Wyświetlanie na domyślnej mapie

Widać że zainteresowanie/potrzeba widoczności na mapie głównej chyba jest, stąd też jak mniemam te wszystkie (want-to-be) landuse=industrial, gdzie na razie tylko wiatr hula :frowning:
Bo ten tag się renderuje a traktowany jak proteza pokazuje gdzie są/będą tereny inwestycyjne w gminach…

Szukamy koderów, zarówno niedoświadczonych jak i doświadczonych - Tomasz W wrzucił ogłoszenie:

https://www.openstreetmap.org/user/Tomasz_W/diary/44420

Od jakiegoś czasu przestały się wyświetlać perony na dworcu w Katowicach - https://osm.org/go/0LeVbA5t9–. Czy przestały być obsługiwane wielokąty złożone jako perony? Myślałem, że chodzi o area=yes, ale to nie to.

Pewnie chodzi o covered=yes:

https://www.openstreetmap.org/relation/4288962
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/3162

Jeśli nie cały peron jest zakryty, to wystarczy doprecyzować, np.:

https://taginfo.openstreetmap.org/tags/covered=partial

Trochę większa sprawa niż zwykle - imagico w swoim forku zaproponował zamianę koloru pól uprawnych i instytucji społecznych (szkół, szpitali itp.). Mnie to bardzo przekonuje, więc otworzyłem bilecik typu pull request z tą zmianą i z ilustracjami jak to będzie wyglądać:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/3327

Mnie to nie przekonuje. Obecny kolor… bardziej kojarzy się ze zbożem :wink:
Gdybyś pokazał komuś fragment nowej mapy bez kontekstu, to nie domyśliłby się, że to pole uprawne.

A, i pytanie z fejsbuka:

Pole rzepaku jest żółte, ryżu może być zielone lub niebieskie od wody… Z jednoznacznymi kolorami jest problem, natomiast system w którym różne rośliny są symbolizowane przez zieleń, jest bardziej spójny (np. park jesienią może być żółty i czerwony, ale na mapie jest zielony). Nie udało się też znalezienie takiego odcienia brązu lub pomarańczowego, który by nie dawał po oczach jak obecny (zwłaszcza na dużych obszarach) lub był strasznie ciemny na małych obszarach, jak to było zaproponowane (choć na dużych obszarach byłoby w miarę dobrze):

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2821#issuecomment-328387177

Tagowanie dźwigów:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag%3Aman_made%3Dcrane

Pytanie o tagowanie obiektów przemysłowych polecam na listę Tagging, bo nie zajmuję się takimi elementami i nie wiem. Ostatnio dodawałem tylko wieźe, w tym takie chłodzące, i dyskutujemy nad silosami.

Jeśli idzie o wyświetlanie dźwigów, to należy zgłosić w tym miejscu:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues

Jeśli ktoś zrobi ikonkę i nie będzie innych poważnych sprzeciwów, to zacznie się pojawiać na domyślnej mapie.

@kocio Kiedy zaczną renderować się zmiany wprowadzone razem ze zmianą wyświetlania dróg paved/ unpaved i późniejsze? To kwestia naprawy kodu tylko tej jednej poprawki czy czegoś innego?

Są akurat jakieś duże zmiany w infrastrukturze - niedawno miała miejsce przeprowadzka części serwerów fundacji do Amsterdamu, wyszła nowa wersja Ubuntu i się robi po kolei aktualizacja, jeszcze jakieś problemy były z serwerami cache… W efekcie ostatnie wersje stylu nie zostały w ogóle wdrożone na serwerach OSMF i sam czekam kiedy będzie aktualizacja. Nie tyle nawet na aktualizację stylu, co Mapnika, żeby wreszcie skończyły się błędy z pozycjonowaniem napisów na niektórych obszarach (np. jezioro Wiktorii w Afryce).

Na razie wyświetlania dróg nieutwardzonych nie będzie, bo powodowała duże problemy z wydajnością i jeśli sommerluk ją dopracuje, to pojawi się w jakiejś kolejnej wersji, ale na razie jeszcze nie ma PR.

Ostatnie zmiany zostały za to wdrożone np. tu (choć nie wszystkie kafelki się odświeżyły i to jakoś sporo…):

https://tile.iosb.fraunhofer.de/#map=5/50.7258/25.0181/3

Widać je też w niemieckim forku:

https://www.openstreetmap.de/karte.html

No i się doczekałem, po prawie roku (!) od kiedy znalazłem problem w algorytmie centroidu w Mapniku! Na serwerach OSMF został wdrożony nowy Mapnik (zapewne 3.0.20 w ramach aktualizacji serwerów do Ubuntu 18.04) i wreszcie pozbyliśmy się żenującego błędu z wyświetlaniem nazw ważnych jezior po brzegach (albo wręcz poza ich obszarem!), a w Polsce dzięki temu jako efekt uboczny pojawił się Poznań i województwo mazowieckie. Tak się z tego cieszę, że aż muszę walnąć kilka zrzutów :slight_smile: :

Czy ktoś znający się ciut na JavaScripcie mógłby powiedzieć co należy zmienić w kodzie CartoCSS, żeby akceptowało grid jako opcję text-placement? Tutaj założyłem bilecik z błędem:

https://github.com/mapbox/carto/issues/494

Jest mi to potrzebne żeby ulepszyć wyświetlanie nazw województw, żeby je w miarę możliwości przesuwał w wolne miejsca jeśli wystepuje konflikt z innym napisem:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1391#issuecomment-356606880

Moim zdaniem podany tam trop do mapnik-reference jest właściwy. Czyli to tam trzeba trzeba zrobić poprawkę i dodać opcję grid.

To nie wszystko, jak eksperymentowałem to mi w końcu raz przepuścił, ale jak na czysto wziąłem i tylko dopisałem nowy parametr do pliczku .rst, to nie poszło. Musiałem jeszcze coś zrobić, ale nie wiem co konkretnie - coś dłubałem w build/carto.tmbundle/Syntaxes/carto.tmLanguage, ale nie umiem tego powtórzyć.

Te pliki .rst wyglądają na dokumentację, a carto.tmLanguage na plik dla podświetlania składni do edytora.

Ja bym edycję zrobił w kosmtik/node_modules/mapnik-reference/3.0.20/reference.json, bo to jedyny plik w sensownym formacie związany ze składnią.

Jasne. Jeśli uda się ustalić coś bardziej konkretnego albo sklecić jakiś tymczasowy kod, który działa, to dawajcie mi znać.

mapnik-reference na githubie został zaktualizowany i te zmiany likwidują ten błąd.

Już rozwiązane, dwie osoby były potrzebne - trzeba było poprawić dokumentację Mapnika, wydać pakiet npm, zaktualizować CartoCSS, wydać nową wersję i pakiet npm… Teraz jeszcze tylko potrzebna jest poprawka w Kosmtiku (trzecia osoba…), żeby działał z CartoCSS 1.x:

https://github.com/kosmtik/kosmtik/pull/281#issuecomment-412987049

I dopiero jak to zadziała, a potem zostanie wydana nowa wersja Kosmtika plus pakiet npm, to będzie można oficjalnie rozwijać OSM Carto z funkcją grid.

Niezły łańcuszek zależności…