Mnie się też tak wydaje. Być może jest lepsze tagowanie dla rozmaitych oddziałów szpitala, ale na razie taguję je właśnie jako kliniki.
Zwracam jednakowoż uwagę że według wiki amenity=hospital + emergency=yes nie oznacza że cały szpital jest jednym wielkim SOR-em, a jedynie fakt że szpital posiada SOR (lub explicit że nie posiada, wtedy emergency=no).
Z kolei amenity=clinic jest opisana jako opieka ambulatoryjna w wyraźnej opozycji do szpitala.
Takie też wydaje się globalne rozumienie tego tagu, bo wystąpień emergency=yes + amenity=hospital jest kilkanaście tysięcy v.s. zalednie kilkaset dla emergency=yes + amenity=clinic.
A chcąc wskazać konkretne miejsce gdzie znajduje się SOR zawsze można użyć emergency=emergency_ward_entrance.
Decydując się zatem na opisywanie SOR-ów jako amenity=clinic będziemy mieli trochę lokalny fenomen, wszędzie będzie to raczej amenity=hospital + emergency=yes a w Polsce dla wyjątku będzie wysyp amenity=clinic + emergency=yes.
Nie jestem do końca przekonany czy tego chcemy…
To jak w takim razie powinny zostać oznaczane części szpitala? Z tego co widzę to przynajmniej w Krakowie amenity=clinic jest do tego szeroko stosowane - https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.06118/19.95346
emergency=emergency_ward_entrance to jest wejście do SORu - jak sam SOR powinien być otagowany jak nie z amenity=clinic?
Na razie zmieniłem dwa szpitale na
amenity=hospital + emergency=yes + name=* dla szpitala który ma SOR
amenity=clinic + emergency=yes + name=SOR dla SORu
Ja zaznaczam amenity=hospital + emergency=yes jako oddzielny węzeł w miejscu gdzie jest SOR.
Prawnie nie, ale praktycznie jest to mikro szpital. Ma osobną załogę, i to nie jednego lekarza a kilku, o różnych specjalizacjach. I sale operacyjne i pooperacyjne tylko dla siebie. Pacjenci mogą na nich teoretycznie przebywać wiele dni, co spełnia podstawowe kryterium uznania poi za szpital w osm.
Jedyne, co SOR nie ma, to laboratorium.
SOR działa w takiej postaci 24/7, czyli także, gdy reszta oddziałów w szpitalu przy którym działa SOR jest w pełni obsadzona i przyjmuje pacjentów. Większość tych przyjęć nie odbywa się zresztą przez SOR, ale jest z przychodni szpitalnej lub izby przyjęć, do której zgłaszają się pacjenci planowi.
Co ciekawe, w moim bardzo ograniczonym korzystaniu z SORów w Krakowie - samo przyjmowanie pacjentów było wydzielone ale badania, hospitalizacja, lekarze itd były wspólne z resztą szpitala.
A jeśli SOR jest wydzielonym szpitalem - to chyba reż błędem mapowanie go jako punkt na obszarze osobnego szpitala?
Nie jest wydzielonym szpitalem, można go prawnie traktować jako oddział szpitalny. Lekarze ze szpitala, jeśli pracują na SOR, to w ramach tego samego stosunku pracy.
Jest przy SORach wiele rozwiązań tymczasowych, czy wręcz nieprawidłowych jak np. dzielenie pracy na SORze z dyżurowaniem na oddziale przez tego samego lekarza. Wiadomo, że nie będzie w dwóch miejscach jednocześnie. Braki kadrowe prowadzą do wielu takich rozwiązań
Od roku przy części SOR działa też nocna i święteczna opieka zdrowotna, co dodatkowo komplikuje sprawę - bo poniekąd mamy wtedy 2 punkty emergency w jednym szpitalu, każdy o innym charakterze.
Ja się nie upieram przy amenity=hospital przy SORach, po prostu to najlepiej z dostępnych tagów pasuje. Może ktoś wymyśli lepsze rozwiązanie.
Nazwa i definicja na Wikipedii mówią o tym, że jest to część szpitala, a nie szpital:
Po angielsku podobnie (emergency ward):
https://en.wikipedia.org/wiki/Emergency_department
Podejrzewam, że należy to do kategorii klucza healthcare (choć akurat wejście do SOR jest zdefiniowane jako emergency, ale to nie jest oddział, tylko specjalne wejście). Wygląda na to, że w specyfikacji healthcare została tylko zdefiniowana klasyfikacja specjalności, ale w ogóle zabrakło definicji oddziału szpitalnego (ward?):
https://en.wikipedia.org/wiki/Hospital#Departments_or_wards
Pewnie trzeba by to dodefiniować w końcu.
Chyba jednak jest coś - health_facility:type=department:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Healthcare_2.0#Hospital_with_its_departments
https://taginfo.openstreetmap.org/tags/health_facility%3Atype=department#overview
Nawet dla SOR jest subtag department=emergency:
https://taginfo.openstreetmap.org/tags/department=emergency
Tylko na razie to wszystko jest bardzo mało używane.
healthcare=emergency_department byłoby najlepiej, bo najkrócej. Gdyby jeszcze mogło się renderować na standardowej warstwie. Ale tam pewnie by trzeba dobić do tysiąca okazów, by można było zacząć rozmowę.
Pewnie raczej healthcare=emergency_ward albo coś w tym stylu (przez analogię do emergency=emergency_ward_entrance), żeby było po brytyjsku. Tak czy owak jakiś standard jest konieczny i ja bym zaczął od dyskusji na Tagging, żeby coś ustalić wreszcie.
A z ilością wystarczającą do renderingu to staram się nie podchodzić do tego bezmyślnie - pojedyncze obiekty to rzeczywiście 2-5 tys. w przypadku popularnych wydaje mi się sensowną granicą. Natomiast jak wprowadzamy systemowo, to ważniejsza jest dla mnie spójność dokumentacji i rozumienie na ile elementy wyczerpują podział niż liczenie, bo inaczej cały system może się bez sensu wywalić, zamiast po prostu być poprawionym za jakiś czas w razie potrzeby. Mamy akurat bilecik na healthcare, więc czerwone kropki mogą objąć wiele rzeczy jak już ktoś napisze kod:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2938
Natomiast renderowanie wejścia na SOR może jeszcze sobie poczekać aż ludzie potagują powiedzmy do tych 2k, chociaż jest zdefiniowane i wydaje mi się, że pomysł na ikonkę jest bardzo prosty:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/3486
Czy potrzebujemy na mapie zarówno SORu jak i wejścia do niego? Zawsze są położone koło siebie. Dlatego w Polsce oznaczamy same SORy, a nie wejścia do nich.
Może za granicą jest inaczej, i tam preferują wejścia?
W Polsce jest tylko 228 SORów. Do tego bliżej nieokreślona liczba izb przyjęć pełniących podobną funkcję. Dużych liczb tu nie będzie.
W szpitalu na Unii Lubelskiej w Szczecinie są dwa SORy - jeden dla dorosłych w jednym miejscu z podjazdem d;la karetek i drugi SOR dla dzieci z oddzielnym podjazdem dla karetek.
I jak widzę, jako szpital są tam otagowane wejścia: https://www.openstreetmap.org/#map=19/53.44888/14.50502
PS Wg NFZ z zachodniopomorskim nie ma żadnego SORu: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/SOR?&ow=16
EDIT:
Na pewno? Sam szpital przyznaje się tylko do pediatrycznej izby przyjęć. Obok SORu z ogólną izbą przyjęć, rzecz jasna.
Czy jest ustalone jak powinniśmy tagować Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR)? Jeśli jeszcze nie jest, to czy możemy w tym temacie to ustalić?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szpitalny_oddzia%C5%82_ratunkowy
Jak sama nazwa wskazuje, jest to oddział, więc nie szpital, a czasami jest tagowane jako szpital.
Jakie macie propozycje? Jaki tag wybrać?
Istnieje, jak widać, potrzeba mapowania takich miejsc, ale z drugiej strony nie mapujemy innych oddziałów szpitali.
Tag amenity=hospital/clinic ma tę zaletę, że wyświetla się na mapie, chociaż ktoś kto potrzebuje udać się na SOR, raczej nie będzie szukał na mapie, a wejście do SOR na terenie szpitala powinno być raczej oznaczone i jak ktoś jest już na jego terenie, to powinien znaleźć.
Jak dla mnie - obojętnie, ale żeby wszystkie były tak samo otagowane.
Wszystkie węzły lub linie z tagiem name=SOR:
5 amenity=clinic + emergency=yes
2 amenity=clinic + emergency=yes + healthcare=emergency_ward
1 amenity=clinic + emergency=yes + healthcare=hospital
1 amenity=clinic + emergency=yes + healthcare=hospital + healthcare:speciality=emergency
7 amenity=hospital
1 amenity=hospital + emergency=yes
1 amenity=hospital + emergency=yes + healthcare:speciality=emergency
4 emergency=ambulance_station
2 emergency=emergency_ward_entrance
3 building=hospital
1 building=yes
1 entrance=yes
Jak widać powyżej, nie ma dominującego sposobu tagowania i jest bardzo różnie.
Stąd można zaczerpnąć jakieś zręby schematu:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Emergency_ward
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag%3Aemergency%3Demergency_ward_entrance
Niby stosunkowo niewiele użyć, ale schemat ma status approved, więc może warto pójść w tę stronę? I do tego np. odpowiedni name dodany wyłącznie na węźle wejścia (choć nie wiem, czy name dodany na entrance będzie wyświetlany)
Przydaje się gdy np. masz kogoś odwiedzić czekającego w kolejce albo jako punkt orientacyjny gdy idziesz w inne miejsce w szpitalu. Drugie właśnie dzięki dobremu oznakowaniu.
emergency=emergency_ward_entrance
to jest wejście do SOR, nie sam SOR. Może być dodatkowo mapowane ale samo w sobie nie zaznacza SORu
amenity=clinic + emergency=yes + healthcare=emergency_ward
Czy jest coś złego z tym? Mi się podoba. (amenity=clinic ma pewien problem gdy użyta dla oddziałów szpitala ale nie tutaj)
building=hospital
building=yes
entrance=yes
Nie ma informacji o SORze
amenity=hospital
emergency=ambulance_station
to jest po prostu błędne, to inne rzeczy (choć właściwie zawsze są koło SORu lub powiązane)
O, to tagowanie wygląda rozsądnie. Nie dubluje szpitala i tag healthcare mówi o tym co to jest.
Przetagowałem tak wrocławskie SOR-y.
Dla zainteresowanych: rejestr jednostek SOR w Polsce.
Wyszukiwanie zaawansowane daje opcje selekcji geograficznej.
Pozwoliłem sobie połączyć wątek z wcześniejszą dyskusją na ten sam temat