Miejsca wykorzystujące OSM

Kilka dni temu Główny Inspektorat Sanitarny zamienił w Serwisie Kąpieliskowym podkład GoogleMaps na OSM: https://sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/7. :slight_smile:

Co ciekawe, styl mapy sprzed 3 lat, no i kafle na własnym serwerze. Zapewne mieli to już wcześniej gotowe.

Zaraz, zaraz. To do mnie? O co chodzi? Jakie personalne wycieczki? Które określenie było obraźliwe? Stwierdzam fakty. Skoro ktoś pisze kłamstwa i manipulacje, to chyba wolno tu zgodnie z prawdą napisać, że taka osoba kłamie lub manipuluje? Czy może podważasz uzasadnienie na podstawie, którego doszedłem do takich wniosków?

Personalne znaczy do kogoś, a nie o czymś.

Zasada jest prosta: jeśli wycięcie tego fragmentu nie utrudnia zrozumienia problemu i zmniejsza ryzyko pyskówki, to znaczy że to było zbędne. To nie jest wydział śledczy, żeby ustalać na jakiej podstawie tak uważasz. Wyobraź sobie, że ktoś na podstawie swoich przesłanek tak powiedział do ciebie - czy to zwiększa szansę na załatwienie problemu, czy się tylko na to wkurzysz i odechce ci się rzeczowej rozmowy?

Powinieneś bardziej uważasz, gdyż atakujesz sam siebie:

Takie stwierdzenie, że logowanie narusza licencję, nie padło.

@maraf24: To też jest personalne i ciebie też proszę o unikanie wszelkich komentarzy co do osób. I też wystarczyło napisać drugą część, bo jest merytoryczna.

To nie jest prosta zasada. Jeśli o mnie chodzi, to jeżelibym nieintencjonalnie kłamał, to bym się ucieszył gdyby ktoś na to zwrócił uwagę i nie miałbym żalu, że ktoś nazwał po imieniu to co robię.

Przepraszam. To było “przejęzyczenie”. Chodziło o stwierdzenie, że prowadzenie płatnego serwisu jest łamaniem licencji (a opłaty często łączą się właśnie z logowaniem). Przy czym mój błąd w zasadzie nie ma wpływu na to co miałem na myśli.

A tak swoją drogą, postaram się to napisać w impersonalny sposób: wydaje mi się, że gdyby istniało tu forum w przyszłości i gdyby w kulturalną dyskusję użytkowników wkraczał moderator zarzucający im wyimaginowane ataki personalne na siebie, to wprowadziłby w dyskusję większy chaos i zejście z tematu niż prowadzona “pyskówka”. Bardzo by mnie na takim forum dziwiło, że taki moderator nie załatwiałby takich spraw bezpośrednio z “atakującymi”.

A mógłbyś się po prostu powstrzymać?

Dość długo nie było tu pyskówki i fajnie by było, gdyby udało się to utrzymać.

“Nie jest prawdą, że” - stwierdzenie faktu.
“Kłamiecie i manipulujecie” - atak personalny.
Proste?

To teraz podaj link do wypowiedzi, w której poda takie stwierdzenie.

https://nasze.miasto.gdynia.pl/e-uslugi/portal-mapowy - oparty o WebEWID, dobrze widzę, że nie widzę tu atrybucji? :stuck_out_tongue:

A to w ogóle są nasze dane, a nie np. emapa?

Masz OSM z imienia w liście warstw :wink:

No to skoro trzeba się doklikać w menu i ręcznie wybrać “OpenStreetMap”, żeby zobaczyć tę warstwę jako jedną z kilku, to chyba nie ma problemu atrybucji? Użytkownik wie, że ogląda OSM.

Oraz, coś mi się ta warstwa w ogóle nie renderuje.

Wyświetla się domyślnie i do tego można wyobrazić sobie przypadek, że użytkownik nie zagląda do listy warstw.
Wciąż też nie wiem, czy spełnia warunki z osm.org/copyright.

Hmmm, sprawdziłem jeszcze raz i faktycznie jest domyślnie włączone, tylko u mnie się czemuś nie wyświetla.

I w tej sytuacji rzeczywiście jest trochę problem. Z jednej strony to już chyba narusza warunki licencji, z drugiej - technicznie nie jest trywialne wyświetlanie atrybucji, kiedy jest ileś warstw, tak żeby zapewnić widoczność wszystki9ch ewentualnych atrybucji.

Powinni gdzieś umieścić informację o ODbL.
Natomiast kafle mają własne, więc formalnie nie muszą na widocznej mapie umieszczać atrybucji.

W Wilkowicach, w w. wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Lipno jest parking dla rowerów z mapką okolicy. Dane oczywiście pochodzą z OSM i jest atrybucja.
https://imgur.com/a/nwD2nOi

PS.
Może by zmienić nazwę wątku, tak żeby zdjęcia zaobserwowanych miejsc, które także korzystają z OSM tutaj też pasowały :slight_smile:

A jak chcesz nazwać ten wątek? Byle zwięźle. :slight_smile:

Może “Miejsca, w których korzysta się z OSM” albo “Miejsca wykorzystujące OSM”?

Moja ulubiona strona do planowania wyjazdów rowerowych:
wtracks.appspot.com
poległa na nowej polityce cenowej Googla i teraz korzysta z Opensteetmap