To jest trochę nieintuicyjne zachowanie Tracera2 wynikające z algorytmu trasowania. Po kliknięciu prowadzi on wirtualną linię w górę od kursora, aż znajdzie obrys.
Wszystko to co napisał rmikke jest prawdą, choć tak ekstremalna sytuacja to mi się nie zdarzyła. W większości budynków przed dodaniem prostopadłości trzeba pousuwać kilka niepotrzebnych punktów. Pracy więcej, ale efekt końcowy bardziej zbliżony do rzeczywistości. A co do dokładności, to ten podkład jest bardziej dokładny, wystarczy porównać z podkładem satelitarnym Geoportalu (o ile w danym regionie jest nowy), a w swoich okolicach znalazłem też budynki, które dopiero są w budowie, wszystko zależy od ludzi którzy nanoszą dane na WMS.
Ja z ustawieniami:
Wielkość kafelka: 0.001
Rozdzielczość: 2048
Tryb: boundary
Granica: 50,
na Windows 7 64bit nie mam najmniejszego problemu z geoportalowym podkładem z kolorowymi budynkami
Ale podkładu z budynkami e-mapa.net nie udało mi się poprawnie okiełznać.
Kiedyś przy innym podkładzie nie mogłem skonfigurować Tracera żadnymi parametrami. Wtedy rozwiązaniem okazało się wyłączenie transparentności podkładu. Do JOSMa wrzucam podkład z opcją TRANSPARENT=TRUE ale do Tracera zmieniłem to na TRANSPARENT=FALSE i pomogło, Tracer dawał radę. Na podstawie wcześniej wrzuconych linków wyglądałoby to tak:
Niestety, to samo.
Przy budynkach z samymi konturami Tracer2 wyrysowuje tylko część budynku, nic nie daje kliknięcie obok - dorysowuje, ale z dużym błędem.
Lepiej jest, gdy budynki są z wypełnieniem (ten sam podkład, tylko w innym regionie Polski). Tutaj wystarczy pousuwać niepotrzebne punkty i wyprostować budynek. Mimo wszystko wolę tak, niż wyrysowywać ręcznie - szczególnie przy bardziej skomplikowanych budynkach.
Zauważcie, że tam są też adresy poprzesuwane. Jak wyrysowuje budynki, to mam włączoną też warstwę z punktami adresowymi i poprawiam błędne adresy jak je zauważę.
Nie wiem. Piszesz, że zależy to od jakości podkładu w danej okolicy…
No to w tej okolicy, gdzie właśnie mapuję jest tak źle, że aż przerażajace, co tracer2 na tym podkładzie wyprawia. Naprawdę więcej się człowiek narobi, sprzątając potem tę stajnię Augiasza, niż przerysowując budynki z Geoportalu, żeby pasowały do widocznych kształtów i ręcznie rysując brakujące.
Zwracam uwagę na kwestię, którą poruszyłem już trochę wcześniej w bieżącym wątku - tj. „trzecia droga” czyli ani nie Geoportal (ze względu na uwagi Tomasza) ani nie Krajowa Integracja (ze względu na uwagi rmikke) tylko „lokalne” serwisy e-mapa.net.
Zawierają one te same dane (lub powinny) co Krajowa Integracja (czyli teoretycznie dokładniejsze niż Geoportal BDOT) ale dają się lepiej trasować (przynajmniej na przykładzie testowanego przeze mnie powiatu poznańskiego, tak samo dobrze jak Geoportal BDOT) .
Warto zatem sprawdzić czy w danej okolicy da się podpiąć pod „lokalny” WMS.
P.S.
Uprzedzając pytanie - tak, próbowałem ustawić sobie jako podkład WMS-a z „lokalnego” serwisu szastarka.e-mapa.net, niestety dostaję błędy (Wy też ?).
Zatem - w tej konkretnej sytuacji - pozostaje faktycznie chyba tylko Geoportal…
A jak to jest z licencją na użycie serwisów e-mapa? Chociaż może są dokładniejsze od geoportalu ale nie wiem, czy na potrzeby OSM można te serwisy wykorzystywać?
W opcjach JOSM w ustawieniach mapy ustaw sobie odwzorowanie PUWG 1992 (EPSG:2180). Przy takich ustawieniach poniższy podkład działa prawidłowo. Zrzut z ekranu: