Działa prawie idealnie w niektórych rejonach Polski, tam gdzie podkład budynków jest wypełniony, tam gdzie są tylko kontury Tracer2 wyrysowuje mi tylko część budynku i nie potrafię dać sobie z tym radę.
Moje ustawienia TRACER2
Wielkość kafelka: 0.0002
Rozdzielczość: 512
Tryb: match color
Granica: 32
Liczba węzłów okręgu: 32
Próbowałem oczywiście różnych kombinacji ustawień, ale nic to nie dało, może trzeba coś zmodyfikować w url?
Faktycznie z działaniem Tracera pod Windows jest trochę przypał…
Z czystej ciekawości uruchomiłem JOSM (ta sama wersja) na drugim kompie na którym mam Windows 7 (64 bit) i z niewiadomej mi przyczyny z identycznymi ustawieniami jak pod Ubuntu nie „złapał” mi owego budynku.
Pomogło dopiero obniżenie wartości parametru „Granica” do 50, wtedy złapał bez problemu.
Jak mawiają na Wschodzie „bez pał litra nie rozbieriosz”…
Może i podkład jest aktualniejszy (acz wątpię, w paru miejscach nie pokazywał istniejących budynków a geoportal tak), ale:
Działa wolniej
Co jakiś czas rzuca błędami, które da się skorygować, klikając w innym miejscu wewnątrz obrysu
Niektórych budynków nie narysuje, BO NIE.
I często nie widać czy narysował i jest zaznaczone na czerwono, czy tylko widać czerwony obrys z podkładu
Innym budynkom dodaje parę punktów spoza obrysu, na przedłużeniu którejś ściany
Generuje ca 10x tyle błędów z przecinającymi się budynkami i nakładającymi się liniami, niż z podkładu Geoportalu
Wygenerowane obrysy są cholernie ciężkie. Z warstwy Geoportalu zrobiłem kilka wsi i wyszło prawie pięć tysięcy obiektów do przesłania na serwer, z tej warstwy - jedną wioseczkę rzędu 30 budynków i dwa budynki w drugiej - i wyszło ponad sześć tysięcy obiektow do przesłania. Prawdopodobnie dlatego
To ja już wolę te budynki publiczne odrysować ręcznie. A jeszcze skoro szydzio znalazł parametry umożliwiające mi wyłapanie tych budynków według geoportalu - zdecydowanie lepiej jest korzystać z podkładów geoportalu.
Na pewnych podkładach czasami tak miałem albo znajdowałem w OSM takie budynki, gdzie luka w obrysie spowodowała interpretację przez Tracer2 obrysu jako właściwego “mięsa” budynku, generując cienką na kilkadziesiąt cm wydmuszkę.
Moja prośba do używających Tracera2:
Prostujcie obrysy, bo nigdy nie są idealne. Jeśli jest kilka złączonych budynków, to po zaznaczeniu jednego Ctrl+Shift+E zaznaczy połączoną grupę.
Weryfikujcie z dużą dociekliwością czy dane budynki istnieją. Google Earth nie możemy używać do naszych zastosowań, ale warto sprawdzić na ich zdjęciach (w praktyce najnowszych dostępnych) czy podkład oddaje stan faktyczny.
Do opcji która scala adresy podchodźcie z nieufnością. Rowers2 robiąc południe Polski używając jej scalał bankomaty (które miały adres) z całymi obrysami kamienic.
Warto po zrobieniu budynków chociaż pobieżnie przejrzeć je wtyczką “todo” przelatując listę. Elementy do dodania najłatwiej zanaczyć przez kwerendę szukałki “modified -untagged”.
To jest trochę nieintuicyjne zachowanie Tracera2 wynikające z algorytmu trasowania. Po kliknięciu prowadzi on wirtualną linię w górę od kursora, aż znajdzie obrys.
Wszystko to co napisał rmikke jest prawdą, choć tak ekstremalna sytuacja to mi się nie zdarzyła. W większości budynków przed dodaniem prostopadłości trzeba pousuwać kilka niepotrzebnych punktów. Pracy więcej, ale efekt końcowy bardziej zbliżony do rzeczywistości. A co do dokładności, to ten podkład jest bardziej dokładny, wystarczy porównać z podkładem satelitarnym Geoportalu (o ile w danym regionie jest nowy), a w swoich okolicach znalazłem też budynki, które dopiero są w budowie, wszystko zależy od ludzi którzy nanoszą dane na WMS.
Ja z ustawieniami:
Wielkość kafelka: 0.001
Rozdzielczość: 2048
Tryb: boundary
Granica: 50,
na Windows 7 64bit nie mam najmniejszego problemu z geoportalowym podkładem z kolorowymi budynkami
Ale podkładu z budynkami e-mapa.net nie udało mi się poprawnie okiełznać.
Kiedyś przy innym podkładzie nie mogłem skonfigurować Tracera żadnymi parametrami. Wtedy rozwiązaniem okazało się wyłączenie transparentności podkładu. Do JOSMa wrzucam podkład z opcją TRANSPARENT=TRUE ale do Tracera zmieniłem to na TRANSPARENT=FALSE i pomogło, Tracer dawał radę. Na podstawie wcześniej wrzuconych linków wyglądałoby to tak:
Niestety, to samo.
Przy budynkach z samymi konturami Tracer2 wyrysowuje tylko część budynku, nic nie daje kliknięcie obok - dorysowuje, ale z dużym błędem.
Lepiej jest, gdy budynki są z wypełnieniem (ten sam podkład, tylko w innym regionie Polski). Tutaj wystarczy pousuwać niepotrzebne punkty i wyprostować budynek. Mimo wszystko wolę tak, niż wyrysowywać ręcznie - szczególnie przy bardziej skomplikowanych budynkach.
Zauważcie, że tam są też adresy poprzesuwane. Jak wyrysowuje budynki, to mam włączoną też warstwę z punktami adresowymi i poprawiam błędne adresy jak je zauważę.
Nie wiem. Piszesz, że zależy to od jakości podkładu w danej okolicy…
No to w tej okolicy, gdzie właśnie mapuję jest tak źle, że aż przerażajace, co tracer2 na tym podkładzie wyprawia. Naprawdę więcej się człowiek narobi, sprzątając potem tę stajnię Augiasza, niż przerysowując budynki z Geoportalu, żeby pasowały do widocznych kształtów i ręcznie rysując brakujące.
Zwracam uwagę na kwestię, którą poruszyłem już trochę wcześniej w bieżącym wątku - tj. „trzecia droga” czyli ani nie Geoportal (ze względu na uwagi Tomasza) ani nie Krajowa Integracja (ze względu na uwagi rmikke) tylko „lokalne” serwisy e-mapa.net.
Zawierają one te same dane (lub powinny) co Krajowa Integracja (czyli teoretycznie dokładniejsze niż Geoportal BDOT) ale dają się lepiej trasować (przynajmniej na przykładzie testowanego przeze mnie powiatu poznańskiego, tak samo dobrze jak Geoportal BDOT) .
Warto zatem sprawdzić czy w danej okolicy da się podpiąć pod „lokalny” WMS.
P.S.
Uprzedzając pytanie - tak, próbowałem ustawić sobie jako podkład WMS-a z „lokalnego” serwisu szastarka.e-mapa.net, niestety dostaję błędy (Wy też ?).
Zatem - w tej konkretnej sytuacji - pozostaje faktycznie chyba tylko Geoportal…