Jak zaimportować dużą bazę danych punktów

Drodzy OSM userzy, czy mógłbym poprosić o wsparcie jak mógłbym zaimportować dużą bazę punktów ze swojej okolicy, którą zmapowałem z Google wraz ze wszystkimi danymi takimi jak geokody i nazwy.
Czy istnieje taka możliwość aby zaimportować to wszystko jednym plikiem z jasnym formatem gdzie te wartości wpiszę w kolumnach?

Dziękuję za info jak to można zrobić gdyż chciałbym aby OSM był bardziej aktualny w mojej okolicy.

“Zmapowanie z Google” należy rozumieć jako dodawanie brakujących miejsc do map Google? Poczytaj warunki użytkowania, co mówią one o prawie autorskim Twojego wkładu. Z tego co ja zrozumiałem prawa dawane do Twojego wkładu nie są wyłączne Googlowi, więc chyba nie ma problemu z prawem autorskim (o ile TYLKO Twoją treść chcesz dodać do OSM). https://policies.google.com/terms#toc-content

“Z geokodami” jest bardzo niejasne. Chodzi ci o to, że dodawałeś adresy do tych punktów samodzielnie, czy może że dałeś Googlowi samemu z położenia odgadnąć adres? Ta druga opcja nie pozwala nam na umieszczenie tych adresów w OSM (choć pokrycie adresacją Polski w OSM jest dobre i to de facto nie problem).

Import automatyczny danych do OSM jest możliwy w wielu przypadkach (przykład: adresy z gminnej ewidencji), lecz tu nie sądzę by było to łatwe i warte świeczki. Zakładając, że rzeczywiście dane są licencyjnie czyste, musiałbyś ustalić jak zmapować kategorie z Google Maps na tagi oznaczające kategorie w OSM, oraz usunąć z zaimportowanego zestawu danych to co w OSM już jest (też niełatwe, musiałbyś mieć automat który dopasuje nazwy w miękki sposób ignorując nieznaczące różnice).

Podsumowując, o imporcie automatycznym zapomnij, choć możliwe że da się to zrobić ręcznie. Odpowiedz na pierwsze dwa pytania to zobaczymy :wink:

PS: O ilu szacunkowo miejscach mówimy?

Zaczynając od końca:

  • szacunkowo mowa o 45000 miejscach
    ad1. nie są to dane Google więc nie narusza ich praw, a tylko zmapowane są dodatkowo z ich bazą i jest to jasnookreslone
    ad2. współrzędne są nadane na podstawie innych aplikacji

O jakiego typu miejscach mówimy? Chodziłeś samemu i zbierałeś dane dla 45000 miejsc typu sklepy, restauracje, urzędy itp?

To zdanie bez kontekstu także jest trudne do ogarnięcia.
Ja to widzę w takich wariantach

  • użyłeś jakiejś aplikacji tylko do zbierania danych zapisując sobie waypointy gps
  • użyłeś danych geograficznych publikowanych w innej aplikacji (przykładowo: mapa stacji w aplikacji Orlenu) - to nie przejdzie z uwagi na prawa autorskie.

Pokaż jakąś próbkę tych danych, to może coś się bardziej wyjaśni.

Przede wszystkim trzeba się zapoznać z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines, bo mimo, że dane własne, to jednak będzie to import.