road names discussion/poll

deleted

to set some things straight…if we vote something and then someone goes and acts on its own this is against community consensus…
polls exist for a reason, i thought road names would be like this: Άγιος Στέφανος - Καπανδρίτι not Εθνική Οδός Οίον Αμφιαρείον mumbo jumbo pa pa um mao mao… i am really getting tired of all this

Sorry, my slip up there – I did not know if there was a firm result here yet or whether you formally confirmed what the result was. Until now I have only taken the names according to the standard in the local area. I have corrected this now.

I was just wondering, if data users want to use “Ethniki Odos” on their own maps then how should we technically cater for that under the new system?

He will write a programm that will parse the network key on the relation where a way belongs to. If it finds the word “national”, the programm will add the “Ethniki Odos” prefix. The same apllies on provincial roads too.
This is one of the reasons to why i immediately agreed on using the network key. If we add the network key on ways too, we will make programmers life easier because that programm will parse only ways and not relations.

Hi, I ran an overpass query on “type:way and highway~”^(motorway|trunk|primary|secondary|tertiary)." and network=" in major cities and I have not seen any widespread use of such an idea of tagging key:network with key:highway on ways. US and Canada uses the key:NHS, but that is a yes/no key.

It is a very new idea so we probably need more feedback on this. I will be neutral for now. If it is not feasible have you get any alternative ideas or do we have to reintroduce the prefixes as a result of this discovery?

Amaroussi.

https://www.openstreetmap.org/#map=15/38.3441/23.5870

βλέπω ξαναρχίσαμε τα ίδια με τα ΠΕΟ ΝΕΟ, ο καθένας ότι γουστάρει κάνει

δεν γίνεται δουλειά έτσι

άσε αλλού λέει κόμβος αλλού έξοδος τάδε, αυτό να γράφει έξοδος πόσο μπακαλίστικο είναι όμως

Check the history of the objects first: Geroge_ath was the one who decided to put in the ΠΕΟ and ΝΕΟ refs. Source: https://www.openstreetmap.org/way/32502470/history.

I did not want to touch the refs in case I missed something.

Ο George_ath όχι μόνο μόνο έβαλε τα ΠΕΟ, ΝΕΟ αλλά έβαλε και την λέξη “'Έξοδος” σε πολλούς κόμβους.

George_ath, δεν μπορούσες να μπεις στα site των εταιρειών που έχουν την ευθύνη των αυτοκινητόδρομων για να δεις τις επίσημες ονομασίες των κόμβων? οπού θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει η λέξη “'Έξοδος” ούτε η λέξη “Κόμβος”?
Εσύ μάλιστα έγραψες αυτό το post https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=724134#p724134
Και άντε να δεχθώ ότι δεν μπήκες στα site. Δεν μπορούσες να δεις στον χάρτη μας πως είναι ονοματισμένοι όλοι οι άλλοι κόμβοι? και να ακολουθήσεις την ίδια λογική? Πραγματικά δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω αυτό, ανευθυνότητα ή βλακεία?

JayCBR, σε παρακαλώ, αν μπορείς φτιάξε τα λάθος ΠΕΟ και ΝΕΟ, διότι εσύ τα είχες φτιάξει και την άλλη φορά, σύμφωνα με την λίστα σου εδώ https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=684130#p684130
διότι αυτό δεν φτιάχνεται με mass edit.

Για τους κόμβους, θα ετοιμάσω ένα mass edit και θα φτιάξω το name tag. (και το int_name),

ΥΓ1. Οι προορισμοί του κόμβου μπαίνουν στο destination tag του δρόμου (way) που αναχωρεί από το κόμβο και όχι στο name του κόμβου.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway%20junction?uselang=en-US

ΥΓ2. Είμαστε off topic.

EDIT: Παιδιά είδα και άλλα “μαργαριτάρια” του George_ath.
Άλλαξε και ονόματα αυτοκινητόδρομων και πρόσθεσε την λέξη “Αυτοκινητόδρομος”, πχ άλλαξε το name του Α1 από “Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Εύζωνοι” σε “Αυτοκινητόδρομος 1”. https://www.openstreetmap.org/way/32125664/history

“Κύριε” George_ath διαβάζουμε το Ελληνικό wiki https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Greece πριν κάνουμε edit, και ιδίως όταν αφορά τον κυριότερο αυτοκινητόδρομο της χώρας. Απαράδεκτος!!!
Και για να μαθαίνεις η “ταμπελίτσα” Α1 που βλέπεις στον χάρτη σημαίνει Αυτοκινητόδρομος 1.
Οπότε δεν είναι ανάγκη να το βάλουμε και στο name.
Και στη τελική, εμάς μας θεωρείς ηλίθιους που πήραμε αυτήν την απόφαση? και μάλιστα μετά από πολλές διαβουλεύσεις?

Λοιπόν αγαπητή ελληνική κοινότητα του openstreet & κύριε nikospag προτού κάνεις αυτή την επίθεση προς τις αλλαγές που έκανα έχω να σου πω:

  1. Οι ορισμοί ΠΕΟ & ΝΕΟ υπάρχουν καταγεγραμμένοι στις πινακίδες του Εθνικού Δικτύου όπως και στο μητρώο. (Πχ μετά την υψηλή γέφυρα της Χαλκίδας προς Αθήνα, υπάρχει μια τεράστια πινακίδα που λέει προς Βαθύ μέσω ΠΕΟ). Επίσης σε πολλούς δρόμους είχατε ήδη την ονομασία "Παλιά Εθνική Οδός 1, 2, 8 " κτλπ. Έτσι τις βρήκα. Οπότε λέτε να αγνοούμε τις επίσημες ονομασίες και από την άλλη εγώ βρίσκω ήδη αυτές τις ονομασίες. Εκτός και αν δεν σε νοιάζει το όνομα αλλά το ref.
  2. Μου λες πως δεν υπάρχει η ονομασία έξοδος αλλά η λέξη κόμβος; Από την στιγμή που ως συμβιβασμό αριθμοδότησα τους δρόμους που οδηγούν προς την έξοδο των κλειστών αυτοκινητοδρόμων (λίστα Wikipedia), δεν μπορείς να αριθμήσεις Κόμβους αλλά ΕΞΟΔΟΥΣ. Στην Αττική Οδό αν ζητήσεις οδηγίες θα σου πούνε βγες στην τάδε έξοδο και όχι στον τάδε Κόμβο. Επίσης δεν υπάρχει ο όρος Κόμβος αλλά Α/Κ, ανισόπεδος κόμβος, αν θες να πάμε κατά τις αποτυπώσεις. (Αν ήξερες πως έπρεπε να γίνουν γιατί δεν το έκανες πριν από εμένα;)
  3. Γράφεις "Άλλαξε και ονόματα αυτοκινητόδρομων και πρόσθεσε την λέξη “Αυτοκινητόδρομος”, πχ άλλαξε το name του Α1 από “Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Εύζωνοι” σε “Αυτοκινητόδρομος 1”. Εγώ άλλαξα το Αυτοκινητόδρομος 1 σε ενιαία ονομασία “Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Εύζωνοι” κατά μήκος όλου του δρόμου και όχι κατά το δοκούν του εκάστοτε χρήστη. Έκανα ένα λάθος με το name & to name:el και το διόρθωσα από όσο θυμάμαι.
    Αλλά δεν λες κάτι που προσπάθησα να αποτυπώσω όλη την διαδρομή με το ίδιο όνομα. Αυτό δεν σε ένοιαζε; Ήταν μικρή & ασήμαντη λεπτομέρεια;
  4. “Και στη τελική, εμάς μας θεωρείς ηλίθιους που πήραμε αυτήν την απόφαση? και μάλιστα μετά από πολλές διαβουλεύσεις?” Και φυσικά δεν σας θεωρώ ηλίθιους, αλλά εσύ μήπως με θεωρείς; Διαβουλεύσεις μεταξύ ποιων έγιναν; Μεταξύ της κοινότητας ή με τους φορείς και το Υπουργείο που ορίζει το τι γίνεται στις Ελληνικές Οδούς;

Δεν θα αναφερθώ για τα πάμπολα μαργαριτάρια που βρήκα και διόρθωσα, κάτι που δεν κάνατε εσείς. Μερικά στα είπα ήδη κε nikospag. Καλή συνέχεια λοιπόν με τις αυτόνομες χαρτογραφήσεις σας. Τσιφλίκι σας το openstreetmap.

Οι ορισμοί ΠΕΟ & ΝΕΟ που υπάρχουν σε ορισμένες πινακίδες είναι είτε από λάθος της εταιρείας (που τις έχουμε επισημάνει στις εταιρείες) είτε επειδή είναι παλιές.
Προφανώς δεν είστε ενημερωμένος κ.George_ath.
Αυτά τα ΝΕΟ και ΠΕΟ που είδες σε λίγα σημεία στον χάρτη, είναι κάποια εναπομείναντα κομμάτια από τις παλιές ΝΕΟ και ΠΕΟ. Γι αυτό διαβάζουμε το φόρουμ, για να ενημερωνόμαστε κύριε εξυπνάκια.

Είπα πως δεν υπάρχει το “έξοδος” ούτε το “κόμβος” στις επίσημες ονομασίες στα site των εταιρειών.
Και εδώ είσαι αδιάβαστος κ.George_ath. Οι κόμβοι αριθμούνται και όχι οι έξοδοι. Απλά η κάθε έξοδος παίρνει το αριθμό του κόμβου.
Σε κάθε κόμβο ενός κλειστού αυτοκινητόδρομου υπάρχουν δύο έξοδοι (μία για κάθε ρεύμα κυκλοφορίας). Αυτές οι δύο έξοδοι έχουν την ίδια αρίθμηση? και μήπως σκέφτηκες γιατί έχουν την ίδια αρίθμηση?
Δεν μας ενδιαφέρει τι οδηγίες θα δώσει ο κάθε άσχετος υπάλληλος στην Αττική Οδό.
Επίσης το tag motorway_junction σημαίνει Α/Κ απο μόνο του, δεν είναι ανάγκη να το ξαναγράφουμε.
Που ήρθες να μας κάνεις και μάθημα.!!!
Επίσης εμείς για την λέξη “Έξοδος” αντιδράσαμε, δεν είπαμε κάτι για αρίθμηση των κόμβων.

Τι σημαίνει η φράση “Εγώ άλλαξα το Αυτοκινητόδρομος 1 σε ενιαία ονομασία “Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Εύζωνοι” κατά μήκος όλου του δρόμου και όχι κατά το δοκούν του εκάστοτε χρήστη”? Μόνο εσύ καταλαβαίνεις τι έγραψες. Εννοείς ότι άλλαξες το name του relation?
Εγώ βλέπω οτι τα ways σε πάρα πολλά σημεία του Α1 είναι ονοματισμένα “Αυτοκινητόδρομος 1” από σένα. Τα υπόλοιπα κ. George_ath είναι απλώς λόγια.
Και να ξέρετε οτι δεν έκανα επίθεση έτσι επειδή μου κατέβηκε, αλλά όπως είδατε στα προηγούμενα posts αντέδρασαν και οι υπόλοιποι σε αυτά που κάνατε.

Ααα…καλά, εσύ ξεφύγει τελείως!!! Αυτές τις εξυπνάδες να τις πεις αλλού και όχι εδώ κ, George_ath. Και ποιος σου είπε ότι το Υπουργείο δεν συμβουλεύεται και εμάς? Έκατσες να διαβάσεις όλα τα ΦΕΚ που βρίσκονται στο wiki όπως κάναμε εμείς? Αφήστε το κ.George_ath.
Και στην τελική αυτό που υπερισχύει στο OSM είναι οι αποφάσεις της εκάστοτε κοινότητας τις οποίες σεβόμαστε όλοι μας.
Τώρα το αν σε θεωρώ ηλίθιο, που ρώτησες, καλύτερα να μην απαντήσω εγώ, ας απαντήσουν οι άλλοι.

Αυτά τα “μαργαριτάρια” που βρήκες τα κάνανε άνθρωποι σαν και εσένα που μπήκαν εδώ και κάνανε edits χωρίς καν να διαβάσουν το wiki,
Με λίγα λόγια άνθρωποι που δεν έχουν την αίσθηση του σεβασμού προς μια κοινότητα που προσπαθεί εδώ και χρόνια να φτιάξει έναν αξιοπρεπή χάρτη.

Γειά σας
κ. George_ath

EDIT:

Ααα, αυτήν την μπούρδα που είπατε κ George_ath την σκεφτήκατε μόνος σας ή είχατε και βοήθεια?
Έχετε ιδέα τι σημαίνει ΚΟΙΝOΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ?
Και ότι οι κοινόχρηστοι χώροι λειτουργούν με κανόνες?
Μόλις κατάλαβα λοιπόν ότι είστε απλώς ένα κακομαθημένο παιδί που νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει. Αυτά όμως δεν περνάνε εδώ,
Και με αυτή την συμπεριφορά όπου και να πας, όπου απαιτείται κοινή προσπάθεια, θα σε διώχνουν.

Γειά σας
κ. George_ath

ΥΓ. Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται, ο ηλίθιος επιμένει.

Μια που ανέφερα για λάθος πινακίδες από εταιρείες, να σας ενημερώσω ότι έλαβα απάντηση από την Εγνατία Οδό για μία λάθος πινακίδα για τη οποία τους είχαμε ενημερώσει, μετά από επισήμανση του The Duke of Waltham στο post https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=680350#p680350
Το email που έλαβα λέει:

Αυτό απλώς για ενημέρωση της κοινότητας.

απλά μια επιβεβαίωση της σωστής δουλειάς που γίνεται

Σχετικά με τσιφλίκια κτλ, είμαστε εδώ κάποια άτομα που έχουμε ξοδέψει άπειρες ώρες χαρτογράφησης, μελέτης, συζήτησης, διαφωνούμε σε πολλά πράγματα, αλλά κοινός σκοπός είναι η δημιουργία ενός σωστού χάρτη που πρέπει να είναι και ομοιόμορφος, οπότε ότι έχουμε αποφασίσει αποτελεί συμβιβασμό, δεν κάνει ο καθένας ότι θέλει (με μικρές εξαιρέσεις). Οπότε είναι μάλλον λογικό να απειλούμαστε από μονομερείς ενέργειες, εγώ ξέρω πόσα μαργαριτάρια έχω διορθώσει κατα καιρούς, ακόμα θυμάμαι έναν που έμπαινε με διάφορα ονόματα και έφτιαχνε αυτοκινητόδρομους και μετρό στο τελευταίο χωριό των Σερρών και της Δράμας…

edit: μια απορία/παρατήρηση, σύμφωνα με το site της Ολυμπίας Οδού, ο αυτοκινητόδρομος ξεκινάει στο praktiker της Ελευσίνας…οι πράσινες πινακίδες ξεκινάνε νωρίτερα με τον αριθμό 8 σε θυρεό ,είναι Α8 ή ΕΟ8??κανονικά η παράκαμψη της Ελευσίνας πρέπει να είναι ΕΟ8α, με το κομμάτι που περνά μέσα από την πόλη ως ΕΟ8.

Σας ενημερώνω ότι μόλις διαπίστωσα ότι ο **George_ath **διέγραψε το λογαριασμό (account) του από το OSM. Τουλάχιστον είχε την αξιοπρέπεια να φύγει μόνος του, διότι ήδη ετοίμαζα μια αναφορά στο DWG.
Όταν βλέπετε στα changesets χρήστη “deleted” είναι πιθανότατα αυτός.
Ευτυχώς διότι κάτι τέτοιους τύπους δεν τους θέλουμε στο OSM.

JayCBR, σωστά.
btw διόρθωσα τον Α1 και τους κόμβους ανά την Ελλάδα.(τα name tags)
Μιλάμε ο τύπος είχε μετονομάσει σχεδόν όλον τον Α1, και παρεξηγήθηκε κιόλας που του βάλαμε χέρι!!!

κατά πάσα πιθανότητα είχε καλή διάθεση αλλά δεν είχε όρεξη να μελετήσει…

μια που τα ξαναφτιάχνουμε, 2-3 παρατηρήσεις:
-έχω δει αυτοκινητόδρομος 7 (Κεντρικής Πελοποννήσου) κτλ, νομίζω είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε τα ονόματα από το ΦΕΚ του 2015
-για μένα είναι λάθος τα relation links, πάει κάνει κάποιος μαζικό edit και μου μετονομάζει και όλα τα motorway_links (οκ υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται, ειδικά σε αλλάγες πορείας και Ε-roads)
-νομίζω είστε εντάξει με την ΕΟ8 πχ να λέγεται Ελευσίνα - Κόρινθος και όχι Παλαιά Εθνική Οδός, άλλωστε υπάρχει και πιο παλιά
-ελπίζω να μην υπάρχει καμία ένσταση να είναι trunk κύριοι οδικοί άξονες που συνδέουν αυτοκινητόδρομους και μεγάλες πόλεις (Θερμοπύλες - Ιτέα - Αντίρριο, Λάρισα - Τρίκαλα, Λάρισα - Κοζάνη κτλ)

Oops, sorry JayCBR. Δεν είχα προσέξει την τελευταία ερώτηση σου.
Λογικά ο Α8 ξεκινάει από την Ελευσίνα όπως είπες. Τώρα το γιατί έχει πράσινες πινακίδες πιο πριν (οι οποίες δεν θυμάμαι καν τι αναγράφουν , αλλά θα το βρω), μήπως είναι για να μας ειδοποιήσουν ότι κατευθυνόμαστε στον Α8?
Το τυπικό (επίσημο) μέρος του ερωτήματος θα το δω αύριο, αν και δεν νομίζω ότι κάνω λάθος.

Συμφωνώ, δηλαδή όπως είναι στο wiki.

Τα motorway_links δεν πρέπει να έχουν όνομα και δεν είναι λογικό να έχουν αφού συνδέουν δύο οδικούς άξονες με διαφορετικά ονόματα.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Highway_link#Tagging. Γενικά όλα τα links κανονικά δεν πρέπει να έχουν όνομα στο OSM.
Βέβαια (εδώ στην Ελλάδα) υπάρχουν και εξαιρέσεις όπου ο αυτοκινητόδρομος περνάει μέσα από το motorway_link, όπως στον κόμβο Κλειδιού και στον κόμβο Αξιού.
Παρόλα αυτά πάλι δεν θα πρέπει να έχουν name tags εφόσον είναι motorway_links,
Για αυτό τα παίρνει η μπάλα στα mass edits, αλλά και λόγω των relations.
Το θέμα είναι το mass edit να μην πειράζει τα άλλα tags του motorway_link. Και αν συμβαίνει αυτό δεν φταίνε τα relations αλλά αυτός που κάνει το edit.
Πχ στο Josm μπορεί κάποιος να βάλει φίλτρο και να κρύψει όλα τα motorway_links ώστε να μην πειραχτούν. Αν δεν ξέρει να το κάνει αυτό καλύτερα να μην κάνει mass edits.
EDIT: Αν και ούτε το Josm ενδεικνύεται για μεγάλα mass edits. Τα μεγάλα mass edits κανονικά πρέπει να γίνονται προγραμματιστικά κατευθείαν πάνω στο αρχείο XML.

Συμφωνώ με όλα. (για πρώτη φορά συμφωνώ με το trunk) :slight_smile:

https://www.openstreetmap.org/way/195291105/history

I wish to double check if you want the “Αυτοκινητόδρομος 7” part of the name removed as duplication.

Η πρώτη πράσινη πινακίδα βρίσκεται όντως στο praktiker, πιο πριν δεν έχει άλλη πράσινη πινακίδα. Έχει το έμβλημα που λέει Α8.
Πάντως σύμφωνα με το ΦΕΚ του 2015 ο Α8 αρχίζει από τον κόμβο της Αττικής Οδού.

EDIT:
Οι ΕΟ8α και ΕΟ8 κανονικά θα πρέπει να είναι όπως περιέγραψες. Αν και νομίζω ότι είχαμε πει να μην χρησιμοποιούμε τα επιθέματα α,β,γ κλπ.

ΥΓ. Το site της ΟΚΧΕ έκλεισε, το Geodata έκλεισε, ε… ας κλείσουμε και την χώρα να τελειώνουμε. Αυτή η χώρα πάει από το κακό στο χειρότερο.

Please don’t be afraid to contact the successor authority of OKXE to see if they can provide the road geodata under a compatible licence.