Propozycja: Reforma tagowania dróg w Polsce

Są. Zwłaszcza w większych lasach z regularną wycinką.

można popatrzyć tutaj:
polna, kostka
http://ifotos.pl/zobacz/2018-09-0_qearrnp.jpg

polna, asfalt
http://ifotos.pl/zobacz/2018-09-0_qearrnh.jpg

leśna, asfalt
https://megawrzuta.pl/download/1393a80edc07e570dbdcaa59b036ffee.html

polna, żwir
https://megawrzuta.pl/download/7814c825677aa3c398e7d9ed34697c76.html

Zdjęcia z moich przejazdów, mają znaczniki lokalizacji - można zobaczyć gdzie to jest. Mieszkam na wsi i mapuję w mojej okolicy - zachęcam wszystkich żeby w miarę możliwości zajrzeli czasem z mapowaniem gdzieś dalej od miast bo w wielu miejscach jest sporo do uzupełnienia.

To jest akurat bardzo nietypowe, dlaczego ktoś by tam kładł niefrezowaną kostkę betonową? Może to jakaś droga rowerowa?
EDIT: https://www.openstreetmap.org/node/4935196661 - droga wzdłuż wału. Nie musi być to track.

To jest residential, tylko na ostatnim odcinku jeszcze się ludzie nie pobudowali.
EDIT: https://www.openstreetmap.org/node/4736153111
Ok, to faktycznie asfaltowy track. Perspektywa zdjęcia jest tu myląca :slight_smile: Bogata gmina :wink:

gravel

Przepraszam, nieuważnie wysyłałem zdjęcie - wszystkie lasy są podobne :wink:
miało być to:
https://megawrzuta.pl/download/77c81d07e82150852af0444f34c33fe7.html

Z innych ciekawostek “nawierzchniowo-polnych” - droga brukowana, oczywiście dość głęboko w lesie:
https://megawrzuta.pl/download/0c324a453e67463d7cd226b7532a843d.html
Teraz jest już w kiepskim stanie, podejrzewam że właściciel tych terenów - może jeszcze przed wojną - chciał mieć lepszy dostęp do lasu a że do kamieniołomu jest dość blisko, to tak utwardził drogę.

Zachęcam wszystkich do pedałowania - znakomicie poznaje się jakość nawierzchni :wink:

Poprawiłem te “tracki” w propozycji.

Podsumowując:
“Serwisówki” mogą być:

  • unclassified lub wzwyż jeśli pełnią funkcję w sieci drogowej
  • service jeśli stanowią dojazd do pojedynczego obiektu (np. MOP albo jakieś gospodarstwo)
  • track jeśli dwa powyższe warunki nie zachodzą

Natomiast martwi mnie, że ta cała moja propozycja prawdopodobnie umrze śmiercią naturalną bo najwyraźniej nikt oprócz mnie nie ma motywacji żeby coś w tym temacie zmienić.

Co do Wiki - śmiało poprawiaj, zwłaszcza jak jest źle. Dyskusje ma sens zaczynać jak ktoś zaprotestuje ( https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Be_bold ).

Z tego co pamiętam główną blokadą było brak tagowania stanu prawnego. Czy mamy już na to zaprojektowany tag?

Czyli rozumiem, że to https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:highway_(propozycja_zmian) mogę podmienić, bo nie ma tam nic “kontrowersyjnego” a jest o niebo lepsze od obecnej wersji?

Mamy (i nawet nie jest to nowość, bo w wielu miejscach jest to już wpisane): https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce_(propozycja_zmian)#Klasyfikacja_urz.C4.99dowa_dr.C3.B3g

Doprecyzowania wymagają numerki przy highway:category:pl. Odpowiadają one (chyba) poziomom admin_level. Ale czy to coś wnosi? Czy nie lepiej po prostu przejść na oznaczenia literowe?

Tak, jest znacznie lepsze :slight_smile: Nie ma choćby odwołań do dróg krajowych/wojewódzkich. Warto podmienić.
Mam co prawda dość długą listę drobnych uwag/poprawek do tego tekstu, ale to może poczekać.

Ja jednak się czepię, jeśli już coś publikować, to może jednak bez błędów (w pierwszej linii tekstu).

Kolejne kontrowersyjne zmiany klasyfikacji dróg, tym razem S7 stała się autostradą. https://www.openstreetmap.org/changeset/64124928

To jest moje :slight_smile:

Na wiki jest napisane:

highway=motorway
Autostrady (oznakowane znakami Znak D9.svg) i drogi ekspresowe dwujezdniowe (oznakowane znakami Znak D7.svg), posiadające pas awaryjny.

Uwaga: w przypadku tego typu dróg wymagane jest uzupełnienie informacji o ich klasie technicznej (patrz poniżej)

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce_(propozycja_zmian)#Przyk.C5.82ady_dr.C3.B3g_o_kategorii_ni.C5.BCszej_ni.C5.BC_krajowa.2C_kt.C3.B3re_mog.C4.85_by.C4.87_oznaczone_jako_primary

S7 Myślenice-Lubień spełnia określone tam wymagania.

Proszę o sprawdzenie tego punktu i ewentualną poprawę. Chodzi o słup elektryczny który nie jest połączony z niczym żadną linią energetyczną, a co więcej wygląda to tak jakby stał na środku jezdni
https://www.openstreetmap.org/node/3664728832

https://www.openstreetmap.org/#map=19/54.39677/18.63288 - highway=trunk przechodzi w highway=secondary. Albo trunk do obniżenia albo secondary do podwyższenia (zgłosiłem też jako https://www.openstreetmap.org/note/1581096 )

Czy jest ktoś w stanie ocenić istotność tych dróg?

Ewidentnie skutki budowy nowej drogi. Skasowałem go na podstawie Geoportalu. Swoją drogą jest tam zaznaczony wkopany kabel.

Ten trunk w tym miejscu ja zrobiłem. Chodziło mi o to, że kiedyś Trasa Sucharskiego była trunk. Od tych świateł na skrzyżowaniu z Uczniowską to do S7 odcinek bezkolizyjny i prędkość dopuszczalna jest podniesiona (70 i 100 km/h) oraz spełnione są wymagania techniczne dla ruchu tranzytowego. Jeżeli lepszy byłby trunk dopiero od ronda Tadeusza Mazowieckiego, tam gdzie jest primary to portu w Gdańsku to mogę to poprawić, ale proszę o opinie.

P. S. Dziękuję za rozwiązanie problemu tego słupa w Kościerzynie :slight_smile:

Ten trunk na Sucharskiego-Droga Zielona jest moim zdaniem całkiem w porządku, ta droga spełnia wszystkie wymagania na tę kategorię, pomimo braku oficjalnego oznaczenia “S”. IMO ten trunk przechodzący w secondary na Płażyńskiego nie pasuje, ale wydaje mi się, że twoja propozycja z primary od ronda Mazowieckiego załatwi sprawę.

Kolejna propozycja: obwodnica Kościerzyny jako trunk; zaczynałaby się i kończyła na primary, jest bezkolizyjna (węzły) i spełnia wysokie wymagania techniczne, patrz: http://www.obwodnica-koscierzyny.pl/p/opis-projektu.html → Część drogowa (parametry techniczne). Proszę o opinie.

https://www.openstreetmap.org/#map=13/54.1152/17.9923

Tylko że my nie kodujemy w tagu highway jakości drogi, poza motorway i ekspresówkami. Moim zdaniem ta propozycja przekracza dotychas przyjęty sposób oznakowania dróg, właśnie z powodu, że “zaczynałaby się i kończyła na primary”.

Różne rzeczy są na wiki, bo każdy tam może swoją stronę utworzyć. Ta cytowana ma tytuł “Pl:Znakowanie dróg w Polsce (propozycja zmian)”
i jest to propozycja zmian, a nie obowiązujące znakowanie.

Rozumiem, widziałem tylko, że przykładowo DK 16 pod Ostródą ma trunk https://www.openstreetmap.org/#map=14/53.6652/19.9540 ;
DK 8 i DK 19 w okolicach Białegostoku też ma trunk https://www.openstreetmap.org/#map=13/53.1973/23.1386 ; albo DK15 i DK25 jako obwodnica Inowrocławia to również trunk https://www.openstreetmap.org/#map=12/52.7653/18.2225 stąd moja poprzednia propozycja.

To są przykłady metody faktów dokonanych.
Finalny krok został dokonany niedawno poprzez podmianę strony o znakowaniu dróg - https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce&action=history
W ten sposób w Polsce obowiązuje nowy sposób znakowania dróg wprowadzony bez informowania o tym społeczności.

@maraf24 - to co jest teraz obowiązującym tagowaniem w wypadku ekspresówek i ogólnie?

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce

Bo widzę że faktycznie szalona entropia zrobiła po swojemu i teraz w Polsce mamy nowe standardy tagowania dróg? Fragmenty dróg krajowych stały się momentami w swoim przebiegu trunkami czyli ekspresówkami https://graphhopper.com/maps/?point=53.655347%2C19.91744&point=53.678408%2C19.992371&locale=pl&vehicle=car&weighting=fastest&elevation=true&use_miles=false&layer=OpenStreetMap i jak takie zmiany będa brały pod uwagę nawigacje w obliczaniu tras?
Mi się po pierwsze takie stawianie sprawy nie podoba - bo robi się to po cichu i co chwila widzę że trwaja wojenki w styli trunk na motorway. Wydawało mi się że chyba powinno to wyglądać inaczej.