Pytania początkujących

Tak się nie da, SOR to osobny byt prawny i strukturalny i są szpitale, przy których SOR nie działa a mają tzw. izbę przyjęć pełniącą podobną rolę.

Jak ustawić własne tło?

W czym?

choćby tutaj u nas w kraju:
https://www.openstreetmap.org/way/397073692

Podczas edycji mogę wybrać tło, ostatnia możliwość to własne, i własnie jak można wgrać własne?

Koledze najprawdopodobniej chodzi o opcje tła w edytorze ID. Jeśli masz własny serwer kafelków mapy TMS/WMS, to w tym miejscu podajesz odpowiednio skonstruowany adres. Skoro nie wiesz jak skonstruować adres, to pewnie nie masz takiego serwera i chcesz podłożyć np własne zdjęcie z drona albo skan jakiejś mapki topograficznej (w tym przypadku UWAGA NA PRAWA AUTORSKIE!). Otóż w edytorze ID w przeglądarce nie da się tego zrobić. Takie rzeczy obsługuje natomiast edytor JOSM https://josm.openstreetmap.de/. Polecam gorąco JOSM-a, ale przestrzegam, jego użycie jest wyraźnie trudniejsze niż ID i początkującym może sprawiać kłopoty. No i samo “wgranie” podkładu tak, aby był poprawnie umiejscowiony też nie jest banalne.

Czesc,

Male pytanie, czy orientuje się ktoś jak umiescic logo OSM (znak wodny) w podkladzie na geoserverze? Tak, żeby wyświetlało się gdzieś w rogu mapy?

A jak zrobiłeś że naniosłeś jedne na drugie?

Dodałem budynki jako drugą warstwę nad geoportalem.

Witam, mam do Was ogromną być może nie typową prośbę. Czy istnieje oprogramowanie które w trakcie nagrywania obrazu nadaje znaczniki współrzędnych lub jakies inne ręczne?
Potrzebuje tego gdyż chcę ustalić kilkadziesiąt albo kilkaset pewnych punktów na mapie pewnego miasta wraz ze zdjęciem i przy nagranym obrazie np. z kamery 360 musze te miejsca właśnie oznaczyć…z góry dziękuje za pomoc.

Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale telefony da się nakłonić do geotagowania zdjęć (i.e. wpisywania współrzędnych w danych exif zdjęcia), podobnie część kamer sportowych (np. garmina) i wideorejestratorów samochodowych…

Dziękuje Panu Moderatorowi za odpowiedź. Faktycznie przy telefonie można to wymusić ale jednak musi być to osobne urządzenie. Czy mogę prosić o konkretne modele ? Szukam wśród Garmina kamer ale informacji o tej geolokalizacji nie widzę.
Tak dla zrozumienia to chce robić film lub zdjęcia z oznaczeniem punktów np. z urządzeniem na dachu samochodu coś jak samochód Google Street Maps. Poszukiwalem wśród kamer 360 np. Ricoh Theta V która była by idealna bo jest wejscie montażowe na statyw oraz dobra jakość zdjęć - jednak czy są te oznaczenia nie wiem…tam musi być przecież moduł GPS…Zwykła sportowa kamera z kątem 170 też ostatecznie bedzie ok ale jak to połączyć z oznaczeniem GPS (z modułu zewnętrznego? gps)…dzięki

Ricoh Theta V pobiera lokalizację z telefonu Bluetoothem, jest dedykowana apka Ricoha ma telefon, która się łączy z kamerą.
To nie jest żadna tajemnica, podstawowa informacja o sprzęcie. Parę minut z Googlem.
A na youtube jest kupa filmików o kamerach 360.

Dzięki maraf24 - informacje o geolokalizacji nie są ogólno dostępne w opisach kamer itp. Informacja że pobiera przez BT dane GPS są rewelacyjną informacją.
Czy kamera 360 tańsza od tej Thety czyli- LG 360 CAM LG-R105 tez będzie pobierała znaczniki GPS przy robieniu zdjęć ?? szukam w googlach i takiej informacji nie widzę

Także 2 minuty w Google:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lge.sc&hl=en_US

i rzut oka na wymagane zezwolenia: jest lokalizacja, więc pewnie wspiera GPS - można się zawsze spytać ich supportu.

Ok dzięki wielkie…odnośnie aplikacji LG bede szukał informacji czy też będzie tak pobierać.
Ogólnie ze smartfona fajnie to działa ale precyzja umiejscowienia punktu jest nie zawsze zadowalająca. Pytanie czy to kiepski moduł GPS w telefonie czy po prostu tak już jest

Precyzyjna geolokalizacja w mieście to jest spory problem dla przeciętnego urządzenia wyposażonego w moduł GPS wykorzystywany w np. nawigacji samochodowej. Sporą poprawę wyniku lokalizacji można uzyskać poprzez ustawienie aparatu na statywie na krótki okres przed wykonaniem zdjęcia. W przypadku zdjęć w ruchu (Street View) zwłaszcza w ciasnych, wąskich ulicach poprawna geolokalizacja może być wprost niemożliwa. Nawet precyzyjne urządzenia GPS wykorzystywane w np. geodezji w tego typu miejscach potrzebują sporo czasu na poprawne określenie położenia.

Na dwoje babka wróżyła. Niektóre telefony mają baaaardzo słaby odbiornik GPS. Z drugiej strony, w centrach miast nawet porządny odbiornik GPS nie określi precyzyjnie pozycji - próbowałem kiedyś zebrać Garminem ślady chodników w centrum Warszawy - rezultat zupełnie nie nadawał się do wykorzystania (w okolicach Pałacu Kultury, podejrzewam że istniejący tam nadajnik przeszkadza, w innych punktach miasta wyniki były zmacznie sensowniejsze)

Czy istnieje jakiś szybki i wydajny sposób na wczytanie danych z punktu adresowego do obrysu budynku? Wyczytałem, że są różne szkoły
a) dodać obrys wewnątrz którego będzie sobie siedział węzeł z adresem
b) dołączyć węzeł z adresem do obrysu i dodać klucz entrance
c) przekopiować wartości do obrysu i usunąć punkt adresowy
Sposób c wydaje mi się najlogiczniejszy(no bo adres dotyczy budynku a nie punktu), ale jednocześnie jest najbardziej czasochłonny i tracimy source, czy można go jakoś zautomatyzować? Korzystam z JOSM, może istnieje jakaś wtyczka?

Co do jakości pomiarów w telefonie, to jego niska dokładność wynika z samej technologii pomiaru. Pomiar w mieście ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Największym kłopotem może być niekorzystna geometria tj wysokie budynki zasłaniające nam satelity, jednocześnie komórkowa nawigacja lubi sieci wifi, nie tylko po to, żeby doczytywać mapy z internetu, ale także pomaga wyznaczyć pozycje na podstawie sieci widzianych przez urządzenie i siły ich sygnału. Google zbiera o nich informacje za pośrednictwem użytkowników androida :wink:
A w geodezji długość pomiaru zależy w dużej mierze od wymaganej dokładności, warunków, długości szukanego wektora i technologii pomiarowej (nie każda nadaje się do wszystkiego). W tej chwili pomiary RTK są w stanie wyznaczyć współrzędne w czasie rzeczywistym z dokładnością kilku centymetrów, jednak są to trochę droższe zabawki(zarówno kontrolery jak i anteny) niż te pakowane w telefony, ponadto wymagają połączenia z serwisami nadającymi poprawki (za co też trzeba płacić)

Dane → Połącz punkty adresowe. Działa na wcześniej zaznaczonym obszarze. Robi dokładnie to, co opisałeś w punkcie (c).

Nie pamiętam, czy to jest wbudowane, czy pochodzi z tej wtyczki.