Καλώς Ορίσατε!

Γειά σας απο τη Ρόδο!
Είμαι Αρχιτέκτονας και συμμετέχω σε μία εταιρεία Τοπογραφικού-Πολεοδομικού περιεχομένου και G.I.S.
Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με την Offline λειτουργία των OSM σε κινητά Android (κυρίως), καθώς και με στοιχειώδες routimg (από την θέση του χρήστη σε συγκεκριμένα σημεία ενδιαφέροντος).
Τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι τα:

  1. Mapsforge για την εμφάνιση και λειτουργία των OSM σε Offline mode στο κινητό Android και
  2. GrapgHopper για την Offline λειτουργία του routing.

Επειδή υπάρχουν κάποια “θεματάκια” σχετικά με το custom renderring (styling)των χαρτών και το …“πότε” εμφανίζεται “τι” (και πώς), θα είθελα την συνεργασία με κάποιους που να γνωρίζουν πραγματικά από τον χειρισμό των OSM σε Offline mode, καθώς και στο routing.
Θα χαρώ πολύ να γνωριστούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες σχετικά με τους χάρτες για κινητά Android, σε Offline μορφή!
Σας χαιρετώ και πάλι!!

Χαίρετε κόσμε,

Είμαι νέος στην κοινότητα και βελτιώνω κατα βάση το κέντρο της Θεσσαλονίκης μιας και που το γνωρίζω σχετικά καλά.
Βλέπω πως οι ελληνικές πόλεις υστερούν κάπως σε ακρίβεια αναπαραγωγής του πραγματικού περιβάλλοντος (πχ. δρόμοι με λάθος τοποθέτηση) αλλα και στις λεπτομέριες (κτίρια, διαβάσεις κλπ.) σε σύγκρηση με άλλες ευρωπαϊκές.

Θα βάλω και εγω το λιθαρακι μου γιατι πιστεύω οτι το OSM είναι μια πολύ ωραία προσπάθεια.

Καλησπέρα και από εμένα,

Θα προσπαθήσω κι εγώ με τη σειρά μου να συνεισφέρω στη βελτίωση του χαρτογραφικού περιεχομένου του OSM.

Γειά σας απο τον Αρίλλα στην Βορειοδυτική Κέρκυρα, γράφτηκα για να προσπαθήσω να τελειοποιήσω τη αποτύπωση της περιοχής αυτής.
Περαιτέρω σκοπός μου είναι να βοηθήσω τον επιχειρηματικό Σύλλογο της περιοχής http://www.arillas.gr να προβληθεί μέσω ενός τουριστικού χάρτη που θα διανέμεται δωρεάν σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή καθώς και σαν poster σε κεντρικά σημέια του χωριού.

Καλησπέρα!
Ασχολούμαι εδω και αρκετά χρόνια με χαρτογράφηση ορειβατικών μονοπατιών από όλη την Ελλάδα και εχω ξεκινήσει το τελευατίο καιρό να προσθέτω καποια στο OSM.

Σε γενικές γραμμές το OSM όσον αφορά τα μονοπάτια είναι σε καλο επίπεδο αλλά χρειάζεται ακόμα δουλειά. Ειδικά για τα μονοπάτια βουνών ειναι να μπουν καποια POIs όπου θα δειχνουν καποια σημαντικά σημεία πανω σε αυτα , όπως: Σημεία με θέα, επικίνδυνο σημείο, κτλ ωστε ο χρήστης πριν τα επισκεφτει να έχει μια σχετική εικόνα τι θα συναντήση!
Καλη συνέχεια σε όλους!

Καλησπέρα!
Εγώ έχω αρκετό καιρό που ασχολούμαι με την χαρτογράφηση των Μ.Μ.Μ. σε διάφορες πόλεις, αλλά κυρίως στην Πάτρα, όπου μένω κιόλας. Αυτή την χαρτογράφηση την κάνω εθελοντικά και για την εφαρμογή Moovit, και για αυτό τον λόγο θεωρώ ότι μιας και διαθέτω κάποιες γνώσεις σχετικά με τις τοπικές συγκοινωνίες, ότι καλό είναι να βοηθήσω και στην χαρτογράφηση των OSM.

Καλησπέρα και από εμένα…

Χρειάστηκα για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα το OSM project και τολμώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με τη λειτουργικότητα και τις δυνατότητες. Οπότε αποφάσισα να προσφέρω όσες περισσότερες διορθώσεις και προσθήκες μπορώ για τη γειτονιά μου. Αν και η καταγωγή μου είναι από Τρίκαλα, τα τελευταία χρόνια μένω στους Αμπελόκηπους και έχω κάθε καλή διάθεση να προσφέρω εθελοντικά.

Έχω ήδη διαβάσει αρκετές οδηγίες από το wiki και είμαι πάντα ανοικτός σε προτάσεις και ενδείξεις για τη σωστή πρακτική πάνω στους χάρτες. Και επίσης θα ήταν μεγάλη μου χαρά, εάν ξαναγίνει κάποιο Workshop σύντομα, να γνωριστούμε και από κοντά.

Μιχάλης.

Παρόν.
Ξεκίνησα πριν από 4 χρόνια όταν στη γειτοννιά μου για δρόμους είχαμε σκέτες γραμμές. Πρόσθεσα ονόματα δρόμων, πάρκα, καταστήματα, κλπ.
Πλέον κάνω edit μονόδρομους, πεζόδρομους, όρια ταχύτητας, και σταθμούς φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων. σε όλη την Αθήνα.
Καλώς σας βρήκα,

Χαιρετώ! εγώ νέα στην παρέα,

έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με τη χαρτογράφηση του Πόρου, καθώς μετέπειτα θα ήθελα να εκμαιεύσω τις πληροφορίες αυτές για μία εφαρμογή - χάρτη που θέλω να φτιάξω!

Ενημερώθηκα για το φόρουμ από ένα mail που έλαβα σχετικά με την γλώσσα. Εισάγω τα ονόματα των οδών σε Λατινικούς χαρακτήρες και ως πρόσθετη γλώσσα βάζω τα ελληνικά, όμως ούτως ή άλλως στο χάρτη την ελληνική version μου βγάζει.Υπάρχει θέμα με αυτό;

Αν θέλεις η εφαρμογή σου να δείχνει συγκεκριμένα δεδομένα μόνο του Πόρου, έχει καλώς. Αλλιώς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα Android apps που βασίζονται σε δεδομένα του OSM, όπως το OsmAND.

Στους δρόμους της Ελλάδας, το “name” και το “name:el” γράφονται στα ελληνικά. Αν θες οπωσδήποτε να βάζεις λατινικούς χαρακτήρες, βάζε τους στο int_name. Περισσότερα για τα ονόματα εδώ: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Names

Ελπίζω να μη σε πειράζει να σου προτείνω να διαβάσεις το https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice, το οποίο περιέχει λάθη που κάναμε πολλοί/ες στην αρχή. Όπως το να νομίζουμε ότι οι δρόμοι ήταν σε λανθασμένη θέση, επειδή δεν συμφωνούσαν με τις αεροφωτογραφίες, ενώ ήταν οι νέες αεροφωτογραφίες που ήταν μετατοπισμένες :slight_smile: (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Using_Imagery).

Φτιάξε καινούριο θέμα για όποια απορία έχεις και καλώς ήρθες στην κοινότητα :slight_smile:

Καλησπέρα και απο μένα! Πριν αρκετά χρόνια είχα άλλο λογαριασμό και είχα φτιάξει αρκετά απο Νέα Σμύρνη… Πλέον κατέβασα το StreetComplete το οποίο βλέπω βοηθάει πάρα πολύ για λεπτομέριες κτλ στα γρήγορα (αν και δε μου βγαζει quest για νουμερα σπιτιων πουθενα κοντα μου, Oh well :P)

Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη!! Κυρίως χαρτογραφώ ορεινά μονοπάτια και προσθέτω ξεχασμένα τοπωνύμια στην περιοχή Δυτ. Μακεδονίας, Ηπείρου και Θεσσαλονίκης

οδηγίες για νέα μέλη: μην τρομάξετε, είμαστε σε διαδικασία συμμαζέματος του φόρουμ

οποιαδήποτε συμμετοχή είναι καλοδεχούμενη, δεν χρειάζεται να έχετε 2 χιλ edit

instructions for new user: please dont be scared of our fights, we are in a process of tidying up the forum

we welcome any participation, you dont need to have 2 thousand edits

καλημέρα και από εμένα, είμαι ο Κώστας από Αθήνα και από χτες άρχισα να χρησιμοποιώ την εφαρμογή. Κάποια στιγμή μέχρι αύριο θα αγοράσω και την full έκδοση μιας και είδα ότι είναι σε προσφορά.
Παρατήρησα κάποιες ελλείψεις σχετικά με την αρίθμηση των οδών αλλά διάβασα πιο πάνω για το [https://apkpure.com/keypad-mapper-openstreetmap/de.enaikoon.android.keypadmapper3](Keypad Mapper) και θα το εγκαταστήσω αργότερα για να βοηθήσω όπως μπορώ…
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα όρια ταχύτητας, υπάρχει κάποια ρύθμιση στην εφαρμογή να μου βγάζει κάποια υπενθύμιση όταν υπερβαίνω το όριο;
Το chat στο Telegram (https://t.me/osmgr) που είδα κάπου ισχύει; Αν ναι να ξαναβάλω το Telegram για να ρωτάω διάφορα…
Ευχαριστώ και καλό 3ήμερο να έχουμε :slight_smile:

Το chat λειτουργεί ή τσάμπα γράφω; ?

Καλημέρα, τελικά αγόρασα την full έκδοση και πήρα και promo code για το contour lines.
Βλέπω ότι δεν υπάρχει καλή επικοινωνία εδώ αλλά ούτε στο telegram /riot όπως έγραψα σε άλλο θέμα εδώ.
Κατέβασα τις παραπάνω εφαρμογές για να κάνω κάποιες ερωτήσεις αλλά είδα ότι όλα είναι πεθαμένα.
Διέγραψα τα πάντα και συνεχίζω να χρησιμοποιώ την εφαρμογή και ελπίζω να λύσω τις απορίες μόνος μου.
Καλό 3ημερο

Καλησπέρα κι από μένα. Ξεκίνησα το OSM τον προηγούμενο μήνα όπου το βρήκα κατά τύχη. Ξεκίνησα άμεσα να κάνω συνεισφορές επειδή είδα αυτό που στα Google Maps γίνεται με αργή ταχύτητα: να βελτιώνω/ ενημερώνω τις πληροφορίες των τόπων (δρόμοι, περιοχές, μνημεία/μαγαζιά/κτλ).
Μου αρέσουν και οι χάρτες γενικά και σχετικά πρόσφατα είχα ασχοληθεί με χαρτογράφηση, οπότε ότι πιο οικείο εδώ πέρα :stuck_out_tongue:
Δεν έχω αρχίσει ακόμη να ψάχνω τα της κοινότητας, αλλά ελπίζω να τα πούμε σύντομα και να δω σε τι φάση είναι όλα αυτά :slight_smile:

Καλώς ήρθες!
Για ό,τι χρειαστείς ρώτα μας.

Συνήθως δε ποστάρω σε welcome threads αλλά το συγκεκριμένο δεν έχει πολλή δραστηριότητα οπότε ας του κάνω ένα bump
χαίρετε.

:wave: