Pytania początkujących

Z tego co widzę, jeśli odpytać bazę to globalnie schemat shop=sports + sport=equestrian jest około 2 razy bardziej popularny niż shop=equestrian.

Ale faktycznie - jeśli widzisz taką potrzebę - może czas stworzyć odpowiednią stronę wiki ?
sport=equestrian => a place selling horse-riding accessories…
Zatem rozumiem że bierzesz ten projekt ? :smiley:

Plus ikonka dla osm-carto - może cos w ten deseń?

Ja tam bym nie mnożył wartości tagu shop=* .

Każda nowa wartość będzie niewidoczna na mapach i aplikacjach, dopóki się jej na tych mapach i aplikacjach nie zaimplementuje. Czyli zapraszamy wręcz użytykowników do oznaczania sklepów jakoś żeby się mniej-więcej zgadzało i było widać na mapie.

Za to przy shop=sport + sport=equestrian sklep będzie zaraz po wprowadzeniu widoczny jako shop=sport, a na mapach i w aplikacjach, które zaimplementują poprawnie obsługę sport=equestrian będzie mieć specjalną ikonkę.

A patrząc jeszcze szerzej, to jeszcze lepsze byłoby shop=sport + sport:equestrian=only. Taka konstrukcja zapewniałaby:

  • wyświetlanie jakiejś ikonki we wszystkich mapach/aplikacjach obsługujących shop=sport

  • wyświetlanie specjalnej ikonki w mapach/aplikacjach wyróżniających sklepy poświęcone konkretnym sportom

  • możliwość wyszukiwania wszystkich sklepów, sprzedających akcesoria jeździeckie niezależnie od tego, czy są specyficznie jeździeckie (sport:equestrian=only), czy tylko mają odpowiedni dział (spot:equestrian=yes).

Podoba mi się ten pomysł. Taka konstrukcja shop=sport + sport:equestrian=* wydaje się według mnie uniwersalna. Np.

  • shop=supermarket + sport:equestrian=yes
  • shop=agrarian + sport:equestrian=yes
  • shop=sport + sport:equestrian=only

Faktycznie takie są wartości, jednak wartość sport=equestrian wydaje mi się niejednoznaczna. Np. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:sport takie połączenie według mnie opisuje ogólnie sport a nie sklep, albo towar. Np. tag sport=climbing opisuje sport, miejsce aktywność, a nie miejsce gdzie można dokonać zakupów przedmiotów wykorzystywanych przy wspinaczce.
Podobny problem zauważyłem kiedyś jak szukałem sklepu z elektroniką w obcym miejscu (chciałem kupić myszkę) Nie udało mi się znaleźć takowego sklepu. Myszkę kupiłem w sklepie z różnościami. W powyższym przykładzie był problem aby znaleźć sklep AGD który sprzedaje oprócz pralek, lodówek również telefony, komputery itd. Szczyptę pikanterii dodawał fakt, że niektóre sklepy elektryczne były oznaczone jako sklepy AGD:)

To jest problem.

Owszem, ale kierowanie się tym przy ustalaniu tagów jest lekkim tagowaniem pod render.

Na osm-carto widać każdy sklep, więc to nie jest tu problemem.
W przypadku sklepu specjalistycznego jak ten, użycie osobnego tagu jest prawidłowe. Analogicznie mamy shop=scuba_diving, a nie żadne ogólne shop=sports + sport=scuba_diving.

Tylko czy to jest sklep sportowy? Kupują tam głównie dżokeje?

Byłoby lepsze, bo to rozwiązuje problem wprowadzony poprzez użycie tagu ogólnego sklepu sportowego do oznaczenia sklepu specjalistycznego. Dokładnie to samo robi shop=equestrian, tylko prościej.

Wprost przeciwnie, jest to próba zapobieżenia tagowaniu pod render.

Pięknie i prosto, a jak oznaczasz sklep sportowy, specjalizujący się nartach, snowboardach i rowerach? To dość popularna kombinacja…

Za taki się podaje, a kto tam w rzeczywistości przychodzi kupować baciki to chyba nie jest sprawa do oznaczania na mapie?

Prościej - tak. To samo - nie.

Demagogia :slight_smile:

Inaczej, a konkretnie jak to nie jest tematem tego wątku, bo tutaj chodzi wyłącznie o sklep z artykułami jeździeckimi.

Nazwa sklepu to “Galeria Uprzęży i jeździectwa”, czy to sklep sportowy jest dyskusyjne.

Oczywiście, że nie jest to samo. Nie ma konotacji ze sportem, co akurat może być pożądane.

Czyli tu się zgadzamy… Tyle, że to nie ja napisałem.

A tu nie do końca - dla mnie to jest dyskusja o różnicy między rozwiązaniem dla dość szczególnego przypadku, a rozwiązaniem systemowym.

Tu trochę racji masz. JEST dyskusyjne.

Tyle, że jeśli ten akurat sklep nie jest sportowy, tylko jest rodzajem galerii sztuki, czy sklepem dla kolekcjonerów, to czy na pewno dobrym pomysłem jest wyłapywanie go, kiedy ktoś szuka normalnego sklepu jeździeckiego? A właśnie proponujesz używanie kategorii mieszającej jedno z drugim.

Wyciąłem za dużo. Już poprawiłem.

Cz ja napisał wcześniej, że to sklep. Zakładam więc, że “galeria” to część jego nazwy własnej, a nie nazwa rodzajowa.

Jak wspomniałem wcześniej jest to sklep jeździecki o nazwie Arden z opisem zachęty dla klientów “Galeria Uprzęży i Jeździectwa”
Jakby była to galeria sztuki albo coś innego to nie zawracałbym głowy problemem braku właściwego tagu dla sklepu stricte z asortymentem jeździeckim.
Tak właściwie czym jest galeria? Już spotkałem Galerie odnośnie sklepów budowlanych, meblowych, odzieżowych.
Może w handlu nazwa “galeria” jest synonimem tego że można dokonać w danym miejscu dużych zakupów wybranego dobra?

Asortyment sklepu jeździeckiego https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/Sklep_je%C5%BAdziecki.jpg

Taką stronę stworzyłem dla sklepu jeździeckiego https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:shop%3Dequestrian

Kolejne pytanie wcale nie początkującego:

Skład drewna kominkowego i opałowego:

http://drewnobuk.pl/

Jaki tag dla tego?

Można kupić i załadować na miejscu? Jeśli nie, to office=company. Jeśli tak, to analogicznie jak składy z węglem.

EDIT:
Jak się okazuje, zdarzyło mi się już otagować skład drewna: https://www.openstreetmap.org/way/555574747
Specyficzne tagowanie :wink:

A sam teren gdzie jest magazyn bym otagował jako landuse=industrial, industrial=warehouse (jeśli nie jest sprzedawany na miejscu, jeśli sprzedaż na miejscu to landuse=retail + shop=fuel).

I jeszcze na dokładkę: fuel=wood

I to jest konkret ! :slight_smile:

Dla lepszej proliferacji tagu dorzuciłem jeszcze wersję DE.

Mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich :slight_smile:

Mam pytanie dotyczące parkingów przy ulicach (występują zwłaszcza na osiedlach, między blokami). Przeszukiwałem to forum, ale nie znalazłem odpowiedzi, czy są jakieś ostateczne ustalenia dotyczące mapowania i tagowania parkingów takich, jak w tym obszarze:
https://www.openstreetmap.org/#map=17/51.40659/21.17751
Czy powinny to być obszary amenity=parking, czy raczej korzystać z parking:lane=* dla drogi?
A może oba jednocześnie?
Wydaje mi się, że przyszłościowo (micromapping i area:highway) lepiej by było dać obszar amenity=parking. Ale wtedy pojawia się nowy problem - połączenie z drogą.
I czy tak właściwie parking:lane=* jest gdzieś używane?

Jeśli dany obszar oznaczony jest znakiem D-18 to powiedziałbym zdecydowanie amenity=parking. Jeśli jest to wyraźnie widoczna zatoczka nawet bez znaku D-18 to też dałbym amenity=parking.
Parking:lane jak dla mnie przede wszystkim w sytuacji jezdni i aut parkujących wzdłuż niej - choć z tego co widzę Wiki ma też wartości ukośne (diagonal) + prostopadłe (perpendicular) - jednakże bez „oddzielnego” obszaru do parkowania.

A czemu to problem ? Ja nie zauważyłem żeby routing prowadził jakoś źle bo parking nie jest połączony fizycznie z drogą.
Jak będzie area:highway to i tak jeden obszar zetknie się z drugim, a do tego czasu można ewentualnie „dociągnąć” parking do samej drogi.

Jest używane. Dla samego tylko parking:lane:both=paralel wyskoczyło mi w bazie ponad 18 tyś odcinków dróg na świecie (głównie USA + Europa zachodnia).

Witam i życzę miłego mapowania!

Ja używam po prostu amenity=parking na obszarze zatoczki czy parkingu.

Czemu to problem że nie styka się z drogą?

Na takie pytania najlepiej odpowiada taginfo - https://taginfo.openstreetmap.org//search?q=parking%3Alane

Myślę że to w niczym nie pomaga a tylko trzeba będzie to kiedyś odklejać.

Dzięki za odpowiedzi.

Co do łączenia z drogą, to gdzieś mi mignęło, że tak musi być. Ale skoro nie, to sprawa jasna.

A w kwestii parking:lane, to zmyliła mnie wiki - ostatnie dwa przykłady w pierwszej grupie (parking:lane=perpendicular): https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:parking:lane/Examples

Bo są dwie szkoły:
-jedna, popularna szczególnie za naszą zachodnią granicą (Niemcy), woli zakodować wszelkie informacji o drodze w linii reprezentującej drogę. Stąd te tagi parking, cycleway, sidewalk opisane na wiki.
-druga, która szczególnie przyjęła się w Polsce, co się da rysuje jako osobne obiekty. Za takie traktuje się wyraźnie widoczne zatoczki przylegające do jezdni a nawet znajdującego się na jezdni, a wydzielone np. plastikowymi elementami zamontowanymi do tej jezdni.

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.