"Masowa" edycja danych OSM

Hm… w zamyśle myślałem że da się uniknąć centroid - realizowałem analizę w QGIS poprzez zonal statistics →
https://gis.stackexchange.com/questions/254974/how-does-zonal-statistics-work-exactly z wartością max
i na podstawie tej funkcji wyciągałem wysokość, gdzie wykorzystywałem cały obrys budynku.

Natomiast (o czym nie pomyślałem przy eksporcie dla Was teraz) faktycznie przy nietypowym kształcie jak L czy S może punkt uciekać poza obrys.

W moim zamyśle - nie wiem czy słusznym - kluczem do połączenia danych powinno być osm_id (takie skrzywienie z systemów bazodanowych) - gdzie jest ono o ile rozumiem unikalne i można na jego podstawie dodać ‘height’ obiektu do obiektu (jakiś join / spatial-join). Jak dla mnie nic nie stoi na przeszkodzie eksport poligonów https://drive.google.com/open?id=1JQcQgWc5dLXjLvB7JtroMxQJ-wZzOPm_ które jedynie trzeba byłoby wyczyścić z miejsc gdzie powstały nowe obiekty (nowe osiedla których nie ma w danych z pokrycia terenu - ale to jest nie aż taka ilość pracy.

Faktycznie osm_id jest unikalne i też bym po tym identyfikował obiekty, z tym, że nie masz bezpośredniej komunikacji z bazą, tylko przez API, które przyjmuje dane XML, stąd konieczność używania narzędzi do edycji XML zamiast SQL:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/API_v0.6

Zerknijcie jeszcze na to: https://www.geoportal.gov.pl/o-geoportalu/aktualnosci/-/asset_publisher/HCHq0YGNRszn/content/27-08-2018-modele-budynkow-3d-w-geoportalu-dostepne-bezplatnie-do-powszechnego-wykorzystania W komunikacie napisali: “Modele budynków są dostępne bezpłatnie do powszechnego wykorzystania.” - sądzicie, że można traktować to jako zgodę na wykorzystanie w OSM?

Ja bym powiedział, że tak, ale jeśli chcesz ostatecznie rozwiać wątpliwości to :

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Wydziałem Fotogrametrii i Teledetekcji GUGiK odpowiedzialnym za produkcję przedmiotowych modeli 3D budynków

Trzeba to pytanie odpowiednio sformułować, bo jeśli coś im powiesz o ODbL, to pewnie zgłupieją. :stuck_out_tongue:

O, super! Ja też rozumiem, że to jest jasna zgoda także na wykorzystanie w OSM.

Jest taka możliwość jednak na pewno należy zacżąć od czegoś na dużo mniejszą skalę by mieć pewność że nie pojawaiają się jakieś niespodziewane problemy.

Jakby kto mógł, to hurtowo przydałoby się pozmieniać nazwę Bank Zachodni WBK na Santander.

Samą podmianę tagu name dla obiektów z wartościami np. BZ WBK (186 obiektów) lub Bank Zachodni WBK (105 obiektów) mogę zrobić od ręki, pytanie tylko na jaką wartość ?
Oficjalny komunikat na stronie banku głosi, iż „7 września 2018 roku Bank Zachodni WBK S.A. zmienił nazwę na Santander Bank Polska S.A.“ a baner na głównej stronie że „Bank Zachodni WBK to teraz Santander Bank Polska“.
Zatem chyba raczej „Santander Bank Polska“ a nie samo „Santander“ ?
Pytanie też co z obiektami, które mają w nazwie jednocześnie też oddział - mamy pewność, że po zmianie marki oddziały pozostaną tak samo numerowane ?
Czy po prostu wszystko jak leci zmienić tylko na Santander Bank Polska ?

Jak szukam banku, wpisuję miasto i “Santander” i znajduję. Mnie to wystarczy i tak też już raz zmieniłem nazwę, a jak komuś mało, niech sobie dopisze więcej.

IMHO name=“Santander Bank Polska”, w short_name=“Santander” (żeby się wyszukiwało po samym “Santander”), a z numerami oddziałów to bym założył, że reset. Lepiej żeby się dawało łatwo znaleźć po nazwie, niż się wstrzymywać, aż ktoś posprawdza na miejscu.

W drugiej kolejności ręcznie posprawdzać na stronie Santandera który oddział gdzie i pouzupełniać name=* żeby zawierało oddział.

Dziś przejeżdżałem koło dawnej placówki BZWBK i faktycznie po rebrandingu na szyldzie naściennym jest tylko wielkie “Santander”.
Zatem najwłaściwiej będzie chyba jednak name=Santander + official_name=Santander Bank Polska.

Hurtowo można dodać official_name oraz old_name.
Name dopiero po zmianie szyldu na placówce.

Po co zaśmiecać serwer old_name? Klienci już wiedzą, pozostałych to nie obchodzi.

A wiesz to, bo spytałeś się wszystkich pozostałych i każdy potwierdził, że go to nie obchodzi?

Witam.
W weekend planuje zmienić nazwę banku BZWBK na Santander, zgodnie z listą placówek.

name=Santander
old_name=Bank Zachodni WBK 
alt_name=Santander Bank Polska S.A.
official_name=Santander Bank Polska S.A XX Oddział w Y
 operator=Santander Bank Polska S.A. 
brand=Santander

Dodatkowo będzie zmianiany Kredyt Bank, dawno temu został przejęty przez Bzwbk.

W związku z tym jest pytanie do forumowiczów, czy ktoś zna aktualnie jakąś placówkę BZ WBK, która nie została jeszcze przebrandowana w terenie na Santander?
Zaczęli 12 września, teoretycznie mogli się już wyrobić.

Ja bym usunął to “S.A.” z alt_name. Jest jeszcze w dwóch pozostałych tagach, wystarczy.

Widzę, że dawny temat i zgasł oraz zrobił się off-top nt. Santandera ALE:

PONAWIAM pytanie i prośbę: Czy mozna zaimportować masowo informację o wysokości budynków, używając publikowanych przez GUGiK, budynków 3D?? Jeśli tak, to czy ktoś doświadczony w tematach dużych importów chciałby sprawę ogarnąć?
GUGiK w dokumencie Budynki 3D opis twierdzi że

co można zrozumieć, że do dowolnego prywatnego i komercyjnego użytku, oraz do produkcji danych pochodnych. Oczywiście wyślę im email z zapytaniem o dokładne postanowienia licencji.

Wracając do tematu, przy pomocy kilku procesów w programie GIS wygenerowałem pliki SHP jak poniżej:
https://drive.google.com/open?id=1A-BhiXVgiubYwdZxi9Ry2acxZJzf8UX4
przykład:

Czy takie dane (pomijam względnie typ dachu) można by zaimportować?
Wysokość jest obliczona na podstawie Z_min i Z_max modelu 3D (od ziemi do kalenicy) a ilość pięter obliczając Floor(Wys/3.3m) czyli licząc 3m30cm na piętro i zaniżając w dół. Ta wartość jest średnia na podstawie moich pomiarów 80-ciu budynków w mieście (nowe/stare/bloki/jednorodzinne). Oczywiście stare kamienice to 4-4.5 na piętro a bloki klocki to 3.20, PRL-owe wielkie płyty to 2.90 dlatego ta średnia. Może ktoś ma lepszą metodę?

Pozostaje proste pytanie, jak taki import wpłynie na już istniejące w OSM modele?
Bo chyba bym się “delikatnie” zdenerwował gdyby masowy import rozwalił paręset godzin pracy nad modelami 3D.

Za duże wady by wstawiać building:levels.

Być może da się wstawić height jeśli dane są na tyle dokładne by to zrobić (tj. dane dodane przez import praktycznie nigdy nie byłyby błędne) i dane są na odpowiedniej licencji.