Poprawne nazewnictwo punktów, linii i relacji

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=11498

Czytałem, ale oprócz kilku indywidualnych opinii, to kwestia w tym wątku nie została sprecyzowana.

To nie są skróty tylko skrótowce.

Zawsze można się umówić na nierozwijanie niektórych skrótów. Obok tych z kościołów, często zostawia się też “nr” oraz “im.”.

Zatem dobrze byłoby, żeby inni też się wypowiedzieli, tak żeby można było podjąć jakąś decyzję.

Odruchowo, to bym tych skrótowców nie rozwijał. Ale po chwili zastanowienia mam jedną uwagę: trzeba sie umówić , czy rozwijamy, czy nie i dopasować do tego wszystkie poszczególne przypadki. A to po to, żebym wyszukując nie musiał zgadywać, czy akurat w interesującym mnie obiekcie zostało wpisane “im.”, czy “imienia”, bo jak nie zgadnę, to nie znajdę.

Na zasadzie, że cmentarz to rzecz, pewien Ukrainiec pokasował moje “nazewnictwo” (name:pl=Cmentarz) i teraz nie da się wyszukać w OSM wielu cmentarzy na Kresach.

A w name:pl było tylko literalnie “Cmentarz” czy coś w stylu “Cmentarz polski w miejscowości xyz”?
Bo jeśli to drugie to powiedziałbym że to już nazwa własna i zmiana usuwająca te dane byłaby do wycofania.
A tak z drugiej strony-zawsze w overpasie można zadać wyszukiwanie landuse=cemetery…

Nominatim bez problemu wyszukuje cmentarze z tagiem landuse=cemetary po wpisaniu słowa cmentarz. Po to są Special Phrases.
name=Cmentarz to taki sam rodzaj “nazwy” jak name=Park dla leisure=park lub name=Las dla landuse=forest.
Słusznie pokasował.

Obrysowuję cmentarz i nazywam “Cmentarz”. Nie wiem jaki to cmentarz, więc nie chcę wymyślać dla niego nazwy. Włączam nawigację i bez tej nazwy cmentarza mi nie wskaże. Dopóki nawigacja nie ogarnia takich obiektów, to ja będę nazwę dopisywał.

Ale czemu nie rozróżniasz kategorii miejsca/obrysu od jego nazwy?

Czy obrysowując dom mieszkalny też dodajesz mu nazwę “Dom mieszkalny”? Pewnie nie, bo oznaczają go kategorią building=residential. Więc czemu analogicznie nie czynisz z obrysem cmentarza?

Nie dodaję nazwy obiektom, które nie będę szukał przez nawigację. Dom mieszkalny szukamy wpisując adres, więc ten dom “nazywam” adresem.

Ta, a potem ja wpisuję w nawigacji “cmentarz” i dostaję w odpowiedzi:

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz parafialny

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz w Pipidówku

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz parafialny

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

  • Cmentarz

Bardzo przydatne.

Dla mnie i wielu innych przydatne, pod warunkiem, że dopiszesz miejscowość.

To że twoja nawigacja sobie nie radzi to nie powód by dodawać fikcyjne nazwy.

name:pl=Cmentarz dla landuse=cemetery to błąd który powinien zostać poprawiony (w tym przypadku przez skasowanie name:pl=Cmentarz)

tak samo jak

 natural=tree name=tree

czy

leisure=pitch sport=soccer name=Boisko

czy

amenity=parking name=parking

.

Overpass Turbo z linkiem do sprzątania: https://overpass-turbo.eu/s/D8A

Z tego co patrzę to są tam takie cuda jak “krematorium” i potem “krematoriums”, “sąd” i “sąds”. Gdzie to można poprawić?

Cmentarz to fikcyjna nazwa? Napisz, jak nazywasz miejsca spoczynku, to użyję właściwej nazwy.
Używam OsmAnd. Poleć lepszą.

Aż sobie uruchomiłem OsmAnda i wyszukałem cmentarze. Bez problemu znalazł mi cmentarze bez słowa “cmentarz” w nazwie, więc doprawdy nie rozumiem problemu.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice#Don.27t_use_name_tag_to_describe_things

Cuda są, bo to automat tworzył formy mnogie. Ja tam dużo kiedyś poprawiłem (oraz skasowałem liczne głupoty). Poprawia się tam właśnie - edytujesz stronę, a po bliżej nieokreślonym czasie Nominatim zaciąga wyrażenia z wiki.