Pytania początkujących

Wyciąłem za dużo. Już poprawiłem.

Cz ja napisał wcześniej, że to sklep. Zakładam więc, że “galeria” to część jego nazwy własnej, a nie nazwa rodzajowa.

Jak wspomniałem wcześniej jest to sklep jeździecki o nazwie Arden z opisem zachęty dla klientów “Galeria Uprzęży i Jeździectwa”
Jakby była to galeria sztuki albo coś innego to nie zawracałbym głowy problemem braku właściwego tagu dla sklepu stricte z asortymentem jeździeckim.
Tak właściwie czym jest galeria? Już spotkałem Galerie odnośnie sklepów budowlanych, meblowych, odzieżowych.
Może w handlu nazwa “galeria” jest synonimem tego że można dokonać w danym miejscu dużych zakupów wybranego dobra?

Asortyment sklepu jeździeckiego https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/Sklep_je%C5%BAdziecki.jpg

Taką stronę stworzyłem dla sklepu jeździeckiego https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:shop%3Dequestrian

Kolejne pytanie wcale nie początkującego:

Skład drewna kominkowego i opałowego:

http://drewnobuk.pl/

Jaki tag dla tego?

Można kupić i załadować na miejscu? Jeśli nie, to office=company. Jeśli tak, to analogicznie jak składy z węglem.

EDIT:
Jak się okazuje, zdarzyło mi się już otagować skład drewna: https://www.openstreetmap.org/way/555574747
Specyficzne tagowanie :wink:

A sam teren gdzie jest magazyn bym otagował jako landuse=industrial, industrial=warehouse (jeśli nie jest sprzedawany na miejscu, jeśli sprzedaż na miejscu to landuse=retail + shop=fuel).

I jeszcze na dokładkę: fuel=wood

I to jest konkret ! :slight_smile:

Dla lepszej proliferacji tagu dorzuciłem jeszcze wersję DE.

Mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich :slight_smile:

Mam pytanie dotyczące parkingów przy ulicach (występują zwłaszcza na osiedlach, między blokami). Przeszukiwałem to forum, ale nie znalazłem odpowiedzi, czy są jakieś ostateczne ustalenia dotyczące mapowania i tagowania parkingów takich, jak w tym obszarze:
https://www.openstreetmap.org/#map=17/51.40659/21.17751
Czy powinny to być obszary amenity=parking, czy raczej korzystać z parking:lane=* dla drogi?
A może oba jednocześnie?
Wydaje mi się, że przyszłościowo (micromapping i area:highway) lepiej by było dać obszar amenity=parking. Ale wtedy pojawia się nowy problem - połączenie z drogą.
I czy tak właściwie parking:lane=* jest gdzieś używane?

Jeśli dany obszar oznaczony jest znakiem D-18 to powiedziałbym zdecydowanie amenity=parking. Jeśli jest to wyraźnie widoczna zatoczka nawet bez znaku D-18 to też dałbym amenity=parking.
Parking:lane jak dla mnie przede wszystkim w sytuacji jezdni i aut parkujących wzdłuż niej - choć z tego co widzę Wiki ma też wartości ukośne (diagonal) + prostopadłe (perpendicular) - jednakże bez „oddzielnego” obszaru do parkowania.

A czemu to problem ? Ja nie zauważyłem żeby routing prowadził jakoś źle bo parking nie jest połączony fizycznie z drogą.
Jak będzie area:highway to i tak jeden obszar zetknie się z drugim, a do tego czasu można ewentualnie „dociągnąć” parking do samej drogi.

Jest używane. Dla samego tylko parking:lane:both=paralel wyskoczyło mi w bazie ponad 18 tyś odcinków dróg na świecie (głównie USA + Europa zachodnia).

Witam i życzę miłego mapowania!

Ja używam po prostu amenity=parking na obszarze zatoczki czy parkingu.

Czemu to problem że nie styka się z drogą?

Na takie pytania najlepiej odpowiada taginfo - https://taginfo.openstreetmap.org//search?q=parking%3Alane

Myślę że to w niczym nie pomaga a tylko trzeba będzie to kiedyś odklejać.

Dzięki za odpowiedzi.

Co do łączenia z drogą, to gdzieś mi mignęło, że tak musi być. Ale skoro nie, to sprawa jasna.

A w kwestii parking:lane, to zmyliła mnie wiki - ostatnie dwa przykłady w pierwszej grupie (parking:lane=perpendicular): https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:parking:lane/Examples

Bo są dwie szkoły:
-jedna, popularna szczególnie za naszą zachodnią granicą (Niemcy), woli zakodować wszelkie informacji o drodze w linii reprezentującej drogę. Stąd te tagi parking, cycleway, sidewalk opisane na wiki.
-druga, która szczególnie przyjęła się w Polsce, co się da rysuje jako osobne obiekty. Za takie traktuje się wyraźnie widoczne zatoczki przylegające do jezdni a nawet znajdującego się na jezdni, a wydzielone np. plastikowymi elementami zamontowanymi do tej jezdni.

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

No to teraz już wszystko jasne :slight_smile:

Czy Państwowy Rejestr Granic, dostarczany przez Geoportal to tylko granice administracyjne, czy rówież granice działek?

Albo inaczej: da się jakos w JOSM podłożyć granice działek z oficjalnego rejestru?

Bo mam tu jeden obiekt (Szpital im. Grucy w Otwocku), który granicę miał na pewno źle (wewnętrzne ścieżki wyłażą daleko poza wyrysowane u nas granice), więc południową granicę przesunąłem “na oko” (chwilowo nie jestem w stanie przedzierać się przez krzaki, żeby dotrzeć do muru szpitala) i chciałbym to zrobić lepiej.

Dawno już nie miałem potrzeby podkładania działek w JOSM ale WMS „Działki ewidencyjne” (Krajowa Integracja Ewidencji Gruntow) z tej strony Wiki powinien działać.

“Działki ewidencyjne” i “numery działek”, przynajmniej w tej okolicy, wyglądają, jakbym pustą białą kartkę pod mapę podłożył.

To o nazwie po prostu “Działki” nie może znaleźć serwera.

Hmm… to dziwne - u mnie ten podkład wyświetla się prawidłowo.

Możesz ewentualnie spróbować najnowszego linku (Działki ewidencyjne z powiatów) z Krajowej Ewidencji Gruntów (polska.e-mapa.net):


wms:http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=dzialki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Mi działa taki link

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl:80/wss/service/pub/guest/G2_GO_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Dzialki,NumeryDzialek&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
  1. To, jako jedyne, u mnie działa, choć strasznie miga przy uruchamianiu

  2. Efekt działania (dane) wydają się sensowniejsze od tego, co szydzio pokazał na obrazku post wcześniej. Po spojrzeniu na tamten obrazek wyszło mi, że szpital tylko na zachodzie wchodzi w teren podzielony na działki

  3. Widać na tym, że wcześniejsze granice były puszczone właśnie wg działek, tylko obejmowały najmniejszą działkę otaczającą budynki szpitalne. Być może ktoś zgadł błędnie, albo szpital się w międzyczasie powiększył

  4. Widać też granice działek, wzdłuż których obecnie biegnie mur, przynajmniej w tych miejscach, gdzie mogłem dotrzeć i ocenić

  5. Tylko w północno-zachodnim rogu mam na razie wątpliwości, tam są małe kwadratowe działki, a mur biegnie “w ząbek” i na razie nie ocenię, które działki to teren szpitala. Ale akurat tam mogę podejść w strategiczne miejsca. Mogą tam przez parę dni wisieć dziwne punkty (np. “róg muru”), niech mi nikt tego nie kasuje :wink:

EDIT: “Dziwne punkty” w końcu były punktowymi “terenami szpitala”, bo akurat to GoMap! miał na wierzchu i dało się go namówić, zeby pytał przy tym o przebieg muru jako jedną z najistotniejszych cech. Granice odrysowane, “dziwne punkty” wywalone.