinny być opisane następująco:
oneway:bicycle=no
cycleway:left=shared_lane
W takich przypadkach oneway:bicycle określa kierunkowość a cycleway:left lub right=shared_lane lub lane określa z jakim typem infrastruktury mamy do czynienia.

Tak. To jest pkt. 3 z wcześniejszego posta, w którym jednak podałeś tagowanie bez oneway:bicycle=no.