Początkowo byłem przekonany że maper specjalnie porozmieszczał punkty POI tak, aby jak najwięcej z nich było widocznych na mapie, jednak po chwili zauważyłem, że owe punkty poi są dodane do całych budynków co raczej nie jest poprawną formą mapowania zwłaszcza w normalnym miejskim gąszczu ponieważ zwiększa wspomniany wcześniej chaos wizualny, wprowadza konsumenta w błąd (niedokładność danych). Myślę, że punkty poi powinny być umieszczone od strony ulicy i na pewno nie w takiej ilości połączone z budyniami (najlepiej wcale). Zauważyłem, że scalanie wszystkiego ze wszystkim to częsty błąd nowych maperów, sam przechodziłem ten etap.
Ten przypadek mógłby być opisany, ku przestrodze na wiki, stosownym zrzutem ekranu, z odpowiednim komentarzem jako nieświadoma edycja pod render, co podejrzewam.
Moim zdaniem jak user jest zdeterminowany żeby wyróżnić „swoje” obiekty na warstwie głównej to i tak znajdzie sposób, nawet bez nowych ikonek.
Tutaj przykład wysiłku mapera, który z pieczołowitością odrysowywał kontury samolotów ustawionych w muzeum, a ponieważ jego dzieła nie renderowały się na warstwie głównej postanowił „pokolorować” je fikcyjnym landuse=military…
Efekt w OSM-And: https://preview.ibb.co/imrXRV/Capture-2018-10-24-16-32-1.png
Jeszcze się w nią nie wgryzałem, ale cieszę się, że wreszcie bierzemy się za takie duże schematy jak office czy healthcare (a w kolejce, czyli w fazie dyskusji jest jeszcze craft). W tym wypadku jest trudniej, bo to nie jest zupełnie nowy schemat, tylko docelowo zastępnik amenity=hospital/clinic/doctors itp., ale znacznie szersze i dokładniejsze. Ekipa OSM Carto bardzo konserwatywnie podchodzi do takich duplikatów i zwykle ludzie powołują się na zapis, że powinniśmy zapobiegać “niepożądanej fragmentacji tagów”, kompletnie ignorując fakt, że na krótką metę fragmentacja może być większa, ale na dłuższą pozwala na większą konsolidację (bo można będzie zmigrować w kierunku bardziej bogatego i spójnego schematu).
Jeszcze nie ma wdrożenia na serwerach OSMF (pewnie zacznie się wieczorem), ale jest już bogate wydanie v4.17.0, w którym między innymi obszary naturalne pojawiają się już od z5:
Tu problem wynika z tego że ikonka sklepu jest zasłaniana przez ikonkę parkingu. Trzeba by to sprawdzić, ale pewnie wyświetlanie ikon parkingów po wszystkich innych może być dobrym pomysłem.
Usiadłem wreszcie i porządnie opisałem dlaczego użycie dla dróg skali koloru aż do fioletu (zamiast tylko do czerwieni) poprawiłoby czytelność stylu, zwłaszcza dla dróg tertiary, które kiedyś bez skutku próbowałem pokolorować na jasnożółty:
Dzieła sztuki w formie posągu/sylwetki (statue) warto otagować dokładniej, wtedy są i lepiej otagowane i mniej wyraziste. To samo z różnymi typami pomników. Podejrzewam, że we Wrocławiu to krasnale tak zaatakowały - niestety nie wiem jak odróżniać np. duże dzieła sztuki od małych.
Największe zmiany to wyświetlanie udokumentowanych obiektów healthcare=*, zmiana koloru natural=scrub (czyli krzaków), zmiana koloru i wzorka na ogródkach działkowych, wyświetlanie nazwy przylądków (natural=cape) oraz coś akurat na zimę - wyświetlanie lodowisk (leisure=ice_rink).