Co ciekawe, w moim bardzo ograniczonym korzystaniu z SORów w Krakowie - samo przyjmowanie pacjentów było wydzielone ale badania, hospitalizacja, lekarze itd były wspólne z resztą szpitala.
A jeśli SOR jest wydzielonym szpitalem - to chyba reż błędem mapowanie go jako punkt na obszarze osobnego szpitala?
Nie jest wydzielonym szpitalem, można go prawnie traktować jako oddział szpitalny. Lekarze ze szpitala, jeśli pracują na SOR, to w ramach tego samego stosunku pracy.
Jest przy SORach wiele rozwiązań tymczasowych, czy wręcz nieprawidłowych jak np. dzielenie pracy na SORze z dyżurowaniem na oddziale przez tego samego lekarza. Wiadomo, że nie będzie w dwóch miejscach jednocześnie. Braki kadrowe prowadzą do wielu takich rozwiązań
Od roku przy części SOR działa też nocna i święteczna opieka zdrowotna, co dodatkowo komplikuje sprawę - bo poniekąd mamy wtedy 2 punkty emergency w jednym szpitalu, każdy o innym charakterze.
Ja się nie upieram przy amenity=hospital przy SORach, po prostu to najlepiej z dostępnych tagów pasuje. Może ktoś wymyśli lepsze rozwiązanie.
Podejrzewam, że należy to do kategorii klucza healthcare (choć akurat wejście do SOR jest zdefiniowane jako emergency, ale to nie jest oddział, tylko specjalne wejście). Wygląda na to, że w specyfikacji healthcare została tylko zdefiniowana klasyfikacja specjalności, ale w ogóle zabrakło definicji oddziału szpitalnego (ward?):
healthcare=emergency_department byłoby najlepiej, bo najkrócej. Gdyby jeszcze mogło się renderować na standardowej warstwie. Ale tam pewnie by trzeba dobić do tysiąca okazów, by można było zacząć rozmowę.
Pewnie raczej healthcare=emergency_ward albo coś w tym stylu (przez analogię do emergency=emergency_ward_entrance), żeby było po brytyjsku. Tak czy owak jakiś standard jest konieczny i ja bym zaczął od dyskusji na Tagging, żeby coś ustalić wreszcie.
A z ilością wystarczającą do renderingu to staram się nie podchodzić do tego bezmyślnie - pojedyncze obiekty to rzeczywiście 2-5 tys. w przypadku popularnych wydaje mi się sensowną granicą. Natomiast jak wprowadzamy systemowo, to ważniejsza jest dla mnie spójność dokumentacji i rozumienie na ile elementy wyczerpują podział niż liczenie, bo inaczej cały system może się bez sensu wywalić, zamiast po prostu być poprawionym za jakiś czas w razie potrzeby. Mamy akurat bilecik na healthcare, więc czerwone kropki mogą objąć wiele rzeczy jak już ktoś napisze kod:
Natomiast renderowanie wejścia na SOR może jeszcze sobie poczekać aż ludzie potagują powiedzmy do tych 2k, chociaż jest zdefiniowane i wydaje mi się, że pomysł na ikonkę jest bardzo prosty:
Czy potrzebujemy na mapie zarówno SORu jak i wejścia do niego? Zawsze są położone koło siebie. Dlatego w Polsce oznaczamy same SORy, a nie wejścia do nich.
Może za granicą jest inaczej, i tam preferują wejścia?
W Polsce jest tylko 228 SORów. Do tego bliżej nieokreślona liczba izb przyjęć pełniących podobną funkcję. Dużych liczb tu nie będzie.
W szpitalu na Unii Lubelskiej w Szczecinie są dwa SORy - jeden dla dorosłych w jednym miejscu z podjazdem d;la karetek i drugi SOR dla dzieci z oddzielnym podjazdem dla karetek.
Istnieje, jak widać, potrzeba mapowania takich miejsc, ale z drugiej strony nie mapujemy innych oddziałów szpitali.
Tag amenity=hospital/clinic ma tę zaletę, że wyświetla się na mapie, chociaż ktoś kto potrzebuje udać się na SOR, raczej nie będzie szukał na mapie, a wejście do SOR na terenie szpitala powinno być raczej oznaczone i jak ktoś jest już na jego terenie, to powinien znaleźć.
Jak dla mnie - obojętnie, ale żeby wszystkie były tak samo otagowane.
Niby stosunkowo niewiele użyć, ale schemat ma status approved, więc może warto pójść w tę stronę? I do tego np. odpowiedni name dodany wyłącznie na węźle wejścia (choć nie wiem, czy name dodany na entrance będzie wyświetlany)
Przydaje się gdy np. masz kogoś odwiedzić czekającego w kolejce albo jako punkt orientacyjny gdy idziesz w inne miejsce w szpitalu. Drugie właśnie dzięki dobremu oznakowaniu.
emergency=emergency_ward_entrance
to jest wejście do SOR, nie sam SOR. Może być dodatkowo mapowane ale samo w sobie nie zaznacza SORu
A co z ewentualnym rozróżnieniem na oddziały ratunkowe dla dzieci ?
Na liście w rejestrze podesłanym przez m@rio widać że takie rozróżnienie funkcjonuje.
Jak to ewentualnie tagujemy?