Domyślne wartości umieszczone w osm były już kilka razy dyskutowane i nawet był proposal, by je trzymać w relacji obszaru, ale ostatecznie to nigdy nie chwyciło. Tego nikt nie chciał używać ani utrzymywać.
Konsumenci danych powszechnie sami sobie ustalają te wartości, o ile w ogóle im się chce.
W miejscowości Błażek są co najmniej trzy asfaltowe dojazdy na pola, z tego tylko jeden na mapie, OIDP jako highway=service + service=driveway (na północ ode wsi, równolegle do głównej drogi). Do dwóch pozostałych mam ślady, jeszcze nie miałem czasu tego nałożyć na mapę.
Czyli ten proposal odpowiadał punktowi drugiemu lub trzeciemu u mnie. To rozwiązanie rodzi problemy administracyjne, rozwiązywalne, ale trzeba co najmniej pilnować bota i reagować na alarmy od niego.
Najbardziej odporne na wandalizm jest rozwiązanie z punktu 1, ale wtedy jakakolwiek zmiana to pull request do oprogramowania.
Ja bym optował za punktem 4, czyli stworzeniem zupełnie nowych tabel w bazie na metadane, ale wymagałoby to rozszerzenia samej struktury bazy. Albo postawienia drugiej obok. I akceptacji środowiska międzynarodowego.
Zdjęcia z moich przejazdów, mają znaczniki lokalizacji - można zobaczyć gdzie to jest. Mieszkam na wsi i mapuję w mojej okolicy - zachęcam wszystkich żeby w miarę możliwości zajrzeli czasem z mapowaniem gdzieś dalej od miast bo w wielu miejscach jest sporo do uzupełnienia.
To jest akurat bardzo nietypowe, dlaczego ktoś by tam kładł niefrezowaną kostkę betonową? Może to jakaś droga rowerowa?
EDIT: https://www.openstreetmap.org/node/4935196661 - droga wzdłuż wału. Nie musi być to track.
To jest residential, tylko na ostatnim odcinku jeszcze się ludzie nie pobudowali.
EDIT: https://www.openstreetmap.org/node/4736153111
Ok, to faktycznie asfaltowy track. Perspektywa zdjęcia jest tu myląca Bogata gmina
Z innych ciekawostek “nawierzchniowo-polnych” - droga brukowana, oczywiście dość głęboko w lesie: https://megawrzuta.pl/download/0c324a453e67463d7cd226b7532a843d.html
Teraz jest już w kiepskim stanie, podejrzewam że właściciel tych terenów - może jeszcze przed wojną - chciał mieć lepszy dostęp do lasu a że do kamieniołomu jest dość blisko, to tak utwardził drogę.
Zachęcam wszystkich do pedałowania - znakomicie poznaje się jakość nawierzchni
unclassified lub wzwyż jeśli pełnią funkcję w sieci drogowej
service jeśli stanowią dojazd do pojedynczego obiektu (np. MOP albo jakieś gospodarstwo)
track jeśli dwa powyższe warunki nie zachodzą
Natomiast martwi mnie, że ta cała moja propozycja prawdopodobnie umrze śmiercią naturalną bo najwyraźniej nikt oprócz mnie nie ma motywacji żeby coś w tym temacie zmienić.
Doprecyzowania wymagają numerki przy highway:category:pl. Odpowiadają one (chyba) poziomom admin_level. Ale czy to coś wnosi? Czy nie lepiej po prostu przejść na oznaczenia literowe?
Tak, jest znacznie lepsze Nie ma choćby odwołań do dróg krajowych/wojewódzkich. Warto podmienić.
Mam co prawda dość długą listę drobnych uwag/poprawek do tego tekstu, ale to może poczekać.
highway=motorway
Autostrady (oznakowane znakami Znak D9.svg) i drogi ekspresowe dwujezdniowe (oznakowane znakami Znak D7.svg), posiadające pas awaryjny.
Uwaga: w przypadku tego typu dróg wymagane jest uzupełnienie informacji o ich klasie technicznej (patrz poniżej)
Proszę o sprawdzenie tego punktu i ewentualną poprawę. Chodzi o słup elektryczny który nie jest połączony z niczym żadną linią energetyczną, a co więcej wygląda to tak jakby stał na środku jezdni https://www.openstreetmap.org/node/3664728832