Pytania początkujących

Miejsce płatnego wejścia do parku lepiej oznaczyć jako kasa shop=ticket czy punkt poboru opłat barrier=toll_booth ? Przykład https://www.openstreetmap.org/node/293093417

Karkonoski Park Narodowy nie jest parkiem :slight_smile:
shop=ticket wg opisu z wiki nie pasuje, z drugiej jednak strony można sobie kupić bilety do KPN i nie skorzystać od razu, nie jest to więc też typowe barrier=toll_booth.

A jak oznaczyć punkt skupu (żywca, owoców, złomu…)?
Zupełnie nie mam pojęcia, po jakim kluczu szukać w wiki, “skup” nic nie znajduje…

Złomu to wiadomo (recycle_center), ale dla pozostałych to trzeba dopiero wymyślić.

Skup owoców, grzybów, dziczyzny jeśli oferuje również sprzedaż indywidualną to chyba można rozważyć użycie shop=farm https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:shop%3Dfarm , ale faktycznie nie spotkałem klucza opisującego skup surowców spożywczych poza skupem surowców wtórych https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:amenity%3Drecycling .

Może warto stworzyć nowy tag dla skupu surowców spożywczych typu jagody, grzyby, dziczyzna, zboże itd. ja proponuję tag amenity=collect. amonity ponieważ w przypadku gdy skup skupuje i zarazem sprzedaje produkty spożywcze od rolnika lub lasu nie byłoby konfliktu tagów z shop=farm. amenity=collect mógłby opisywać brakujący element występujący pomiędzy producentem, który może również sprzedawać bezpośrednio zwykle nie przetworzone płody rolne w shop=farm, a przemysłem przetwórczym (man made=works) który przetwarza produkty skupione bezpośrednio od producentów rolnych (place=farm) jak i pośredników (amenity=collect). Przemysł przetwórczy nie sprzedaje produktów nie przetworzonych dlatego w najbliższej okolicy mleczarni można często znaleźć sklep firmowy z przetworami nabiałowymi itd.

Zdecydowanie amenity=vehicle_inspection, przy czym połączenie z warsztatem samochodowym shop=car_repair nie musi być błędem - często to jedna firma w tej samej lokalizacji.

Prawie w tej samej, bo warsztat nigdy nie mieści się w części przeznaczonej na inspekcję.

Kim jesteś i co zrobiłeś z marafem?

Jak można oznaczyć sklep z artykułami jeździeckimi? https://imgur.com/a/qvE6yRl

Ja bym otagował shop=sports + sport=equestrian .

Lub prościej shop=equestrian

Dzięki szydzio za odpowiedź. shop=sports na upartego by mogło wystarczyć jednak drugi człon kojarzy mi się raczej z aktywnością.

Nie wiem czy nie wypadałoby stworzyć nowego tagu np. shop=equestrian (jeśli oczywiście nikt tego już wcześniej nie zrobił) ponieważ jest to specyficzny sport podobnie jak sporty motorowe, motorowerowe, rowerowe, żeglarstwo itd. które mają swoje specjalistyczne sklepy. Sklepy dla osób trzymających małe zwierzęta dla celów hobbistycznych to Zoo. Dla celów produkcyjnych to sklepy z artykułami do produkcji np. rolnej. W przypadku koni do głowy przychodzi mi rekreacja(konie do transportu i pracy raczej już nie są wykorzystywane) więc Dwa wymienione wcześniej rodzaje sklepów właściwie odpadają ponieważ są zbyt mało specyficzne.

shop=sport kojarzy mi się raczej z akcesoriami sportowymi dla ludzi. Muszę przyznać że np. w Decatlonie jest całkiem spory dział jeździecki, jednak uważam że to wyjątek.
sport=equestrian nie bardzo rozumiem ten tag. Na wiki znalazłem dla miejsca gdzie rekreacyjnie jeździ się konno leisure=horse_riding, dla miejsca gdzie jeździ się wyścigowo sport=horse_racing.

Dzięki maraf24 za odpowiedź. Również uważam iż shop=equestrian byłby najlepszym rozwiązaniem, jednak nie znalazłem informacji na wiki i śladu wcześniejszych dyskusji o tego typu sklepie.

Z tego co widzę, jeśli odpytać bazę to globalnie schemat shop=sports + sport=equestrian jest około 2 razy bardziej popularny niż shop=equestrian.

Ale faktycznie - jeśli widzisz taką potrzebę - może czas stworzyć odpowiednią stronę wiki ?
sport=equestrian => a place selling horse-riding accessories…
Zatem rozumiem że bierzesz ten projekt ? :smiley:

Plus ikonka dla osm-carto - może cos w ten deseń?

Ja tam bym nie mnożył wartości tagu shop=* .

Każda nowa wartość będzie niewidoczna na mapach i aplikacjach, dopóki się jej na tych mapach i aplikacjach nie zaimplementuje. Czyli zapraszamy wręcz użytykowników do oznaczania sklepów jakoś żeby się mniej-więcej zgadzało i było widać na mapie.

Za to przy shop=sport + sport=equestrian sklep będzie zaraz po wprowadzeniu widoczny jako shop=sport, a na mapach i w aplikacjach, które zaimplementują poprawnie obsługę sport=equestrian będzie mieć specjalną ikonkę.

A patrząc jeszcze szerzej, to jeszcze lepsze byłoby shop=sport + sport:equestrian=only. Taka konstrukcja zapewniałaby:

  • wyświetlanie jakiejś ikonki we wszystkich mapach/aplikacjach obsługujących shop=sport

  • wyświetlanie specjalnej ikonki w mapach/aplikacjach wyróżniających sklepy poświęcone konkretnym sportom

  • możliwość wyszukiwania wszystkich sklepów, sprzedających akcesoria jeździeckie niezależnie od tego, czy są specyficznie jeździeckie (sport:equestrian=only), czy tylko mają odpowiedni dział (spot:equestrian=yes).

Podoba mi się ten pomysł. Taka konstrukcja shop=sport + sport:equestrian=* wydaje się według mnie uniwersalna. Np.

  • shop=supermarket + sport:equestrian=yes
  • shop=agrarian + sport:equestrian=yes
  • shop=sport + sport:equestrian=only

Faktycznie takie są wartości, jednak wartość sport=equestrian wydaje mi się niejednoznaczna. Np. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:sport takie połączenie według mnie opisuje ogólnie sport a nie sklep, albo towar. Np. tag sport=climbing opisuje sport, miejsce aktywność, a nie miejsce gdzie można dokonać zakupów przedmiotów wykorzystywanych przy wspinaczce.
Podobny problem zauważyłem kiedyś jak szukałem sklepu z elektroniką w obcym miejscu (chciałem kupić myszkę) Nie udało mi się znaleźć takowego sklepu. Myszkę kupiłem w sklepie z różnościami. W powyższym przykładzie był problem aby znaleźć sklep AGD który sprzedaje oprócz pralek, lodówek również telefony, komputery itd. Szczyptę pikanterii dodawał fakt, że niektóre sklepy elektryczne były oznaczone jako sklepy AGD:)

To jest problem.

Owszem, ale kierowanie się tym przy ustalaniu tagów jest lekkim tagowaniem pod render.

Na osm-carto widać każdy sklep, więc to nie jest tu problemem.
W przypadku sklepu specjalistycznego jak ten, użycie osobnego tagu jest prawidłowe. Analogicznie mamy shop=scuba_diving, a nie żadne ogólne shop=sports + sport=scuba_diving.

Tylko czy to jest sklep sportowy? Kupują tam głównie dżokeje?

Byłoby lepsze, bo to rozwiązuje problem wprowadzony poprzez użycie tagu ogólnego sklepu sportowego do oznaczenia sklepu specjalistycznego. Dokładnie to samo robi shop=equestrian, tylko prościej.

Wprost przeciwnie, jest to próba zapobieżenia tagowaniu pod render.

Pięknie i prosto, a jak oznaczasz sklep sportowy, specjalizujący się nartach, snowboardach i rowerach? To dość popularna kombinacja…

Za taki się podaje, a kto tam w rzeczywistości przychodzi kupować baciki to chyba nie jest sprawa do oznaczania na mapie?

Prościej - tak. To samo - nie.

Demagogia :slight_smile:

Inaczej, a konkretnie jak to nie jest tematem tego wątku, bo tutaj chodzi wyłącznie o sklep z artykułami jeździeckimi.

Nazwa sklepu to “Galeria Uprzęży i jeździectwa”, czy to sklep sportowy jest dyskusyjne.

Oczywiście, że nie jest to samo. Nie ma konotacji ze sportem, co akurat może być pożądane.

Czyli tu się zgadzamy… Tyle, że to nie ja napisałem.

A tu nie do końca - dla mnie to jest dyskusja o różnicy między rozwiązaniem dla dość szczególnego przypadku, a rozwiązaniem systemowym.

Tu trochę racji masz. JEST dyskusyjne.

Tyle, że jeśli ten akurat sklep nie jest sportowy, tylko jest rodzajem galerii sztuki, czy sklepem dla kolekcjonerów, to czy na pewno dobrym pomysłem jest wyłapywanie go, kiedy ktoś szuka normalnego sklepu jeździeckiego? A właśnie proponujesz używanie kategorii mieszającej jedno z drugim.