Cześć , mam na imię Marek i jest to dla mnie wątek …muszę duuuuużo na uczyć i duuuużo czytać .-
Postanowiłem pomóc w edycjach map bo z nich aktywnie korzystam , poruszam się po terenie Krakowa i okolic więc zawsze wynajdę coś nowego .Obecnie zawsze proszę o sprawdzenie mnie po edycji co wychodzi wszystkim na dobre.
Mam sporo pytań , ale powolutku.
jak sobie poradzić ze skalowaniem - nanoszeniem obiektów , robię to na oko przyjmując teren za odniesienie jak się da …
czy polecacie jakąś free aplikację na telefon , która zapisze ślad gps- sprawdziłem kilka , ale postanowiłem zapytać .
jeśli to nie wątek na moje wywody to można mnie przenieść …
Przepraszam. To moja sprawka. Faktycznie są niechlujne, ale to wynika tylko z tego, że zacząłem to zmieniać ale nie skończyłem. Poprawię.
Moim zdaniem te drogi stanowią główną siatkę dróg w Poznaniu (w tym dwie główne drogi wlotowe) więc jak najbardziej zasługują na oznaczenie primary, w porównaniu do innych, mniej ważnych arterii miejskich które są jako secondary.
Może się za to wezmę, bo wiąże się z moją sztandarową propozycją odnośnie tagowania dróg.
trunk jest dobrze, ale ponieważ są to bardzo krótkie kawałki (te w Wolinie i Międzyzdrojach) to właściwie może też zostać primary.
Ale nie jest to zgodne z wytycznymi znakowania dróg w Polsce jakie w tej chwili są opisane. Bo trunk to sa obecnie zgodnie z nimi tylko eSki. A nie obwodnice miast DK.
Bo wytyczne są kiepsko opisane i do poprawy, cała dyskusja w wątku o drogach ekspresowych=motorway się wokół tego kręci.
Wracając jeszcze do edycji z Poznania, to moim zdaniem do poprawy (podniesienie na primary) są analogiczne przypadki w innych dużych miastach. Np. wjazd do Łodzi Rokicińską od autostrady, DW468 czyli główna arteria komunikacyjna Trójmiasta, Wisłostrada i Trasa Łazienkowska w Warszawie i parę innych.
Występują niezgodności między niektórymi stronami wiki, a także między wiki i praktyką stosowania w Polsce i na świecie.
Bardziej prawdzie by odpowiadało, że eski to zawsze trunk, ale inne ważne drogi też mogą być trunk.
OK to zróbmy to ale ujmijmy to w wytycznych. Tylko żeby było to jasno napisane że dotyczy to DK dwujezdniowych - obwodnic miast - i teraz czy robimy to dla dróg DK jedno-jezdniowych dwukierunkowych po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.
Choć jako wizualista wolałbym spoglądając na zapis graficzny bazy danych widzieć gdzie faktycznie jest droga S3 a gdzie DK3.
Chodziło mi o kolor drogi - bo DK3 zwykła będzie w kolorze highway=secondary a S3 w kolorze highway=trunk. I chodziło mi o większy wycinek kraju a nie dany fragment drogi przy planowaniu trasy gdzie chcę większość jej pojechać eSkami a nie drogami które ktoś tak oznaczył choć są zwykłymi DK. Z resztą na zoomach 10 i poniżej nie widać numerów dróg tylko kolory je rozróżniają. Tylko tyle. Dlaczego korzystam z mapy na www.openstreetmap.org (a nie wujka Googla) - bo ma wiele szczegółów drogowych której brak Googlowi.
Czyli wychodzi na to, że zależy nam na tym samym - łatwiejszym planowaniu trasy poprzez samo spojrzenie na mapę.
Różnica polega na tym, że przywiązywanie zbyt dużej wagi do literki przy numerze drogi (Twoje podejście) jest mało praktyczne, bo często nie ma to przełożenia na na faktyczną jakości drogi.
Przykład - dobry - jednak drug nitka tej S3 którą pokazałeś w pierwszym linku się buduje albo i jest w wielu miejscach już wybudowana to raz. Dwa to równolegle do tego fragmentu drogi leci S7 i tę bym wybrał bo po pierwsze jadąc z północy większa część drogi biegła by nią a nie krajówkami przez tę obwodnicę. Choć wiem czasami że watro korzystać z tras alternatywnych drogami wojewódzkimi bo ruch płynniejszy i mniej korków tam jest - ba powiedziałbym że wcale. I chciałbym wiedzieć że to co jest na mapie to krajowa obwodnica a nie eSka.
Na razie jednak skoro są wytyczne trzymajmy się ich. A jak się zmienią zróbmy tak by było zgodnie z nowymi. A tak co chwila ktoś coś zmienia bo jest niby lepsze ale nie jest tym do czego służy dany tag.
I tylko o to mi chodzi. O zasady i reguły - jasno opisane w sposobie tagowania dróg w Polsce tylko tyle.