Tracer2: Ekstrahowanie rzutów budynków w JOSM

d3mol3k, spróbuj ten:

http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=dzialki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Właśnie tak robiłem, kombinowałem też z parametrami i z ustawieniami Tracera, ale nie poradziłem sobie. Widać się nie da, trudno.

Ręcznie odrysować się da, ale jak zmusić żeby WMS współpracował z Tracerem?

http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?

Dzięki dodałem. Ogólnie przez weekend miałem kłopoty z geoprtalowymi podkładami nie wyświetlały się. Przy niektórych muszę wybrać image/png bo ustawione image/jpg nie działają. Coś się wczoraj poprawiło więc poobserwuję co i jak.

Czy Wy też tak macie, że różne budynki publiczne (szkoły, kościoły, sklepy, remizy…) na podkładzie widać na ciemnobrązowo, ale wtyczka tracer2 ich nie widzi?

Jaki podkład?

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/kompozycjaG2_TBD_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/gif&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Bud_A&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0(JOSM)}

…i to mi pokazuje te publiczne budynki na brązowo.

I w ustawieniach wtyczki tracer2 mam to samo:

http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/kompozycjaG2_TBD_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/gif&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Bud_A&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0(JOSM)}

i nie łapie tych publicznych budynków.

Tu jest przykładowy budynek.

Poniżej moje ustawienia Tracera na których „złapał” mi rzeczony budynek.
W pierwszej kolejności sprawdziłbym w ustawieniach „Tryb” i ustawił na „match color”.

https://image.ibb.co/m7hsrp/tracer2.jpg

Rzeczywiście miałem “boundary”, ale po zmianie na “match color” różnica jest taka, że przedtem Tracer2Server zwracał dla takich budynków regularnie “Exception: Couldn’t find strating point” (czyli dokładnie tek samo, jak kiedy się kliknie w puste miejsce), a teraz albo zwraca “Exception: Area too big”, albo nie zwraca żadnego komunikatu, ale obrysu nie wstawia. Pozostałe parametry (poza URL, którego nie dam rady porównac wzrokowo) mam takie same.

A skopiowałbyś mi tekstowo swój URL? Bo porównywanie obrazka z WWW z zawarością okienka w JOSM przekracza moje możliwości…

Jasne :slight_smile:
Z tego co widzę to zasadniczo jest taki jak u Ciebie z tym że w polu “URL” Tracera wszystko zaczyna mi się od wms:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/kompozycjaG2_TBD_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/gif&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Bud_A&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0(JOSM)}

Używam JOSM 14178, Ubuntu 14.04 (32bit), Tracer przygotowany pod Linux wegług przepisu z wiki.

Na wszelki wypadek sprawdziłaem, ale dopisanie wms: nic nie zmienia.

JOSM ten sam, tyle że pod Windows 8.1. Linuxowego to dopiero za jakieś 3 tygodnie będę mógł sprawdzić.

Hmm, a dałoby się ewentualnie postawić Tracer2Server na innej maszynie, niż JOSM?

Bardziej dokładny i aktualniejszy podkład budynków do JOSM to:

wms:http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

url do Tracer2

http://wms02.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Działa prawie idealnie w niektórych rejonach Polski, tam gdzie podkład budynków jest wypełniony, tam gdzie są tylko kontury Tracer2 wyrysowuje mi tylko część budynku i nie potrafię dać sobie z tym radę.

Moje ustawienia TRACER2
Wielkość kafelka: 0.0002
Rozdzielczość: 512
Tryb: match color
Granica: 32
Liczba węzłów okręgu: 32

Próbowałem oczywiście różnych kombinacji ustawień, ale nic to nie dało, może trzeba coś zmodyfikować w url?

Faktycznie z działaniem Tracera pod Windows jest trochę przypał…
Z czystej ciekawości uruchomiłem JOSM (ta sama wersja) na drugim kompie na którym mam Windows 7 (64 bit) i z niewiadomej mi przyczyny z identycznymi ustawieniami jak pod Ubuntu nie „złapał” mi owego budynku.
Pomogło dopiero obniżenie wartości parametru „Granica” do 50, wtedy złapał bez problemu.
Jak mawiają na Wschodzie „bez pał litra nie rozbieriosz”… :stuck_out_tongue:

NIE.

NIE PRÓBUJCIE TEGO W DOMU.

Może i podkład jest aktualniejszy (acz wątpię, w paru miejscach nie pokazywał istniejących budynków a geoportal tak), ale:

  1. Działa wolniej

  2. Co jakiś czas rzuca błędami, które da się skorygować, klikając w innym miejscu wewnątrz obrysu

  3. Niektórych budynków nie narysuje, BO NIE.

  4. I często nie widać czy narysował i jest zaznaczone na czerwono, czy tylko widać czerwony obrys z podkładu

  5. Innym budynkom dodaje parę punktów spoza obrysu, na przedłużeniu którejś ściany

  6. Generuje ca 10x tyle błędów z przecinającymi się budynkami i nakładającymi się liniami, niż z podkładu Geoportalu

  7. Wygenerowane obrysy są cholernie ciężkie. Z warstwy Geoportalu zrobiłem kilka wsi i wyszło prawie pięć tysięcy obiektów do przesłania na serwer, z tej warstwy - jedną wioseczkę rzędu 30 budynków i dwa budynki w drugiej - i wyszło ponad sześć tysięcy obiektow do przesłania. Prawdopodobnie dlatego

To ja już wolę te budynki publiczne odrysować ręcznie. A jeszcze skoro szydzio znalazł parametry umożliwiające mi wyłapanie tych budynków według geoportalu - zdecydowanie lepiej jest korzystać z podkładów geoportalu.

Jak nie ma komunikatu to oznacza, że Tracer wyrysował budynek, ale w innym miejscu. Zapewne tam, gdzie już był wyrysowany, dlatego nic nie zauważyłeś.

Na pewnych podkładach czasami tak miałem albo znajdowałem w OSM takie budynki, gdzie luka w obrysie spowodowała interpretację przez Tracer2 obrysu jako właściwego “mięsa” budynku, generując cienką na kilkadziesiąt cm wydmuszkę.

Moja prośba do używających Tracera2:

  1. Prostujcie obrysy, bo nigdy nie są idealne. Jeśli jest kilka złączonych budynków, to po zaznaczeniu jednego Ctrl+Shift+E zaznaczy połączoną grupę.
  2. Weryfikujcie z dużą dociekliwością czy dane budynki istnieją. Google Earth nie możemy używać do naszych zastosowań, ale warto sprawdzić na ich zdjęciach (w praktyce najnowszych dostępnych) czy podkład oddaje stan faktyczny.
  3. Do opcji która scala adresy podchodźcie z nieufnością. Rowers2 robiąc południe Polski używając jej scalał bankomaty (które miały adres) z całymi obrysami kamienic.
  4. Warto po zrobieniu budynków chociaż pobieżnie przejrzeć je wtyczką “todo” przelatując listę. Elementy do dodania najłatwiej zanaczyć przez kwerendę szukałki “modified -untagged”.

Ale jak to w innym miejscu, kiedy widzę na podkładzie te obrysy?

To jest trochę nieintuicyjne zachowanie Tracera2 wynikające z algorytmu trasowania. Po kliknięciu prowadzi on wirtualną linię w górę od kursora, aż znajdzie obrys.

Wszystko to co napisał rmikke jest prawdą, choć tak ekstremalna sytuacja to mi się nie zdarzyła. W większości budynków przed dodaniem prostopadłości trzeba pousuwać kilka niepotrzebnych punktów. Pracy więcej, ale efekt końcowy bardziej zbliżony do rzeczywistości. A co do dokładności, to ten podkład jest bardziej dokładny, wystarczy porównać z podkładem satelitarnym Geoportalu (o ile w danym regionie jest nowy), a w swoich okolicach znalazłem też budynki, które dopiero są w budowie, wszystko zależy od ludzi którzy nanoszą dane na WMS.

Przykład dokładności podkładów

Ja z ustawieniami:
Wielkość kafelka: 0.001
Rozdzielczość: 2048
Tryb: boundary
Granica: 50,
na Windows 7 64bit nie mam najmniejszego problemu z geoportalowym podkładem z kolorowymi budynkami :slight_smile:

Ale podkładu z budynkami e-mapa.net nie udało mi się poprawnie okiełznać.